Budapest 2015. Mar. 04. (19:30)

Liszt Ferenc Kamarazenekar, Borisz Berezovszkij - zongora, Beethoven, Schönberg


Liszt Ferenc Kamarazenekar, Borisz Berezovszkij - zongora, Beethoven, Schönberg
Liszt Ferenc Kamarazenekar
Borisz Berezovszkij, zongora
   
Dag Wirén

Vonósszerenád Op.11

Ludwig van Beethoven

B-dúr zongoraverseny, No.2, Op.19

*****

 

Arnold Schönberg

Megdicsőült éj, Op.4

 

 

„Megtaláltuk a nagy orosz zongoristák méltó utódját!”

/Gramophone/

Borisz Berezovszkij virtuóz zongoristaként illetve egyedi elképzeléssel és érzékenységgel bíró zenészként is világhírnévre tett szert. A Moszkvában született zenész a Moszkvai Konzervatóriumban tanult Eliso Virsaladze-nél és magánúton Alexander Satz-nál. Az 1988-as Wigmore Hall-beli londoni debütálása utána a The Times magazin kivételesen ígéretes művészként jellemezte, aki káprázatosan virtuóz és bámulatos erővel játszó zenész egyszerre. Két évvel később, 1990-ben elnyerte a Nemzetközi Csajkovszkij Verseny aranyérmét.

 

Borisz Berezovszkijt a legrangosabb zenekarok rendszeres vendége: játszott a Berlini Filharmonikusokkal, a Mariinsky Színház Zenekarával, a Magyar Nemzeti Filharmonikusokkal, a Staatskapelle Dresden együttesével, a Philharmonia of London zenekarával, a római Santa Cecilia együttesével, a New York-i Filharmonikusokkal, az Orchestre de Paris-val, a Müncheni és a Rotterdami Filharmonikusokkal, az Orchestre National de France-szal,  a Montréali Szimfonikusokkal, Orchestre de la Suisse Romande-dal, a BBC és a Birminghami Szimfonikus Zenekarral.

 

A művész nemzetközi presztízzsel bíró zongorasorozatok rendszeres meghívottja: a Berlini Philharmonie, az amszterdami  Concertgebouw és a londoni  Royal Festival Hall termeiben adott már szólóestet. Ezek mellett fellépett a párizsi Théâtre des Champs-Elysées és a Salle Pleyel, a brüsszeli BOZAR, a bécsi Konzerthaus, az athéni Megaron pódiumain illetve Verbier, Salzbourg és a Roque d’Anthéron nemzetközi fesztiváljain.

 

Kamarazenészként olyan partnerekkel játszott mint Vadim Repin vagy a Borodin Quartet. A Berezovszkij, Dmitri Makhtin és Alexander Kniazev alkotta trió 2004 augusztusában a rangos Diapason d’Or díját nyerte el  Csajkovszkij zongorára, hegedűre és csellóra írt darabjai valamint a Trio Elegiaque c. mű DVD-felvételével, melyet „Egy nagy művész emlékének” szenteltek. A felvételt az ARTE és a japán NHK is műsorra tűzte. 2004 októberében ugyanez a trió a Warner Classics-nál  Sosztakovics 2.triojának és Rachmaninov Trio Elégiaque n°2 c. darabjanak felvételét Franciaországban a Choc de la Musique, az angol Gramophone és a német Echo Classic is méltatta.

 

A Teldec lemezcéggel Chopin, Schumann, Rachmaninov, Muszorgszkij, Balakirev, Medtner, Ravel műveit rögzítette, valamint Liszt Ferenc összes Transzcendens etűdjét. Rachmaninov szonátáinak felvételével elnyerte a Preis der Deutschen Schallplattenkritik díját, Ravel-lemezét a Le Monde de la Musique, a Diapason, a BBC Music Magazine és a Sunday Independent is a közönség figyelmébe ajánlotta.  Borisz Berezovszkij a BBC Zenei díját is elnyerte 2006 márciusában „legjobb hangszeres” -kategóriában. Chopin/Godowsky műveit bemutató szólólemeze is jelentős méltatást kapott.

