A trió a 2005-ben megjelent „Mentés másként…” – Újraénekelt moldvai csángó-magyar népdalok c. lemez alkotó csapataként forrott össze. Azóta számtalan koncerttel, újabb lemezekkel kápráztatták el a népzenetisztelők világát. Zenéjük a magyar népzene legősibb rétegeiből táplálkozik. A középkor kultúrájában gyökerező zenei hagyományunkat virtuóz, de őszinte előadásmóddal keltik életre. A hagyományt tisztelni, ugyanakkor saját belső élménnyé élni át, s így akarva-akaratlan „kortárs” zenét alkotni: e kettősséggel vet számot a trió – Fábri Géza kobzos-énekmondó, Fábri-Ivánovics Tünde énekes és Lipták Dániel hegedűs – ars poeticája. Zenéjüket népi előadók és kortárs zeneszerzők egyaránt tisztelik.
Bár zenénk műfaji kereteit nehéz meghatározni, mindenképpen más utat jár, mint az ún. világzenék klasszikus vagy éppen divatos áramlatai. A bartóki tiszta forrásból merítünk, de érezzük, hozzá is kell töltenünk e forráshoz, hogy élő víz maradhasson. Úgy gondoljuk, a népi dallam-remekmű nem tűri, hogy tőle idegen, sematikus harmóniavilágok, túladagolt ritmusok vagy hatásvadász koncepciók kiszolgálójává tegyék.
A bartóki gondolatokhoz hozzátéve a táncházmozgalom tapasztalatait, mi a dallamot nem csupán önmagában akarjuk felhasználni, hanem a keretét adó egész zenei hagyománnyal együtt mélyen megismerni, s ennek megfelelően továbbgondolni.
Így tehetünk csak szert olyan intuitív képességre, amely feljogosít bennünket a népzene „feldolgozására”, s ez volna a mi gyakorlatunkban a népzenei alkotómunka lényege.
A trió koncertjein a moldvai magyarság muzsikája játssza a főszerepet. Emellett azonban alföldi tamburás, gyimesi, bukovinai, dunántúli és felvidéki táncdallamok, historikus énekek, énekelt versek is felcsendülnek. A historikus énekek és énekelt versek közjátékaiban a népzenei motívumok új életre kelnek. A repertoár egyedi színfoltját jelenti a dél-alföldi, vajdasági dalok tamburakísérettel való előadása, visszaidézve e táj letűnt, a tamburazenekarok kialakulását megelőző pengetős világát.
Mentés Másként Trió


Szólj hozzá!