Budapest 2014. Nov. 08. (19:00)

Weiner-Szász Kamaraszimfonikusok, Selmeci János, Somogyi Péter, Csajkovszkij, Haydn, Vivaldi


Weiner-Szász Kamaraszimfonikusok, Selmeci János, Somogyi Péter, Csajkovszkij, Haydn, Vivaldi

Ihlető kötődések – a barokktól a romantikáig

SOMOGYI PÉTER – koncertmester
ROHMANN DITTA – gordonka

Vándorlások: Polónia – Itália – Germánia – Hungária

TELEMANN: Concerto alla Polonese
LISZT: Angelus! Ima az őrangyalokhoz
C. Ph. E. BACH: 3. gordonkaverseny
WOLF: Olasz szerenád
HAYDN: „Tempora mutantur”- szimfónia, № 64

––––––––––––
A MŰSORRÓL:

Georg Philipp Telemann 1705-ben II. Erdmann von Promnitz gróf kozmopolita udvarába, Sorauba (ma: Żary, Lengyelország) szerződött, ahol a francia és az olasz zenei stílus dívott. Plessbe (ma: Pszczyna) és Krakkóba tett utazásai során találkozott a sziléziai lengyel népzenével, amely szintén nagy hatást gyakorolt művészetére. G-dúr zenekari concertójában lengyel falusi tánczenét és pasztorált egyaránt felhasznált. Telemann és a grófi udvartartás 1707-ben elmenekült a Lengyelhont fenyegető svéd sereg elől.

Liszt Ferenc az Úrangyala (latinul: Angelus) harangszót eredetileg zongorára komponálta Tivoliban, Róma mellett, ahol sok nyarat töltött az 1770-es és 80-as években. Az első ama hét darab közül, melyeket a Vándorévek-sorozat harmadik kötetében rendezett ciklusba. Később – egyetlen vonósokra írott műveként – kvartett-átiratot készített művéből. Ezt angol tanítványa, Walter Bache nagybőgőszólammal egészítette ki, hogy vonószenekarral is előadható legyen. Ebben a formában hangzott el Angliában az odalátogató 75 éves Liszt tiszteletére 1886-ban.

Carl Philipp Emanuel Bach – Johann Sebastian legújítóbb szellemű fia – csodagyerek volt: hétéves korában lapról játszotta apja klavikordra írott darabjait. Jogi és zenei tanulmányokat folytatott, majd a műkedvelő zeneszerző és fuvolista porosz király, II. (Nagy) Frigyes udvari kamarapartnere lett Berlinben. Keresztapja, Telemann halála után őt nevezték ki Hamburg zeneigazgatójának. A barokk és a klasszika közötti átmenet kiemelkedő alakjaként tartja számon a zenetörténet. Az A-dúr gordonkaverseny 1753-ban keletkezett, és szerzője születésének 300. évfordulója alkalmából került e műsorba.

Hugo Wolf – egy ideig Mahler diák- és lakótársa – többek között Byron, Goethe, Eichendorff, Heine, Michelangelo, Mörike, Shakespeare költészetétől megihletve – leginkább a dal műfajában alkotott maradandót. Az Olasz szerenád is dal tulajdonképpen: dal, szöveg nélkül. 1887-ben három nap alatt írta meg és a G-dúr szerenád vonósnégyesre címet adta neki. Három évvel később – igen találóan – átnevezte Olasz szerenádnak, majd 1892-ben zenekarra is meghangszerelte. 1904-ben Bécsben mutatták be, és a leggyakrabban játszott és lemezre vett műve lett..

Joseph Haydn 1775-ben befejezett A-dúr szimfóniájának címe a szerzőtől származik. Egyes szakértők szerint az Erzsébet kori angol költő, John Owen – a régi latin bölcsességet egy sorral kibővítő – epigrammájára utal: Tempora mutantur, nos et mutamur in illis. Quomodo? Fit semper tempore peior homo. (Változnak az idők, és mi változunk bennük. Hogyan? Ahogy romlanak, úgy mi is.) Mások szerint a cím és a lassú tétel egyaránt Hamletre utal: Kizökkent az idő; – ó, kárhozat! / Hogy én születtem helyre tolni azt. (ford. Arany János). Haydn több kísérőzenét komponált Eszterházán, köztük Shakespeare németre fordított műveihez is. Lehet, hogy a Largót ezek egyikéhez írta és később illesztette a szimfóniába.

 
  Amennyiben szeretnéd adminisztrálni ezt a tételt kattints ide.

 

Szólj hozzá!


Fellegterápia – bemutatkozó album és lemezbemutató a MANYI-ban

Fellegterápia – bemutatkozó album és lemezbemutató...

Fellegterápia címmel elkészült a FellegAjtó első nagylemeze. A név egy világzenei és etnoprojektet takar, amely ötvözi a hagyományos népi...
 
Koncert naptár
Töltsd fel az oldalrakoncerted, helyszíned, zenekarod

Koncz Zsuzsa az Arénában: Jelbeszéd 2.0

Az énekesnő tizennegyedszer lép a Sportaréna színpadára, legutóbb tavaly adott ott koncertet – április 13-án a közelmúltban készült Koncz Zsuzsa-albumok, így a Tündérország, a Vadvilág és a Szabadnak születtél dalai csendülnek fel a Jelbeszéd 2.0 elnevezésű koncert égisze alatt.

Először koncertezik Magyarországon a Take That

Európai turnéjuk alkalmával a This Life című, novemberben megjelenő vadiúj albumukat a magyar közönségnek is bemutatják. A jelenleg trió felállásban tevékenykedő együttes – Anglia egyik legnépszerűbb fiúcsapata – több mint harmincéves pályafutása során először jön hozzánk, 2024. július 3-án friss lendülettel veszik be...

Idén is koncertek töltik meg a Gyárkertet Veszprémben

Nagy kérdés volt, hogy a tavalyi, egész nyáron át tartó fesztivál folytatja-e a működését, hiszen az Európa Kulturális Fővárosa projekt már befejeződött. A válasz megérkezett: igen!

A hang már megvolt, most jön a fény is – 13. évadát nyitja a héten a Park

Az április 25-én induló új évadban már igazán nem kellene semmit csinálniuk a parkosoknak, csak jó koncerteket, programokat, azt' kész, hiszen a tavalyi évad megnyitása előtt arról számoltunk be, hogy komoly tuningot kapott a hangrendszer. De a Kispál óta tudjuk, hogy "ésfénynek" is lennie kell.
Új koncertek