Budapest 2015. Feb. 07. (16:00)

Stravinsky-maraton – Oktett; Duo Concertante; Piano Rag Music (Jandó J.-Eckhardt V.-Dubóczky G.)


Stravinsky-maraton – Oktett; Duo Concertante; Piano Rag Music (Jandó J.-Eckhardt V.-Dubóczky G.)

A Budapesti Fesztiválzenekar és a Művészetek Palotája közös produkciója - Művészeti vezető: Fischer Iván

Stravinsky-maraton - Oktett; Duo Concertante; Piano Rag Music

Vezényel:

Dubóczky Gergely

Közreműködők:

Jandó Jenő
zongora
Eckhardt Violetta
hegedű
Budapesti Fesztiválzenekar
  • Stravinsky: Oktett
  • Stravinsky: Duo Concertante
  • Stravinsky: Piano Rag Music
"Az Oktett egy álommal kezdődött. Kis szobában láttam magam, körülöttem hangszeresek kis csoportja valami tetszetős zenét játszott. Nem ismertem fel a zenét, pedig feszülten figyeltem, és semmit sem tudtam belőle felidézni másnap, de emlékszem álombeli kíváncsiságomra: hányan vannak a muzsikusok. Arra is emlékszem, hogy nyolcnak számláltam őket, azután megint néztem, és láttam, hogy fagottokon, harsonákon, trombitákon, fuvolán és klarinéton játszottak. Nagy örömmel és várakozással ébredtem ebből a kis koncertből, és másnap reggel belefogtam az Oktett komponálásába, amely előző nap eszembe sem jutott, bár egy ideje már akartam írni egy kamaradarabot. (…) Szerettem az Oktett hangszeres játékait és hozzátehetem, hogy pontosan elértem mindazt, aminek elvégzésére felkészültem (…) Az első előadást én vezényeltem, szörnyű lámpalázzal, azt hiszem, az első alkalom miatt: első hangversenydarabom volt, amit magam mutattam be. A párizsi Opera színpada óriási keretnek tűnt nyolc zenész számára, de ezen függönyökkel segítettek, és a hangzás jól kiegyensúlyozott volt." - egyebek mellett ezt meséli Stravinsky Robert Craftnak, az 1922-ben bemutatott Oktett keletkezéséről.
A hegedűre és zongorára komponált Duo Concertant az 1932-es esztendő terméke, egyszersmind a hegedűverseny "mellékterméke" és egy nagy zenei partneri viszony dokumentuma. Stravinsky 1931-ben ismerkedett meg a kivételes képességű, orosz származású hegedűművésszel, Samuel Dushkinnal. A zeneszerző 1932-ben Berlinben vele mutatta be a darabot, amelyet aztán a rá következő években Európa-szerte számos hangversenyen eljátszottak.
A hangverseny legkorábbi (és legrövidebb) darabját 1919-ben szólózongorára írta Stravinsky. A mű az amerikai dzsesszel való első találkozások inspiráló hatására keletkezett. Az októberi forradalom után friss emigráns Stravinsky először csupán kottából ismerte a dzsesszt (a kottákkal Ernest Ansermet karmester látta el őt), ám a Piano-Rag Music megkomponálásának idején már koncerten is hallott dzsessz-zenészeket. A rövid Stravinsky-darab egyszerre viseli magán a komponista orosz korszakának vonásait és a ragtime hatását. A művet szerzője eredetileg Arthur Rubinsteinnek írta, végül azonban egy másik pianista, José Iturbi mutatta be 1923. október 8-án Lausanne-ban.


 
  Amennyiben szeretnéd adminisztrálni ezt a tételt kattints ide.

 

Szólj hozzá!


 Cirque de Margaret: Co Lee-cirkusz a Kristályban

Cirque de Margaret: Co Lee-cirkusz a Kristályban

Utolsó fejezetéhez érkezik Co Lee cirkuszos epochja, amely a Cirque de L’Homme [CDL] című, tavaly februárban debütált nagylemeze óta zajlik. A...
 
Koncert naptár
Töltsd fel az oldalrakoncerted, helyszíned, zenekarod

Koncz Zsuzsa az Arénában: Jelbeszéd 2.0

Az énekesnő tizennegyedszer lép a Sportaréna színpadára, legutóbb tavaly adott ott koncertet – április 13-án a közelmúltban készült Koncz Zsuzsa-albumok, így a Tündérország, a Vadvilág és a Szabadnak születtél dalai csendülnek fel a Jelbeszéd 2.0 elnevezésű koncert égisze alatt.

Slash visszatér!

Myles Kennedy & The Conspirators társaságában 2024. április 19-én lép fel az MVM Dome-ban.

A nő, aki kilenc nyelven énekel – jön, jön, jön Lara Fabian

Nem is olyan rég járt nálunk: 2022 októberében adott koncertet az Arénában. 2024. április 30-án egy másik helyszínen, az MVM Dome-ban fog fellépni.

Elhunyt a Supermanagement társalapítója és tulajdonosa, Ferich Balázs

Ferich Balázs neve onnan is ismerős lehet nektek, hogy a Blind Myself basszusgitárosa volt, majd amikor Tóth Gergővel kis kanyarok után önálló céget alapítottak – ez lett a Supermanagement –, ők vették a szárnyaik alá például a Wellhellót, Dzsúdlót és Azahriah-t is. A zenész-menedzser mindössze 36 éves volt.
Új koncertek