Budapest 2015. Feb. 24. (19:30)

„Lauda Sion” – Mendelssohn oratorikus egyházi művei / „B” ORATÓRIUMBÉRLET


„Lauda Sion” – Mendelssohn oratorikus egyházi művei / „B” ORATÓRIUMBÉRLET

Vezényel:

Vashegyi György

Közreműködők:

Wierdl Eszter
szoprán
Balogh Eszter
alt
Megyesi Zoltán
tenor
Blazsó Domonkos
basszus
Purcell Kórus
Orfeo Zenekar - korhű hangszereken (koncertmester: Simon Standage)
  • Első magyarországi előadások korhű hangszereken, részben magyarországi bemutatók
  • Mendelssohn-Bartholdy: d-moll Kyrie
  • Mendelssohn-Bartholdy: Tu es Petrus, op. 111
  • Mendelssohn-Bartholdy: Hör mein Bitten (1847-es, zenekari változat)
  • Mendelssohn-Bartholdy: Nicht unserm Namen, op. 31
  •  
  • Mendelssohn-Bartholdy: Herr Gott, dich loben wir
  • Mendelssohn-Bartholdy: Lauda Sion, op. 73
Hangversenyünkkel egy 2010-ben kezdett sorozatot folytatunk, amelynek keretében Felix Mendelssohn-Bartholdy - méltatlanul ritkán játszott, sőt jelentős részben elfelejtett - oratorikus egyházi műveit korhű hangszereken szólaltatjuk meg. Az Éliás, a Paulus és a Korálkantáták előadása után ma esti műsorunkat úgy állítottuk össze, hogy az szerzőnk rövid életéből nagyobb részt, összesen huszonegy évet fog át. Az első mű, a Párizsban - Cherubininek történő "bemutatkozásul" - írott d-moll Kyrie születésekor Mendelssohn csupán tizenhat éves volt, míg az utolsónak megszólaló Lauda Sion írásakor harminchét. E páratlan remekmű máig szerzője utolsó befejezett oratóriuma, az ekkortájt komponált és bemutatott Éliás árnyékában maradt
(teljes egészében valószínűleg mai koncertünkön szólal meg első alkalommal Magyarországon).
A több mint két évtized alatt született, összesen hat mű páratlan stilisztikai gazdagságot, szinte európai zenetörténeti kaleidoszkópot tár a mai hallgató elé: a d-moll Kyrie és a Nicht unserm Namen főleg Bach és Mozart, a Tu es Petrus elsősorban Palestrina, a Herr Gott, dich loben wir leginkább Schütz stílusát idézi fel, természetesen egytől egyig igazi mendelssohni zsenialitással. A "Mendelssohn-stílusnak" valószínűleg nem gyengesége, hanem éppen ellenkezőleg, lényege és erőssége az a fantasztikus képesség, mellyel szerzőnk az őt ért zenei hatásokat integrálja. (Érdemes felidéznünk Mendelssohn 1831-es levelét, melyben a bachi hatásról így vall barátjának: "Ha [műveim] bizonyos hasonlóságokat is mutatnak Sebastian Bachéival, nem tehetek ez ellen semmit; úgy írtam őket, ahogyan éreztem, s ha egyszer a szavak hasonló érzelmeket keltettek bennem, mint az öreg Bachban, ez annál kedvesebb számomra. Te bizonyára nem gondolod rólam, hogy én Bach formáit belső tartalom nélkül másolnám: így - inspiráció nélkül és üresen - egy darabot sem tudnék befejezni.")
A záró Lauda Sion - mely számomra a 19. századi katolikus miszticizmus egyik legszebb kompozíciója - ugyanakkor mindezen megelőző stílusok összegzése, s egyben határozott továbblépés is a (nem csak német) nagyromantika felé: hangvétele egyértelműen előrevetíti Brahms, Bruckner, Wagner és Liszt zenéjét, ugyanakkor Verdi Requiemjét is. Remélem, hallgatóink is egyetértenek majd velem abban, hogy e harminc perc hosszúságú remekmű önmagában méltón képvisel mindent, ami Mendelssohn művészetében csodálatra méltó és felemelő. (Vashegyi György)
 
  Amennyiben szeretnéd adminisztrálni ezt a tételt kattints ide.

 

Szólj hozzá!


Nem az a tipikus sztár, de milliók rajonganak érte –  és most Magyarországra jön

Nem az a tipikus sztár, de milliók rajonganak érte...

Donny Benét, az ausztrál synth-funk zenész kopaszodó fejével, hódító bajuszával és fehér zakójával 2011 óta tartja lázban a világot...
 
Koncert naptár
Töltsd fel az oldalrakoncerted, helyszíned, zenekarod

Koncz Zsuzsa az Arénában: Jelbeszéd 2.0

Az énekesnő tizennegyedszer lép a Sportaréna színpadára, legutóbb tavaly adott ott koncertet – április 13-án a közelmúltban készült Koncz Zsuzsa-albumok, így a Tündérország, a Vadvilág és a Szabadnak születtél dalai csendülnek fel a Jelbeszéd 2.0 elnevezésű koncert égisze alatt.

Először koncertezik Magyarországon a Take That

Európai turnéjuk alkalmával a This Life című, novemberben megjelenő vadiúj albumukat a magyar közönségnek is bemutatják. A jelenleg trió felállásban tevékenykedő együttes – Anglia egyik legnépszerűbb fiúcsapata – több mint harmincéves pályafutása során először jön hozzánk, 2024. július 3-án friss lendülettel veszik be...

EGYÜTT A ROCK&ROLL-ért – 3 napos fesztivál koncertekkel Budapest szívében

A Rocky Monday Közhasznú Egyesület 2024. április 26-28. között, a VI. ker. Dessewffy utca 39 előtti szakaszon immáron negyedik alkalommal szervezi meg az "EGYÜTT A ROCK & ROLL-ért" elnevezésű zenés fesztiválját.

Amikor mindenki szerző a zenekarban – idén is izgalmas témákkal jön a Dalszerző Expo

Idén hetedik alkalommal szervezi meg az Artisjus a DEX Songwriting Expót. A rendezvényt 2018-ban indította el a szerzői egyesület azzal a céllal, hogy hiánypótló kezdeményezésként támogassa az információmegosztást és kapcsolatépítést a dalszerzői közösségen belül, valamint lehetőséget teremtsen a szakmai fejlődésre.
Új koncertek