Nagy Ádám


Zenei stílusNem ismert
Nagy Ádám
Már nagyon régen volt, amikor Nagy Ádám elhatározta, hogy seperc alatt a világ legjobb gitárosa lesz. Akkor még nem is sejtette, hogy milyen magasra rakta a lécet. Mindenesetre lelkesen gyakorolt és mára Magyarország egyik ismert zenésze lett. Számára olyannyira lételem a zene, hogy nem elégszik meg egy zenekarral; jelenleg a Roy és Ádám Trió mellett a Hazug Magazinnal játszik feldolgozásokat. Munkássága egyáltalán nem mondható egysíkúnak, játszott rock bandákban (Tramps, Machine Mouse), gitározott az Up!-ban és a bluesban utazó Hot Cool Lunchban is megfordult. Ma már egy Huszka Jenő-díj magáénak tudhat, ez pedig bizonyítja, hogy zeneszerzőként is elismert.

- Roy-jal először zenekarban kezdtétek, ami a Tramps volt, majd ezután lettetek Roy és Ádám, most pedig újra „igazi“ zenekarként működtök, és a névhez csaptátok a trio nevet. Miért?
- Az egész azzal kezdődött, hogy az egykori basszusgitárosunk, Kontor Tamás elment a Megasztárba, mi pedig nem akartunk új tagot bevenni. Arra gondoltunk, hogy Roy, aki egyébként Sting rajongóként már régóta szemezett a basszusgitárral, átvehetné a helyét. Amúgy is volt egy fél év holtidőnk, ezalatt nem is volt sok bulink, úgyhogy volt időnk arra, hogy összerántsuk a műsort. Gondolkodtunk új neven, de aztán úgy éreztük, hogy a jól bejáratott nevünket nem lenne jó ötlet megváltoztatni. Közben meg mégis szerettünk volna valami utalást arra, hogy elsősorban koncertzenekar vagyunk. Tudom, hogy egy kicsit furán hangzik, de Csányi Zoli nemcsak nálunk dobol, ráadásul Roy és én ketten is járunk unplugged bulikat játszani, így jó döntésnek tűnt ez a megoldás.

- Akkor ezek szerint mindenképpen kommunikálni akartátok, hogy ez már egy zenekar…
- Igen, annak idején, amikor még a Tramps-szel játszottunk, ketten voltunk a dalszerzők. Rockzenekarként abban az időben nehéz volt lemezszerződéshez jutni a nagy kiadóknál. Ők diktálták a tempót, a média csak az általuk kiadott lemezekkel foglalkozott. Mi végigjártuk Trampsként az összes kiadót, akik ígérték, hogy majd lesz valami, de mégsem történt semmi. Egyébként ekkor már megvolt pár olyan számunk, mint például a Csapból is én folyok vagy a Trambulin, amikkel ismertek lettünk később Roy és Ádám néven. Végül a BMG fantáziát látott a produkcióban, de úgy gondolták, hogy zenekarként nem lehet eladni. Mi ekkorra már annyira szerettük volna megjelentetni a dalainkat, hogy készen álltunk kisebb kompromisszumokra is. Kicsit rádióbarátabbra kellett gyúrni a dalokat, de ez nem jelentette azt, hogy élőben nem tudtunk jó koncerteket nyomni. Összehoztunk egy nagyobb zenekart, áthangszereltük a számokat, és az évek során rájöttünk, hogy a Tramps-es vonal áll a legjobban. Közben itthon is megalakultak a kisebb kiadók, és már több lehetőség volt arra, hogy egy zenekar megmutathassa magát. Egyébként amikor Roy és Ádámként végre sikerült megjelennünk, sok Tramps rajongó elfordult tőlünk, de ebben szerintem egyfajta sznobság is benne volt; vannak olyan zenerajongók, akik szerint, ha valaki bekerül a mainstreambe, már nem is jó. Pedig nem változtunk meg, és a ranglétrát is végigjártuk, mielőtt sikeres lett volna a produkció. Nagyon sok munkánk volt már annak idején is ebben a zenekarban, és mivel zenészek vagyunk, és ebből élünk, kénytelenek vagyunk néha kompromisszumot kötni.

- Eljutott a zenekar odáig, hogy összegyűjtöttétek az elmúlt 10 dalait, és megjelent egy bestof lemez is. Ez mennyire kiadói hatás?
- A zenekar mögött már több, mint tíz év áll, ennek ellenére csak négy stúdióalbumunk jelent meg. Lehet, hogy egy best of lemez számára kicsit kevésnek tűnik a munkásságunk, de már eleve úgy szólt a szerződésünk, hogy az ötödik lemez válogatásalbum lesz. Egyébként ez egy dupla CD, az elsőre összegyűjtöttük a klipes számainkat, a második pedig koncertlemez és egy unplugged buli különleges vendégekkel, mint például Szakcsi Lakatos Béla és Ágoston Béla.

