Budapest 2019. Feb. 28. (19:45)

Zenekari koncert - Bizet, Sosztakovics, Muszorgszkij-Ravel


Zenekari koncert - Bizet, Sosztakovics, Muszorgszkij-Ravel

 Alekszandr Knyazev (cselló) • Vezényel: Pinchas Steinberg 

Georges Bizet: C-dúr szimfónia
Dmitrij Sosztakovics: 1. (Esz-dúr) csellóverseny
Mogyeszt Muszorgszkij – Maurice Ravel: Egy kiállítás képei
Az elbűvölő francia bohémvilágból a sötét sztálini Szovjetunión keresztül az orosz népmesék kedvesen groteszk miliőjébe repít minket a koncert, amelyen a Budapesthez is kötődő izraeli karmester, Pinchas Steinberg kalauzol végig.

A Montmartre-on felnőtt, tizenhét éves Bizet egyszerű iskolai feladatként írta meg első, C-dúr szimfóniáját, ám a túláradó gesztusokkal, friss lendülettel teli mű ennél jóval többé vált. A szerző egész életében egy fiókban rejtegette a darabot, amely felfedezése után túlragyogta az imádott mester, Charles Gounod munkásságát. A kritikusok szerint „elbűvölő és bájos” mű a romantikus repertoár fontos része lett.
Sosztakovics – Bizet-hez hasonlóan – szenvedélyesen szeretett és nagyon tudott zongorázni. Ezúttal azonban a szerző barátjának és tanítványának, a csellóóriás Rosztropovicsnak írt Esz-dúr gordonkaverseny szólal meg. A világ egyik legnehezebb csellóversenye mély, személyes vallomás, tele ambivalens érzésekkel egy kiszámíthatatlan és ellenséges világ (a sztálini Szovjetunió) iránt, ahol sosem tudhatod, hősként vagy bűnbakként ébredsz. A darab szólistáját, a szintén orosz Alekszandr Knyazevet Rosztropovics méltó utódjának tartják.
A koncert egy másik orosz szerző, Muszorgszkij talán legnépszerűbb művével zárul, amelyet átiratával Ravel tett igazán naggyá. Merész, öntörvényű és technikás ciklusát, az Egy kiállítás képeit (1874) a komponista eredetileg zongorára írta festő barátja, Viktor Hartmann tragikus halála után; Muszorgszkijt a jó barát képeiből szervezett emlékkiállítás inspirálta. Hangokban elevenedik meg egy fantasztikus gnóm figurája, egy ódon vár, egy ormótlan szekér, kiscsibék, piacozók, boszorkányok – orosz mesék és számtalan színes hangulat.

 
  Amennyiben szeretnéd adminisztrálni ezt a tételt kattints ide.

 

Szólj hozzá!


A Bujtor István Filmfesztivál is elköltözik

A Bujtor István Filmfesztivál is elköltözik

A héten ez már a második költözködős-fesztiválos hírünk, a másik a cikk végén. Másfél évtized után Balatonszemesről Keszthelyre teszi át...
 
Koncert naptár
Töltsd fel az oldalrakoncerted, helyszíned, zenekarod

Loreena McKennitt ismét elhozza Budapestre a kelta zene varázslatos világát

A többszörösen díjazott kanadai énekesnő és dalszerző – 2004-ben megkapta a Kanada Rendjét, és 2013-ban Franciaország Nemzeti Művészetek és Levéltárak Lovagja lett – 2024-ben 24 állomásos tavaszi európai turnéja keretén belül Budapestre is ellátogat, március 24-én érkezik az MVM Dome-ba.

Koncz Zsuzsa az Arénában: Jelbeszéd 2.0

Az énekesnő tizennegyedszer lép a Sportaréna színpadára, legutóbb tavaly adott ott koncertet – április 13-án a közelmúltban készült Koncz Zsuzsa-albumok, így a Tündérország, a Vadvilág és a Szabadnak születtél dalai csendülnek fel a Jelbeszéd 2.0 elnevezésű koncert égisze alatt.

Az Oasis debütáló lemezét hozza el Liam Gallagher a Szigetre

Újabb fellépőket jelentett be a Sziget. A most közzétett majd' 50 előadó között szerepel Liam Gallagher, generációjának egyik legsokszínűbb és legsikeresebb előadója, az idénre új albumot is ígérő Halsey, a 8 Grammy-t birtokló Skrillex, a 21. század egyik legkiemelkedőbb pop’n’soul énekesnője, Janelle Monáe, az idei Brit...

Kalóztól kongáig: öt jó koncert a közelgő Budapest Ritmo fesztiválon

A Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek keretében megvalósuló Budapest Ritmo idén is igazi zene csemegékkel szolgál. A már bemutatott fellépőkön kívül – link a cikk végén – további ajánlatokat teszünk régi/új izgalmas előadók felfedezésére.
Új koncertek