Fischer Ádám


HonlapNem ismert
Zenei stílusNem ismert
Fischer Ádám

Kossuth-díjas magyar karmester.


Életútja:

Zenész családban született. Apja, Fischer Sándor szintén karmester volt, s öccséből, Fischer Ivánból is szintén karmester lett. Gyermekkorában testvérével együtt az Operaház kórusában énekelt. Tanulmányait a Bartók Béla Konzervatóriumban zongora és zeneszerzés szakon végezte, majd Bécsben (Hans Swarowskynál 1968–1971 között), Velencében és Sienában (Franco Ferrara mesterkurzusain 1970–1972 között) képezte tovább magát.

Tanulmányaival párhuzamosan már 1971-ben munkába állt. Először a grazi operaházban dolgozott mint korrepetitor, majd 1972-ben Sankt Pöltenbe került, ahol a korrepetálás mellett vezényelt is. Nemzetközi karrierjét 1973-ban milánói versenygyőzelme indította el. Ezt követően a Bécsi Állami Operaházban dirigált (1973-1974), majd a finn Finn Nemzeti Opera első karmestere lett (1974-1977). Innen a karlsruhei operaházhoz szerződött, ahol szintén első karmesterként tevékenykedett 1979-ig, amikor a müncheni Bajor Állami Operaházhoz szerződött. 1981-ben kinevezték a freiburgi Városi Színház főzeneigazgatójának, 1983-ban pedig a kasseli Állami Színház főzeneigazgatója lett 1992-ig. 2001–2005 között a mannheimi Nemzeti Színház főzeneigazgatója volt majd visszatért Budapestre, ahol elvállalta a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarának főzeneigazgatói tisztségét (2008-ig). Közben, 2007-ben a Magyar Állami Operaház főzeneigazgatója lett (2009-ig), majd az opera külön e célra létrehozott Művészeti Tanácsadó Testületének elnöke lett. A köztes időszakokban szabadúszó karmesterként tevékenykedett.

Máig rendszeres vendégkarmestere a világ számos neves operaházának. Vezényelt a Bécsi Állami Operaházban, a Párizsi Operában, a milánói Scalában, a londoni Covent Gardenben és a New York-i Metropolitanben. Dirigálta egyebek közt a bécsi, a londoni és a Los Angelesi Filharmonikusokat, valamint a chicagói és a Bostoni Szimfonikusokat. 1984-től az Állami Hangversenyzenekar vendégkarmestere, 1996-tól a zenekar első vendégkarmestere és művészeti tanácsadója. 1998-tól vezeti zeneigazgatóként a Dán Rádió Kamarazenekarát, amellyel lemezre vette Mozart legtöbb operáját és szimfóniáját.

Visszatérő vendége neves fesztiváloknak. 1980-ban hívták először vezényelni a Salzburgi Ünnepi Játékokra, ahol azóta rendszeres vendég. 1987-es megalakulása óta művészeti vezetője az Osztrák-Magyar Haydn Zenekarnak, amellyel a komponista összes szimfóniáját lemezre vette, szervezője a kismartoni Haydn Fesztiváloknak. Rendszeresen vezényelt Bayreuthban, ahol a Ring tetralógia dirigenseként debütált 2001-ben. 2004-ig ő vezényelte a Ring előadásait, majd 2006–2007-ben a Parsifalt dirigálta. 2006-ban indította el a Művészetek Palotájában a Budapesti Wagner-napok rendezvénysorozatát.
Legismertebb lemezfelvételei [szerkesztés]

Nagydíjas operafelvételei:

Goldmark: Sába királynője (Hungaroton),
Bartók: A kékszakállú herceg vára (CBS/Sony)

Kitüntetései, elismerései:

a milanói Scala Guido Cantelli-verseny első helye (1973)
„Az év karmestere”
Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje (2002)
Kossuth-díj (2008)
A Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje a csillaggal (2009)
Budapest díszpolgára (2009)

 

  Amennyiben szeretnéd adminisztrálni ezt a tételt kattints ide.
 

Szólj hozzá!


Rihanna-tól Rúzsa Magdiig: Dívák & Ikonok utazókiállítás a Zene Házában

Rihanna-tól Rúzsa Magdiig: Dívák & Ikonok...

A Zene Házában május 18-tól egész nyáron látogatható tárlaton Rihanna, Björk, Billie Eilish, Tina Turner, Cher, Marilyn Monroe, Beyoncé, Sade,...
 
Koncert naptár
Töltsd fel az oldalrakoncerted, helyszíned, zenekarod

Koncz Zsuzsa az Arénában: Jelbeszéd 2.0

Az énekesnő tizennegyedszer lép a Sportaréna színpadára, legutóbb tavaly adott ott koncertet – április 13-án a közelmúltban készült Koncz Zsuzsa-albumok, így a Tündérország, a Vadvilág és a Szabadnak születtél dalai csendülnek fel a Jelbeszéd 2.0 elnevezésű koncert égisze alatt.

Először koncertezik Magyarországon a Take That

Európai turnéjuk alkalmával a This Life című, novemberben megjelenő vadiúj albumukat a magyar közönségnek is bemutatják. A jelenleg trió felállásban tevékenykedő együttes – Anglia egyik legnépszerűbb fiúcsapata – több mint harmincéves pályafutása során először jön hozzánk, 2024. július 3-án friss lendülettel veszik be...

Hamarosan eldől, ki lesz a Tankcsapda előzenekara a Budapest Open Road Days-en

Összesen 196 zenekar nevezett a Budapest Open Road Days fesztivál „Légy a Tankcsapda előzenekara!” pályázatára.

SZIN 2024: a fesztivál 521 kedvezményes bérlettel ünnepli meg Szeged napját

A SZIN kedvezményes belépőkkel ünnepli Szeged Napját. A jeles dátumra utalva 521 igen kedvezményes SZIN-bérlet várja majd gazdáját, de korlátozott számban a napijegyek is olcsóbbá válnak.
Új koncertek