Dokumentumfilm készült Whitney Houston életéről

2017/08/07  ·     ·  Juhász Vali

A filmben korábban nem publikált felvételek láthatók Houstonról a 90-es évek elejéről, németországi és ausztriai nagy turnéjáról. Jól észrevehető, hogy az énekesnő milyen kimerült. Mégis, amikor hirtelen felszakad belőle az "I Will Always Love You" bevezető hangja, egy rövid időre ismét visszaköltözik belé a nyugalom.

Fotó: esquire.com

Nick Broomfield dokumentarista portréja Whitney Houston-ról azt érzékeleti, hogy az "I"-hang az I Will Always Love You-ban az egyik legizgalmasabb pillanat a popzenében: a kitartott szirénhang egy eufórikus önmegerősítés. Ez a dal az 1992-es Több mint testőr című filmben hangzik el, amivel Whitney megkoronázta a karrierjét. (Többek szerint sokkal erősebb nóta ez, mint Celine Dion My Heart Will Go on-ja a Titanic-ból.)

Broomfield mozija nem biztos, hogy olyan intim betekintést nyújt a sztár életébe, mint Asif Kapadia Amy Winehouse-filmje, és a kábítószer-függőség kapcsán (ami egy fontos pont Whitney életében) nem pontosítja, hogy mikor és ki adott neki először drogokat. A téma Pandora-szelencéje, aminek a tetejét soha nem lehet levenni jogi következmények nélkül... A film azonban lenyűgöző és együttérző tanulmány egy óriási tehetségről, és nem számít, hogy nem ez a "hivatalos" álláspont róla.

Egy érzelmileg sérült énekesnőről szól, aki a kábítószerek, a családi feszültség, a megbízhatatlan Bobby Brown-nal való viharos házasság, valamint a gyermekkori barátnővel és szeretővel, Robyn Crawford-dal való kapcsolatának kötelező tagadása miatt 2012-ben egy Los Angeles-i szálloda fürdőszobájában lelte halálát, miután megfulladt a kádban egy kokain-trip után. 48 éves volt. A lánya, Bobbi Kristina - aki a színpadon kislányként mutatkozott be ugyanazon a német és osztrák turnén - három évvel később, 22 éves korában hunyt el kísértetiesen hasonló módon.

Broomfield egy olyan sztár életét meséli el, aki a szíve mélyén azt érzi, hogy nem érdemel ilyen elképzelhetetlen sikert, és ezért magánéleti boldogtalansággal és a család, valamint a slepp költséges és fájdalmas fenntartásával kell fizetnie. A filmben valaki megjegyzi: "A gazdagság egyik ismérve az, hogy a családod így vagy úgy függ tőled. Vagy tényleg dolgozik érted."

Whitney testőre, David Roberts beszél az énekesnő kábítószer-fogyasztásának mértékéről és arról is, hogyan vált függővé. Egyszer levelet is küldött Houston ügyvédjének, amiben aggodalmát fejezte ki. Erősen fogalmazott, de sajnálatos, hogy ezt nem ismerhetjük meg teljes terjedelmében, mert úgy tűnik, hogy ez a dokumentum egyértelművé tenne bizonyos dolgokat, amiről a film csak ímmel-ámmal beszél.

Cissy Houston gospel-sztár lánya és Dionne Warwick unokatestvére; egy tündöklő templomi énekes volt, akit az Arista Records vezérigazgatója, Clive Davis fedezett fel, és kvázi-fehér mainstream popénekesként kezelte őt. Ám az ilyen tehetséget és karriert ápolni és támogatni kell úgy, hogy a körülötte lévő személyek segítik őt és megnyugtatják. Erre egyedül Whitney nagyon csinos és titokzatos gyermekkori barátja, Robyn Crawford volt képes, akivel elválaszthatatlanok voltak és pletykák terjengtek róluk. Aztán Whitney beleszeretett a menő R&B-rosszfiúba, Bobby Brownba, aki miatt kiszállt meleg kapcsolatából. De Bobby és Robyn szenvedélyesen gyűlölték egymást, és ezzel zavaros, mérgezett légkört teremtettek.

"Can I be me?" (Lehetnék önmagam?) – kérdezte Whitney. De ki volt ő? Egy meleg nő? Igen, talán, bár Bobbyval való kapcsolata is hitelesnek tűnik... Egy soul-énekes, egy R&B énekes? Talán, bár a pop-dallamai is komoly nyomot hagytak a könnyűzenében. A zene és a hírnév visszafordíthatatlan szenvedélybetegséggé alakult át benne, s mindez komoly következményeket vont maga után. Feltehetően az "én", az identitása teljesen elveszett... Ez lehet a szomorú válasz a kérdésre.

Forrás

Whitney Houston, dokumentumfilm, Nick Broomfield

 

 

Szólj hozzá!


Azahriah nem zárja skatulyába magát. Vagy de?

Azahriah nem zárja skatulyába magát. Vagy de?

Skatulya I. címmel megjelent Azahriah új albuma, amelyet az egyik legnépszerűbb hazai dalszerző-előadó májusi tripla Puskás Aréna-koncertjéhez...
 
Koncert naptár
Töltsd fel az oldalrakoncerted, helyszíned, zenekarod

Koncz Zsuzsa az Arénában: Jelbeszéd 2.0

Az énekesnő tizennegyedszer lép a Sportaréna színpadára, legutóbb tavaly adott ott koncertet – április 13-án a közelmúltban készült Koncz Zsuzsa-albumok, így a Tündérország, a Vadvilág és a Szabadnak születtél dalai csendülnek fel a Jelbeszéd 2.0 elnevezésű koncert égisze alatt.

Slash visszatér!

Myles Kennedy & The Conspirators társaságában 2024. április 19-én lép fel az MVM Dome-ban.

Budapesten zárja tavaszi turnéját Dan Patlansky

A kiváló dél-afrikai blues rock gitáros immáron hatodik alkalommal tér vissza fővárosunkba. Dan Patlansky tavaszi turnéjának zárókoncertjére az Analog Music Hall koncerttermében kerül sor most szombaton (április 20.).

75 helyszín, 300 program: teljes a SopronFest kínálata

A SopronFest vérbeli „urbán fesztivál”, mert a soproni utcák, terek, klubok, éttermek, kávézók, illetve a fő helyszín, a Lővérek különleges hangulattal és pezsgő élettel telik meg május 11. és 19. között: városszerte közel 100 helyszínen 300 program várja a helyieket és a fesztiválozó turistákat az egész országból.
Új koncertek