Budapest 2017. Feb. 24. (19:45)

Zenekari koncert-Wagner, R. Strauss és Bruckner


Zenekari koncert-Wagner, R. Strauss és Bruckner

Program: Richard Wagner: Lohengrin - előjáték Richard Strauss: 2. (Esz-dúr) kürtverseny Anton Bruckner: 6. (A-dúr) szimfónia Karmester: Robin Ticciati Közreműködő: Radovan Vlatković, kürt

Bár hangversenyünkön a mindössze 10 perces Lohengrin előjáték hangzik el, Wagner szelleme végig jelen lesz az estén, hiszen két olyan szerző, Richard Strauss és Anton Bruckner egy-egy műve szólal meg, aki sokat köszönhet a bayreuthi mesternek. Két világsztár vendéget várunk Budapestre, Robin Ticciati karmestert, aki a 2014-15-ös évadban emlékezetes francia műsorral debütált a Fesztiválzenekar közönsége előtt, valamint Strauss kürtversenyének szólistájaként Radovan Vlatkovićot, akit a zenei világ évtizedek óta a legnagyobb kürtösök között tart számon.

Wagner 1848-ban fejezte be Lohengrin című operáját. A művet megelőző mintegy tízperces zenekari darabot ő maga nevezte előjátéknak, amely – ellentétben a kor szokásos, az opera témáit felsorakoztató nyitányaival – csupán egyetlen momentumot emel ki a cselekményből.

Richard Strauss még gyermekfejjel írta első kürtkompozícióit apja, Franz Strauss, a Bajor Királyi Operaház kürtművésze számára. Az ifjúkori 1. kürtversenyt sok évtizeddel később, 1942-ben követte a második. A kései kompozíció a fiatal Strauss késő romantikus hangját, az 1. kürtverseny világát idézi vissza. Bemutatójára 1943-ban, a Salzburgi Ünnepi Játékokon került sor.

Bruckner Wagner iránti rajongását mi sem mutatja jobban, mint az az emlékezetes eset, amikor felkereste a „mesterek mesterét” – utólag mégsem emlékezett pontosan, hogy 2. vagy 3. szimfóniáját ajánlotta-e Wagnernek. Ebben az ájult tisztelet mellett állítólag az elfogyasztott töméntelen mennyiségű sör is szerepet játszott. (A józan utókor tudja a helyes megfejtést: Wagnernek a 3. szimfónia ajánlása szól.) A 6. szimfónia a Bruckner-életmű legritkábban játszott szimfóniája, egyben a legmerészebb is. Nehézsége miatt 1881-es befejezése után a bécsi filharmonikusok nem is vállalkoztak a teljes szimfónia eljátszására: az 1883-as bemutató koncerten csak a két középtétel szólalt meg. A teljes 6. szimfónia csak Bruckner halála után, 1899-ben hangzott el: a Bécsi Filharmonikus Zenekart Gustav Mahler dirigálta.

 
  Amennyiben szeretnéd adminisztrálni ezt a tételt kattints ide.

 

Szólj hozzá!


Hölgyeim és uraim, ő SLASH!

Hölgyeim és uraim, ő SLASH!

A Slash feat. Myles Kennedy & The Conspirators a "The River Is Rising – Rest of the World Tour ’24" keretében – 21 ország 32 városában lépnek fel...
 
Koncert naptár
Töltsd fel az oldalrakoncerted, helyszíned, zenekarod

Koncz Zsuzsa az Arénában: Jelbeszéd 2.0

Az énekesnő tizennegyedszer lép a Sportaréna színpadára, legutóbb tavaly adott ott koncertet – április 13-án a közelmúltban készült Koncz Zsuzsa-albumok, így a Tündérország, a Vadvilág és a Szabadnak születtél dalai csendülnek fel a Jelbeszéd 2.0 elnevezésű koncert égisze alatt.

Először koncertezik Magyarországon a Take That

Európai turnéjuk alkalmával a This Life című, novemberben megjelenő vadiúj albumukat a magyar közönségnek is bemutatják. A jelenleg trió felállásban tevékenykedő együttes – Anglia egyik legnépszerűbb fiúcsapata – több mint harmincéves pályafutása során először jön hozzánk, 2024. július 3-án friss lendülettel veszik be...

Azahriah nem zárja skatulyába magát. Vagy de?

Skatulya I. címmel megjelent Azahriah új albuma, amelyet az egyik legnépszerűbb hazai dalszerző-előadó májusi tripla Puskás Aréna-koncertjéhez időzítve tett közzé.

A nő, aki kilenc nyelven énekel – jön, jön, jön Lara Fabian

Nem is olyan rég járt nálunk: 2022 októberében adott koncertet az Arénában. 2024. április 30-án egy másik helyszínen, az MVM Dome-ban fog fellépni.
Új koncertek