Budapest 2016. Feb. 12. (19:00)

Példaképünk: Schubert Tavaszi 2


Példaképünk: Schubert Tavaszi 2

A Duna Szimfonikus Zenekar tavaszi hangversenysorozatának II. előadása.

Johannes Brahms (1833–1897) joggal hihette, hogy a Szent Antal korál feldolgozása, amelynek kézírásos kottáját a neves Haydn-kutatótól, Ferdinand Pohltól kapta, hiteles. Azóta kiderült, hogy Brahms tévedés áldozata lett! A tetszetős és ünnepélyes témát Brahms hosszabb ideig dédelgette, és csak 1873-ban határozta el, hogy variációt komponál rá, nagyjából Haydn hangszerelési stílusához és technikájához alkalmazkodva. Ily módon az eredetileg 2 oboára, 2 kürtre, 3 fagottra és 1 szerpentre készült korál-feldolgozást feldúsította a vonóskarral és az azóta már múzeumi tárgynak számító szerpentet pedig kontrafagottra cserélte.

Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809–1847) e-moll hegedűversenye a szerző egyik legsikeresebb, és legtöbbet játszott alkotása. Népszerűségét nemcsak behízelgő dallamosságának, hanem könnyedségének, a szólóhangszer virtuozitásának és az ötletes hangszerelésnek köszönheti. „Mendelssohnt korunk első muzsikusának tartom és leveszem a kalapom a mester előtt” – vallotta barátjáról Robert Schumann.

Franz Schubert (1797-1828) 1816-ban két jelentős szimfóniát komponált, de sem a c-moll „Tragikus”, sem pedig a B-dúr, vagyis a IV. és az V. szimfónia nem aratott sikert. Hogy miért nem, az rejtély, mert mindkettő arról tanúskodik, hogy a 19 éves mester pályatársait messze felülmúlva sajátította el kora legnagyobbjainak (Haydn, Mozart, Beethoven) zenei nyelvét, melyet temérdek egyéni szépséget rejtő módon használt. Az V. szimfónia azon kevés számú Schubert mű közé tartozik, amelynek ősbemutatójáról biztosat tudunk: a komponálás évében egy bécsi műkedvelő zenekar előadta.

Zelinka Tamás

Műsor
Brahms: Változatok egy Haydn-témára, op. 56a
Mendelssohn: e-moll hegedűverseny, op. 64
Schubert: 5. (B-dúr) szimfónia, B485

Közreműködik:
Szabadi Vilmos — hegedű

Vezényel:
Deák András

 
  Amennyiben szeretnéd adminisztrálni ezt a tételt kattints ide.

 

Szólj hozzá!


Nem az a tipikus sztár, de milliók rajonganak érte –  és most Magyarországra jön

Nem az a tipikus sztár, de milliók rajonganak érte...

Donny Benét, az ausztrál synth-funk zenész kopaszodó fejével, hódító bajuszával és fehér zakójával 2011 óta tartja lázban a világot...
 
Koncert naptár
Töltsd fel az oldalrakoncerted, helyszíned, zenekarod

Koncz Zsuzsa az Arénában: Jelbeszéd 2.0

Az énekesnő tizennegyedszer lép a Sportaréna színpadára, legutóbb tavaly adott ott koncertet – április 13-án a közelmúltban készült Koncz Zsuzsa-albumok, így a Tündérország, a Vadvilág és a Szabadnak születtél dalai csendülnek fel a Jelbeszéd 2.0 elnevezésű koncert égisze alatt.

Először koncertezik Magyarországon a Take That

Európai turnéjuk alkalmával a This Life című, novemberben megjelenő vadiúj albumukat a magyar közönségnek is bemutatják. A jelenleg trió felállásban tevékenykedő együttes – Anglia egyik legnépszerűbb fiúcsapata – több mint harmincéves pályafutása során először jön hozzánk, 2024. július 3-án friss lendülettel veszik be...

EGYÜTT A ROCK&ROLL-ért – 3 napos fesztivál koncertekkel Budapest szívében

A Rocky Monday Közhasznú Egyesület 2024. április 26-28. között, a VI. ker. Dessewffy utca 39 előtti szakaszon immáron negyedik alkalommal szervezi meg az "EGYÜTT A ROCK & ROLL-ért" elnevezésű zenés fesztiválját.

Amikor mindenki szerző a zenekarban – idén is izgalmas témákkal jön a Dalszerző Expo

Idén hetedik alkalommal szervezi meg az Artisjus a DEX Songwriting Expót. A rendezvényt 2018-ban indította el a szerzői egyesület azzal a céllal, hogy hiánypótló kezdeményezésként támogassa az információmegosztást és kapcsolatépítést a dalszerzői közösségen belül, valamint lehetőséget teremtsen a szakmai fejlődésre.
Új koncertek