Budapest 2019. Sep. 28. (11:00)

Utazás Symphoniába - A vonósok / HANG-SZER-SZÁM


Utazás Symphoniába - A vonósok / HANG-SZER-SZÁM

Hang-szer-szám - Utazás Symphoniába: Vonósok

A sorozat főszereplői a zene „szerszámai” – a hangszerek. Velük ismerkedhetnek meg a hallgatók autentikus élőzene által, az azt megszólaltató szakértő muzsikusok segítségével.

Vonósötös

Közreműködik:
Homoki Gábor, Molnár Zita – hegedű,
Dráfi Kálmán – mélyhegedű,
Czvik Ildikó – gordonka,
Budai Krisztián – nagybőgő

Műsorvezető: Fazekas Gergely


Ebben a félévben a klasszikus szimfonikus zenekar hangszereinek birodalmába teszünk utazást. Az expedícióhoz csatlakozó gyerekek megismerkedhetnek a zenekarral és annak legfontosabb hangszercsoportjaival.
Vonósoknak nevezzük azokat a hangszereket, melyeken a hangokat húrok dörzsölése által keltett rezgés hozza létre. A dörzsölés vonóval történik, de vonós hangszerek húrjait pengetéssel is meg szokták szólaltatni. A klasszikus zene és a szimfonikus zenekar jellemző hangszínét és legszámosabb hangszercsoportját a vonós hangszerek adják. A hegedű, illetve a vonós hangszerek kialakulásának folyamata az őskorig nyúlik vissza. Az első húros hangszer feltehetőleg a rugalmas íj lehetett, amelyen a megfeszítés változtatásával különböző magasságú hangokat tudtak képezni. A hegedű mai formája hosszú fejlődés eredményeként, a 15. század környékén alakult ki. Alapvető alkotóelemei a kávarendszer (oldalak), a boltíves elő- és hátlap, a csigában végződő nyak, a fogólap, a láb és a kulcsok. Formája, arányai, amelyeket az aranymetszés szabályai alapján terveztek, olyan tökéletesek lettek, hogy mind a mai napig ugyanezt a konstrukciót használják, szinte változatlan formában.
„Ha Isten, mint mondják, a maga képére teremtette az embert, akkor bízvást állíthatjuk, hogy az ember saját képére alkotta a hegedűt, helyesebben a nő képére, mert a hegedű gyönyörű istennő.” (Yehudi Menuhin)

 
  Amennyiben szeretnéd adminisztrálni ezt a tételt kattints ide.

 

Szólj hozzá!


KoreaON 2024: az acapellától a fergeteges K-pop buliig

KoreaON 2024: az acapellától a fergeteges K-pop buliig

Idén 5 éves a KoreaON kulturális fesztivál, ami évről évre megújuló programsorozattal jelentkezik. Májusban a Comic Con vendégrendezvényeként...
 
Koncert naptár
Töltsd fel az oldalrakoncerted, helyszíned, zenekarod

Loreena McKennitt ismét elhozza Budapestre a kelta zene varázslatos világát

A többszörösen díjazott kanadai énekesnő és dalszerző – 2004-ben megkapta a Kanada Rendjét, és 2013-ban Franciaország Nemzeti Művészetek és Levéltárak Lovagja lett – 2024-ben 24 állomásos tavaszi európai turnéja keretén belül Budapestre is ellátogat, március 24-én érkezik az MVM Dome-ba.

Koncz Zsuzsa az Arénában: Jelbeszéd 2.0

Az énekesnő tizennegyedszer lép a Sportaréna színpadára, legutóbb tavaly adott ott koncertet – április 13-án a közelmúltban készült Koncz Zsuzsa-albumok, így a Tündérország, a Vadvilág és a Szabadnak születtél dalai csendülnek fel a Jelbeszéd 2.0 elnevezésű koncert égisze alatt.

Egyetlen alkalommal újra megjelenik nyomtatásban a PESTI EST

Április 4-én (...) kerül a mozikba a rendszerváltás körüli időszakot felelevenítő Kék Pelikan című film. A bemutató kampányának részeként a filmet forgalmazó JUNI11 Distribution életre kelti a kilencvenes évek és az ezredforduló legendás programmagazinját – írja a Magyar Narancs.

Új tagot keres a Szent Efrém Férfikar

Ha hiszed, ha nem, a férfikar bejelentett, főállású énekest keres. A félig-meddig családi zenekarból ugyanis kiszáll Bubnó Márk – őt egy különleges koncerttel búcsúztatják, az eseményt csatoltuk.
Új koncertek