Székesfehérvár 2014. Jan. 27. (12:00)

"Klassz klasszikus" - Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar koncertje


Az Alba Regia Szimfonikus Zenekart a Zenekedvelők Egyesületének támogatásával és felkérésére Hermann László hegedűművész, zeneszerző, karmester alapította 1913-ban. Az ő nevéhez fűződik ugyanezen időben az intézményes zeneoktatás megteremtése is Székesfehérváron. Fricsay Ferenc katonakarmester szintén sokat tett a fúvós katonazenekar vonósokkal történő kibővítéséért. A zenekar több mint 90 éves fennállása alatt mindvégig a város zenei életének meghatározója volt. 

A közönség minden időben igényt tartott zenekarára, függetlenül minden politikai irányzattól és gazdasági nehézségtől. Nemegyszer jótékony célokat szolgált, például hadifoglyok támogatásáért, hadiárvák megsegítéséért adott koncerteket. Kezdetben a zenekar fenntartásához a város kevés pénzzel járult hozzá, inkább a tehetős polgárok adományaiból működött.

A kezdeti évek lelkesedését semmi sem jellemzi jobban, mint a városba látogató hírességek névsora, így Hubay Jenő, Országh Tivadar, Szigeti József, Dohnányi Ernő vagy Pablo Casals. Sokan és sokat tettek a város együtteséért, minden karmester megpróbálta továbbfejleszteni úgy a művészi színvonalat, mint a működési feltételeket.

A háború okozta több évi szünet után 1950-ben indultak meg újra a zenekari hangversenyek. 

Akkor Szekeres Kálmán, a zeneiskola újonnan kinevezett igazgatója kapott megbízást a zenekar irányítására. Őt Enge János, Borlóy Rudolf, Ella István, Antal Mátyás, Záborszky Kálmán, Sugár Miklós és Drahos Béla követte a karmesteri dobogón. Az együttes jelenleg használatos nevét Záborszky Kálmán adta a zenekarnak, mert korábbi nevüket külföldön sehogy sem bírták kiejteni és leírni.

Az utóbbi évtizedekben is sok neves karmesterrel, művésszel és kórussal dolgozott együtt a zenekar, akik mindig szívesen jöttek vissza újabb meghívásoknak eleget téve.  

Így meg kell emlékezni Koródy András és Erdélyi Miklós karmesterekről, Kovács Dénes, Kocsis Albert hegedűművészről vagy Simándy József, Radnai György, Házy Erzsébet , Miklósa Erika operaénekesekről.

A zenekar emlékezetes hangversenyei közül érdemes kiemelni a frankfurti Alte Operben 1982-ben bemutatott Mozart: C-moll misét. 1983-ban a brémai Dómban játszották Brahms Német requiemjét, melyet az Északnémet Rádió is felvett. A hangversenyen a Dóm kórusa működött közre. A brémai bemutatót még négy előadás követte: Budapesten, Székesfehérváron, Sopronban és Bécsben.

1989-ben az együttes hatalmas ünneplésben részesült Aachenben, a városháza koronázótermében a német egyesítés idején adott hangversenyével. 

 
  Amennyiben szeretnéd adminisztrálni ezt a tételt kattints ide.

 

Szólj hozzá!


Nem az a tipikus sztár, de milliók rajonganak érte –  és most Magyarországra jön

Nem az a tipikus sztár, de milliók rajonganak érte...

Donny Benét, az ausztrál synth-funk zenész kopaszodó fejével, hódító bajuszával és fehér zakójával 2011 óta tartja lázban a világot...
 
Koncert naptár
Töltsd fel az oldalrakoncerted, helyszíned, zenekarod

Koncz Zsuzsa az Arénában: Jelbeszéd 2.0

Az énekesnő tizennegyedszer lép a Sportaréna színpadára, legutóbb tavaly adott ott koncertet – április 13-án a közelmúltban készült Koncz Zsuzsa-albumok, így a Tündérország, a Vadvilág és a Szabadnak születtél dalai csendülnek fel a Jelbeszéd 2.0 elnevezésű koncert égisze alatt.

Először koncertezik Magyarországon a Take That

Európai turnéjuk alkalmával a This Life című, novemberben megjelenő vadiúj albumukat a magyar közönségnek is bemutatják. A jelenleg trió felállásban tevékenykedő együttes – Anglia egyik legnépszerűbb fiúcsapata – több mint harmincéves pályafutása során először jön hozzánk, 2024. július 3-án friss lendülettel veszik be...

EGYÜTT A ROCK&ROLL-ért – 3 napos fesztivál koncertekkel Budapest szívében

A Rocky Monday Közhasznú Egyesület 2024. április 26-28. között, a VI. ker. Dessewffy utca 39 előtti szakaszon immáron negyedik alkalommal szervezi meg az "EGYÜTT A ROCK & ROLL-ért" elnevezésű zenés fesztiválját.

Amikor mindenki szerző a zenekarban – idén is izgalmas témákkal jön a Dalszerző Expo

Idén hetedik alkalommal szervezi meg az Artisjus a DEX Songwriting Expót. A rendezvényt 2018-ban indította el a szerzői egyesület azzal a céllal, hogy hiánypótló kezdeményezésként támogassa az információmegosztást és kapcsolatépítést a dalszerzői közösségen belül, valamint lehetőséget teremtsen a szakmai fejlődésre.
Új koncertek