Budapest 2017. Aug. 05. (20:00)

Budapest Gálakoncert - klasszikus zenei előadás, operett és balett elemekkel/Gala Concert


Budapest Gálakoncert - klasszikus zenei előadás, operett és balett elemekkel/Gala Concert

A Budapest Gálakoncert egyedülálló sokszínűségével vonultatja fel a magyar zenekultúra meghatározó műfajainak legismertebb darabjait. Felcsendülnek a leghíresebb magyar vonatkozású klasszikus örökzöldek, a 19. század történelmét idéző operett irodalom fülbemászó dallamai és a szintén magyar zenei hagyomány részét képező cigányzene is.

Színpadra lépnek a világhírű Budapesti Operettszínház szólistái, balettkara és a Duna Szimfonikus Zenekar. A műsorban helyet kapnak a ,,Virtuózok!” klasszikus zenei tehetségkutató műsor díjnyertesei is, megmutatva, hogy a fiatal generáció büszke képviselője hazája zenei történelmének és kultúrájának.

A Budapest Gálakoncert betekintést ad az 1800-as évek végén indult „zenei forradalom” hatásába, az akkoriban született cimbalom – magyar népi hangszer – iskola hatására született interpretációkba is, és választ ad arra a kérdésre, hogy miért vonzotta és ihlette meg évszázadokon át egy földrajzilag kis ország a világ számos kitűnő zeneszerzőjét.

A koncert időtartama 90 perc (Két felvonás, alkalmanként 45-50 perc, közte 10 perces szünet). Az események helyszínéül Budapest egyik történelmi épülete, a Pesti Vigadó szolgál.

HELYSZÍNEK:

Pesti Vigadó.

I. Ferenc császár Johann Aman udvari építészre bízta a Pestre megálmodott teátrum megépítését, de végül Pollack Mihály tervei alapján valósul meg a pesti klasszicista építészet egyik csúcsteljesítménye a Redoute vigalmi palota - Tündérpalota -, biedermaier stílusú, aranyozott bútorokkal és monumentális csillárokkal. A pesti társasági élet központját bálok és hangversenyek töltik meg – Johann Strauss, Ifj. Johann Strauss, Liszt Ferenc -, mígnem a forradalom áldozata lesz. 1864-ben Vigarda néven nyitják meg újra, hogy monumentalitásával lenyűgözze, célszerűtlenségével gúny tárgy legyen a nagyközönségnek. Az 1860-70-es években számos kiemelkedő zenei esemény helyszíne - Beethoven születésének 100. évfordulója, Budapest egyesítése, a Himnusz és Szózat ősbemutatója -, és kiemelkedő művészek Ifj. Johann Strauss, Mascagani, Dvorak, Debussy, Rubinstein, Horowitz és Gieseking is és itt debütál az ifjú Dohnányi Ernő, Bartók Béla és Fischer Annie fellépéseinek helyszíne. 1904-ben a közgyűlés megkezdte a belső modernizálást. Így épült meg a belső személyfelvonó, megújult a bádogtetőzet, s telefon biztosította a kapcsolatot az emeletek között. A húszas évek derekán a fő-és oldalhomlokzat rekonstrukciója, egy évtizeddel később a vigalmi helyiségek helyreállítása is megvalósult.A Vigadó politikai, irodalmi, vallási ünnepségek, tudományos előadások, művészeti kiállítások örökös helyszíne lett. Az 1944-45. évi ostromban szinte teljesen megsemmisült épület 1980-ban nyitotta meg kapuit. A felújítások és rekonstrukciók végső eredményeként 2014 tavasza óta régi dicsfényében, új terekkel bővítve Makovecz Imre építész előtt tisztelgő, életművét bemutató tárlattal fogadja az érdeklődő közönséget.

MŰSOR
 
1. FELVONÁS
 
Hector Berlioz: Rákóczi induló
 
Zenekar
 
Kodály Zoltán: Háry János – Intermezzo
 
Zenekar
 
Johannes Brahms: V. Magyar Táncok
 
Zenekar cimbalom szólóval
 
Bartók Béla: Román népi táncok
 
Zenekar
 
Erkel Ferenc: Hunyadi László – Palotás
 
Zenekar
 
Liszt Ferenc: II. Magyar Rapszódia
 
Zenekar cimbalom szólóval
 
 
 
2. FELVONÁS
 
Lehár Ferenc: Éva keringő
 
Balettkar
 
Kálmán Imre: A Csárdáskirálynő – Te rongyos élet– „Das ist die Liebe”
 
Lehár Ferenc: A víg özvegy – Medley
 
Zenekar
 
Lehár Ferenc: A víg özvegy – Grisette-dal és Kán-kán
 
Balettkar
 
Grigoraş Ionică Dinicu: A pacsirta
 
Cigányzenekar
 
A csitári hegyek alatt… (magyar népdal)
 
Cigányzenekar
 
Vittorio Monti: Csárdás
 
Cigányzenekar
 
Kálmán Imre: Marica grófnő – Szép város Kolozsvár
 
Johann Strauss ifj.: Éljen a magyar Op. 332.
 
Zenekar
 
Kálmán Imre: Marica grófnő –Ringó vállú csengeri violám
 
Balettkar
 
 
Közreműködik a Duna Szimfonikus Zenekar,
 
valamint a Budapesti Operettszínház Balettkara és szólistái
 
  Amennyiben szeretnéd adminisztrálni ezt a tételt kattints ide.

 

Szólj hozzá!


Véget érnek a hosszú séták a sötétben: arrébb tolják a szervezők a Bánkitó Fesztivált

Véget érnek a hosszú séták a sötétben: arrébb...

Nagy a mozgás: nemrég számoltunk be, hogy a Szeláví és a Bujtor fesztivál is helyet változtat (link a cikk alján), most azt a hírt kaptuk, hogy a...
 
Koncert naptár
Töltsd fel az oldalrakoncerted, helyszíned, zenekarod

Koncz Zsuzsa az Arénában: Jelbeszéd 2.0

Az énekesnő tizennegyedszer lép a Sportaréna színpadára, legutóbb tavaly adott ott koncertet – április 13-án a közelmúltban készült Koncz Zsuzsa-albumok, így a Tündérország, a Vadvilág és a Szabadnak születtél dalai csendülnek fel a Jelbeszéd 2.0 elnevezésű koncert égisze alatt.

Slash visszatér!

Myles Kennedy & The Conspirators társaságában 2024. április 19-én lép fel az MVM Dome-ban.

artist2watch: egymillió fontos bankjegy független zenészeknek

Független hazai előadók részére indít komplex támogatási programot a WMMD. A zenei disztribútor idén összesen 6 előadónak segít az előrejutásban – a közel egymillió forint értékű támogatás többek között klipkészítésre, fotózásra és marketingkommunikációs célokra fordítható.

Akik a hátukon viszik a zenét – könyv jelent meg a rockkoncertek roadjairól

Roadlegendák, legendás roadok címmel könyv jelent meg a hazai pop-rock színtér jól ismert technikusairól, azaz a roadokról. A kiadványt szombaton mutatták be a Rockmúzeumban.
Új koncertek