Budapest 2018. Dec. 09. (15:30)

Zenekari koncert - Reinecke, Corigliano, Schumann


Zenekari koncert - Reinecke, Corigliano, Schumann

 Sipos Gábor (hegedű) • Vezényel: Gérard Korsten

Carl Reinecke: Manfréd király – nyitány John Paul Corigliano: A vörös hegedű Robert Schumann: 2. (C-dúr) szimfónia A szívet tépő fájdalomból és a testet-lelket próbáló súlyos betegségből is kivezethet a zene és az alkotás elsöprő ereje. Erre bizonyíték ez a koncert, amelyet a dél-afrikai születésű Gérard Korsten vezényel. Bár a német zeneszerző, Carl Reinecke temérdek darabot írt, és szinte nem akadt olyan műfaj, amiben ne alkotott volna, műveit ritkán játsszák, operáit pedig egyáltalán nem viszik már színre. Erre a sorsra jutott ötfelvonásos romantikus víg operája is, amely Manfréd szicíliai királynak, II. Frigyes házasságon kívül született gyermekének történetét dolgozza fel. A dalmű Reinecke korában rendkívül népszerű nyitányát abból a szempontból is érdemes figyelni, érződik-e rajta Schumann hatása, aki a szerző egyik mestere volt.
A koncert fájdalmas történettel folytatódik: A vörös hegedű című 1998-as misztikus filmdráma Oscar-díjas zenéjével, amelyet a Végh Sándor Verseny egyik győztese, Sipos Gábor szólaltat meg. „Megragadott, ahogy a hegedűkészítő mester a hangszer lakkjába keveri szülés közben meghalt feleségének vérét, így állítva emléket neki. A szülést a baba sem élte túl; ez egy borzalmas, elkeseredett cselekedet, a családját pillanatok alatt elveszítő ember törekvése, hogy átvigye szeretteit az örökkévaló, halhatatlan világba egy hegedűn keresztül. A zene gyönyörű, feszültséggel teli.”
Schumann kifejezetten rossz állapotban komponálta 2. szimfóniáját: depresszió, szédülés, fülzúgás és végtagfájdalom gyötörte. A testén eluralkodó betegséggel folytatott küzdelmet idézi meg a darab harcias, lázadó első tétele. Bach, Haydn és Beethoven is ott kísért a műben, ám a szimfónia végére Schumann újradefini-álja önmagát és szerzői nyelvét, félresöpör minden fájdalmat, hogy győzedelmeskedjen a kreatív életerő.

 
  Amennyiben szeretnéd adminisztrálni ezt a tételt kattints ide.

 

Szólj hozzá!


A Bujtor István Filmfesztivál is elköltözik

A Bujtor István Filmfesztivál is elköltözik

A héten ez már a második költözködős-fesztiválos hírünk, a másik a cikk végén. Másfél évtized után Balatonszemesről Keszthelyre teszi át...
 
Koncert naptár
Töltsd fel az oldalrakoncerted, helyszíned, zenekarod

Loreena McKennitt ismét elhozza Budapestre a kelta zene varázslatos világát

A többszörösen díjazott kanadai énekesnő és dalszerző – 2004-ben megkapta a Kanada Rendjét, és 2013-ban Franciaország Nemzeti Művészetek és Levéltárak Lovagja lett – 2024-ben 24 állomásos tavaszi európai turnéja keretén belül Budapestre is ellátogat, március 24-én érkezik az MVM Dome-ba.

Koncz Zsuzsa az Arénában: Jelbeszéd 2.0

Az énekesnő tizennegyedszer lép a Sportaréna színpadára, legutóbb tavaly adott ott koncertet – április 13-án a közelmúltban készült Koncz Zsuzsa-albumok, így a Tündérország, a Vadvilág és a Szabadnak születtél dalai csendülnek fel a Jelbeszéd 2.0 elnevezésű koncert égisze alatt.

Az Oasis debütáló lemezét hozza el Liam Gallagher a Szigetre

Újabb fellépőket jelentett be a Sziget. A most közzétett majd' 50 előadó között szerepel Liam Gallagher, generációjának egyik legsokszínűbb és legsikeresebb előadója, az idénre új albumot is ígérő Halsey, a 8 Grammy-t birtokló Skrillex, a 21. század egyik legkiemelkedőbb pop’n’soul énekesnője, Janelle Monáe, az idei Brit...

Kalóztól kongáig: öt jó koncert a közelgő Budapest Ritmo fesztiválon

A Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek keretében megvalósuló Budapest Ritmo idén is igazi zene csemegékkel szolgál. A már bemutatott fellépőkön kívül – link a cikk végén – további ajánlatokat teszünk régi/új izgalmas előadók felfedezésére.
Új koncertek