 

A Mirare kiadóval Rachmaninov prelűdjeit és a zeneszerző összes zongoraversenyét rögzítette az Uráli Filharmonikus Zenekarral- vezényelt: Dmitri Liss-, s másik, Rachmaninov négykezes darabjait felvonultató albuma is számos díjat nyert- partnere Brigitte Engerer volt. Élőben is rögzített: a londoni Royal Festival Hallban és a franciaországi Tours-beli La Grange de Meslay termében adott koncertjeinek Liszt-művei is megjelentek CD-formában.  A művész kamarapartnereivel is felvett albumot: Brigitte Engerer és Henri Demarquette zenészekkel Saint-Saëns Állatok farsangja c. darabját is rögítették (CHOC of the year, 2010).

 

Következő koncertjein játszani fog többek között az Orosz Nemzeti Zenekarral (karmester Mihail Pletnyov) az Orchestre de Paris-val (Andrej Boreyko), a Les Siècles együttesével (François-Xavier Roth), a Hongkongi Filharmonikusokkal (Jaap Van Zwenden). Ázsiában a japán NHK Szimfonikus Zenekarral fog turnézni, Európában a Deutsches Symphony-Orchester-rel (karmester: Tugan Sokhiev), Oroszországban a Mariinsky Színház Zenekarával és az Uráli Filharmonikus Zenekarral- vezényel: Dmitri Liss. Ezek mellett szóló-és kamaraesteket fog adni a londoni Royal Festival Hallban, a párizsi Théâtre des Champs-Elysées-n és a tokyoi Suntory Hallban. Berezovszkij a beauvais-i Festival Pianoscope rendezvény művészeti vezetője is lett, miután barátjától, Brigitte Engerertől átvette ezt a feladatot.

 
  Amennyiben szeretnéd adminisztrálni ezt a tételt kattints ide.

 

Szólj hozzá!


Fellegterápia – bemutatkozó album és lemezbemutató a MANYI-ban

Fellegterápia – bemutatkozó album és lemezbemutató...

Fellegterápia címmel elkészült a FellegAjtó első nagylemeze. A név egy világzenei és etnoprojektet takar, amely ötvözi a hagyományos népi...
 
Koncert naptár
Töltsd fel az oldalrakoncerted, helyszíned, zenekarod

Koncz Zsuzsa az Arénában: Jelbeszéd 2.0

Az énekesnő tizennegyedszer lép a Sportaréna színpadára, legutóbb tavaly adott ott koncertet – április 13-án a közelmúltban készült Koncz Zsuzsa-albumok, így a Tündérország, a Vadvilág és a Szabadnak születtél dalai csendülnek fel a Jelbeszéd 2.0 elnevezésű koncert égisze alatt.

Először koncertezik Magyarországon a Take That

Európai turnéjuk alkalmával a This Life című, novemberben megjelenő vadiúj albumukat a magyar közönségnek is bemutatják. A jelenleg trió felállásban tevékenykedő együttes – Anglia egyik legnépszerűbb fiúcsapata – több mint harmincéves pályafutása során először jön hozzánk, 2024. július 3-án friss lendülettel veszik be...

Idén is koncertek töltik meg a Gyárkertet Veszprémben

Nagy kérdés volt, hogy a tavalyi, egész nyáron át tartó fesztivál folytatja-e a működését, hiszen az Európa Kulturális Fővárosa projekt már befejeződött. A válasz megérkezett: igen!

A hang már megvolt, most jön a fény is – 13. évadát nyitja a héten a Park

Az április 25-én induló új évadban már igazán nem kellene semmit csinálniuk a parkosoknak, csak jó koncerteket, programokat, azt' kész, hiszen a tavalyi évad megnyitása előtt arról számoltunk be, hogy komoly tuningot kapott a hangrendszer. De a Kispál óta tudjuk, hogy "ésfénynek" is lennie kell.
Új koncertek