- Ha már különleges koncertnél tartunk, kötelező megemlíteni az MTV Ikont, ahol a Tankcsapda előtt tisztelegtetek, nem is akárki szereplésével. Hogy jött a képbe Für Anikó?
- Felkértek minket, sőt, a nótákat is kiválasztották számunkra. Für Anikó eredetileg Jamie-ékkel (Jamie Winchester) lett volna, de ők nem értek rá, így jött az ötlet, hogy nálunk énekeljen. Előtte nem is nagyon ismertük egymást, de hamar megtaláltuk a közös hangot. Egyébként nagyon élveztük azt a bulit!

- Te mint gitáros már kezdetektől nyitott voltál különböző stílusokra?
- Az elején még inkább a progresszívebb vonalat nyomtam, nagy hatással volt rám a Pink Floyd és a Dire Straits, aztán rákaptam a bluesra. Általában jelentősen befolyásolt, hogy éppen milyen zenekarban játszottam. Nem feltétlenül követelmény, hogy otthonosan mozogj minden stílusban, de nem árt ismerni azokat, ha zenész szeretnél lenni. Azt gondolom, hogy tudni kell szelektálni, és van, aki eléggé befolyásolható, és az iskolában könnyen elterelhetik olyan irányba, ami nem feltétlenül neki való. Tisztában kell lenniük a zenészeknek az erősségeikkel és a hiányosságaikkal. Mindig vannak új dolgok, és az ember memóriája is véges. Nekem például nem olyan jó a memóriám, ezért állandóan edzem. Ez is egy olyan szakma, amit holtig tanul az ember. Folyamatosan foglalkozni kell vele, fontos az állandó gyakorlás, és nem árt zenéket hallgatni.

- Most melyik stílus áll hozzád a legközelebb?
- Most annyi mindent hallgatok, hogy nem vagyok rákattanva egyik stílusra sem.

- A zenekaraid között van kedvenc?
- Nyilván a saját zenekaromat előtérbe helyezem bizonyos szempontból, de ha csinálok valamit, akkor megpróbálom a maximumot nyújtani, így nem nagyon teszek különbséget közöttük.

- Mikor találkoztál először a Roland hangszerekkel?
- A legelső komolyabb Roland cuccom egy ME-5-ös volt, egy analóg pedál. Még a Tramps-es időkből. Addig még nem használtam multieffektet, így ez volt az első találkozásom a Roland márkával. Amikor kijött az első Roy és Ádám lemez, Tóth Csaba (a Roland East Europe ügyvezetője - a szerk.) nagyon sokat segített nekünk. Ebben az időben csináltunk egy kisebb házistúdiót, és az ő segítségével vettünk egy billentyűzetet, amivel tudtunk demózni. Nem használok sok effektet, de amim van, az mind Roland.

- Most miket használsz?
- Van egy Blues Driverem, egy BD-2, egy Oktáv Pedálom, egy OC-3, a TU 2 hangoló azt hiszem kihagyhatatlan minden gitáros számára.

www.royesadam.hu
  Amennyiben szeretnéd adminisztrálni ezt a tételt kattints ide.
 

Szólj hozzá!


Elhunyt a Supermanagement társalapítója és tulajdonosa, Ferich Balázs

Elhunyt a Supermanagement társalapítója és...

Ferich Balázs neve onnan is ismerős lehet nektek, hogy a Blind Myself basszusgitárosa volt, majd amikor Tóth Gergővel kis kanyarok után önálló...
 
Koncert naptár
Töltsd fel az oldalrakoncerted, helyszíned, zenekarod

Koncz Zsuzsa az Arénában: Jelbeszéd 2.0

Az énekesnő tizennegyedszer lép a Sportaréna színpadára, legutóbb tavaly adott ott koncertet – április 13-án a közelmúltban készült Koncz Zsuzsa-albumok, így a Tündérország, a Vadvilág és a Szabadnak születtél dalai csendülnek fel a Jelbeszéd 2.0 elnevezésű koncert égisze alatt.

Slash visszatér!

Myles Kennedy & The Conspirators társaságában 2024. április 19-én lép fel az MVM Dome-ban.

Pulóveres nyitóhétvége a Kobuciban

Homeopátia, homeopátia... Reméljük sem efféle, sem egyéb gyógyhatású szerekre nem szorulnak majd azok, akik részt vesznek a ma nyitó Kobuci Kert startprogramjain.

A fák almái: James McCartney és Sean Ono Lennon összeálltak egy dalra

Paul McCartney egyetlen fia és John Lennon kisebbik fia április 12-én, pénteken jelentette meg első kollabjukat, a "Primrose Hill"-t.
Új koncertek