Egy teljesen rendhagyó, a maga nemében egyedülálló multimédiás esemény előkészületei kezdődtek meg. A „Supernova” projekt a klasszikus zene, a modern művészetek és az űrtechnológia fúziójára épül, emellett méltó emléket állít egy történelmi jelentőségű magyar–szerb tudományos sikernek.
Az űr és a zene fúziója
A „Supernova” nem hagyományos koncert, hanem egy interaktív, multimédiás előadás.
A produkció gerincét olyan egyedi klasszikus zenei művek alkotják, amelyeket kifejezetten erre az alkalomra komponáltak. A színpadon professzionális komolyzenészek (hegedű- és csellóművészek) játékát az Űrprogram-fejlesztési Bizottság (CSPD) mérnökei egészítik ki. A szakemberek a világűrben rögzített, emberi fül számára egyébként hallhatatlan kozmikus rezgéseket és hangmintákat kevernek valós időben az élő előadásba, elektronikus speciális effektek segítségével.
Interaktivitás és kapcsolat
Az esemény központi motívuma a „KAPCSOLAT” – az ember, a művészet és a végtelen kozmosz közötti kommunikáció. A produkció teljesen szakít a klasszikus koncertek passzivitásával: a látogatók digitális technológia és modern szenzorok segítségével aktív részeseivé válnak az előadásnak, közvetlenül befolyásolva a hangzást vagy a vizuális látványvilágot.
A HUNITY műhold öröksége
A projekt közvetlen előzménye és ihletője egy komoly tudományos mérföldkő. 2025. november 28-án sikeresen pályára állt a HUNITY műhold, amelyet magyar és szerb egyetemi hallgatók, diákok közösen építettek meg. Ez a közös siker a határokon átívelő barátság, a kölcsönös támogatás és a nemzetközi összefogás jelképévé vált – ezt az üzenetet és energiát viszi tovább a „Supernova” produkció is, bemutatva, hogy a tudomány és a művészet képes összekötni az embereket.
Zenei közreműködők:
• Aleksandra Krčmar – hegedű
• Christoph Michael Wilhelm Jahn – cselló
• Tihomir Tubin – elektronika és különleges effektek
A koncert hossza: 93 perc
Az ISS-nek és a műholdaknak körülbelül 93 percre van szükségük, hogy egy kört tegyenek a Föld körül.
Szólj hozzá!