Pest fölött az ég: Kamondy Ágnes születésnapi koncertje a Gödörben

2023/10/24  ·   Ajánló   ·  koncert.hu, MTI

A nyolcvanas évek alternatív színterének dívája két hét múlva lesz 70 éves. A most csütörtöki koncert műsorát tizenkét új és néhány régebbi dala alkotja (az Orkesztra Lunától és a Dalok Közép-Nirvániából című előadásból).

Fotó: Kamondy Ágnes/FB

A Pest fölött az ég című műsor a CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztiválon mutatkozott be 2019 őszén. A legtöbb dal szövegét Kamondy Ágnes írta, a társszövegírók között van Kiss Llászló, az Európa Kiadó volt basszusgitárosa, Karafiáth Orsolya és Simon Márton költő, de Li Jü 10. századi dél-kínai császártól is kölcsönzött szöveget. A műsor címadó szerzeménye, a Pest fölött az ég a filmrendező barát, a 2012-ben elhunyt Xantus János emlékére íródott.



Kamondy Ágnes zenekarában Kisfalvi Kriszta (ének), Roszik Hella (hegedű, ének), Varga Orsolya (billentyűs hangszerek), Gyenge Lajos (dob), Vajdovich Árpád (bőgő, basszusgitár) szerepel. A Gödörben színpadra lép Werner Gábor (cselló) is, aki Kisfalvi Krisztával és Gyenge Lajossal az 1995-ben megjelent Dalok Közép-Nirvániából című lemezen is szerepelt.

A sokoldalú, multiinstrumentalista Kamondy Ágnes már a hetvenes években szerepelt az ellenzéki művésztársulat, az Orfeo zenészcsoportjában, valamint a legendás népzenei formációban, a Kolindában. Ő írta és tangóharmonikán kísérte a Fodor Tamás által vezetett Stúdió "K" híres Woyzeck előadását, játszott Jeles András kísérleti színházában, a Monteverdi Birkózókörben, kisebb szerepekben feltűnt Xantus János, feLugossy László és Tarr Béla filmjeiben.

Dolgozott Másik Jánossal, tagja volt az Európa Kiadó zenekarnak, és több tucat színházi előadáshoz írt zenét, majd megalakította önálló együttesét, az Orkesztra Lunát, amely egy lemezanyagot jelentetett meg Szukadal címmel.

Pályafutása csúcsára a Dalok Közép-Nirvániából című darabbal ért 1993-ban. Az eredetileg az Orkesztra Lunával előadott saját szerzeményei mellett Kamondy Ágnes a Spions, az URH, az Európa Kiadó, a Balaton, a Trabant és a Sziámi dalainak szabad variációt szerkesztette színpadi egésszé.

A sokszoros telt házzal játszott előadás egy korszak határa volt, nemcsak a hazai underground, hanem Kamondy pályáján is: ezután huszonöt évig nem állt színpadra nagyobb szabású programmal, bár nem tűnt el teljesen a színházi-zenei életből (pl. Egy örömlány feljegyzései).

"Az est dalaiból készülő lemez várhatóan jövőre jelenik meg" – mondta az énekesnő az MTI-nek.

Kamondy Ágnes, Gödör

 

 

Szólj hozzá!


Most akkor Taylor Swift nem is ember? Bődületes konteóban hisznek egyes amerikaiak

Most akkor Taylor Swift nem is ember? Bődületes...

Miközben a mesterséges intelligencia már képeket generál, szövegeket ír, sőt időnként még használható tanácsokat is ad, az internet népe...
 
Koncert naptár
Töltsd fel az oldalrakoncerted, helyszíned, zenekarod

Summer Hell 2026 – amikor a Barba Negrában felizzik a nyári pokol

Ha nyár, akkor kánikula, fesztiválok – és egy este, amikor a Barba Negra környékén konkrétan megnyílik a föld: 2026. július 25-én In Flames, Napalm Death, Bleed From Within, Unearth és Employed To Serve sorakozik fel a Summer Hell aktuális felvonásán. A svéd In Flames épp Európa-szerte nyomja majd eddigi legnagyobb szabású nyári...

Visszatérés a tett helyszínére: duplán ünnepli meg a jubileumát a 45 éves Solaris

Kevés olyan zenekar létezik Magyarországon, amely immár 45 éve töretlenül alkot és arat sikereket hazai és nemzetközi színtéren egyaránt. A Magyar Örökség Díjjal kitüntetett Solaris ezt a páratlan jubileumot ünnepli majd meg 2026.március 21-én és 22-én a Várkert Bazárban.

Az Alphaville örökre fiatal marad – dalsztorik a zenekar nagy slágereiről

Az Alphaville történetében az a legviccesebb, hogy a Forever Young több mint negyven éve született, de még ma is ugyanúgy működik filmekben, sorozatokban, TikTok-videók alatt vagy koncerttermekben. A dal szerzője és énekese, Marian Gold pedig továbbra is viszi magával ezt az örökséget: a zenekar 2026. október 30-án az MVM Dome-ban ad...

Akkora bulit csapott a Metallica Dublinban, hogy Kirk Hammet leesett a színpadról

A budapesti No Repeat Weekend után az ír fővárosban folytatta M72 turnéját a Metallica, és a dublini állomás sem maradt emlékezetes pillanatok nélkül. A hétvége egyik legtöbbet megosztott videóján a gitáros Kirk Hammett látható, amint a pénteki koncerten féligmeddig leesik az Aviva Stadion színpadáról.
Új koncertek