Egy élet filmcímekben: Ennio Morricone az Arénában

2014/02/18  ·   Koncertbeszámoló   ·  mmi, MTI

Február 15-én a telt házas Aréna előtt tartotta meg az élemű-turné budapesti koncertjét Ennio Morricone. A dolog további örömteli vonatkozása, hogy a koncertsorozatban magyar partnerei voltak a legendának: a Modern Art Orchestra és a Debreceni Kodály Kórus.

Egy élet filmcímekben: Ennio Morricone az Arénában
Egy élet filmcímekben: Ennio Morricone az Arénában

"Sírtál, Mukikám?" – tette fel a kérdést a mögöttem ülő hölgy a férjének a koncert végén. A válasz csak szégyenlős dörmögés volt. "Tudtam, hogy sírni fogsz, ilyen élményben régen volt részünk..." – nyugtázta a dolgot az asszony.

Muki úr megnyugtatására közlöm, hogy vagy négy alkalommal hullottak a könnyeim: először az Óceánjáró zongorista legendája című film betétdalánál, azért, mert nagyon szerettem a könyvet és a filmet is – a kísérőzene meg tökéletes volt hozzá; aztán jött a Volt egyszer egy vadnyugat: a főtémán bármikor bármilyen helyzetben képes vagyok elsírni magam, annyira szívet szaggató a muzsika – élőben, a szoprán énekesnő, Susanna Rigacci közreműködésével, aki 2001 óta a szólistája a Mesternek, meg pláne. Aztán jött A profi – meglepődésemre az egyetlen olyan szám volt, ahol az első taktus után felhördült az arénányi közönség –, itt Belmondóért csorgott a könny, hogy milyen fiatal is volt a filmben, most meg már hogy elszaladt az a fránya idő, s a végén A misszió alatt, egyszerűen csak azért, mert annyira szép volt...

Érdekes, ha valaki azt kérdezné tőlem, mondjak híres filmzeneszerzőket, csak olaszok jutnak az eszembe. Morricone, Nino Rota, Guido & Maurizio De Angelis – és ott van még Badalamenti is, de ő valójában amerikai, csak a neve olaszos hangzású... Lehet azon az éghajlaton valami, ami olyan filmzenéknek szolgál kiváló táptalajául, amelyek aztán önálló szárnyra kapva járják be a filmtől függetlenül a világot.

A Mester titulus nem modoroskodó túlzás: mintegy 400 filmzene fűződik Ennio Morricone nevéhez (csak kis hányada western!), többször is jelölték Oscarra, végül egyben honorálták meg mindazt, amit a filmért valaha is tett: 2007-ben életműdíjat kapott. Egyébként nem csak a jelenlegi turnéjának vannak magyar vonatkozásai, Morricone több magyar filmhez is szerzett zenét, így Gyarmathy Lívia: A csalás gyönyöre című alkotásához, illetve a Perlasca című olasz-magyar háborús drámához, míg Koltai Lajos operatőrrel három alkalommal dolgozott együtt a Malena, Az óceánjáró zongorista legendája, illetve az irodalmi Nobel-díjas Kertész Imre Sorstalanság című regényéből készült – Koltai által rendezett – film munkálatai során.

Az életműben kalandozó összeállítás egy filmmel kezdődött az Arénában. Sajnos, nem beszélek olaszul, ígérem, megtanulok, így nem tudom visszaidézni nektek, miről beszélt hosszasan a művész: a kivetítőn ugyan volt feliratozás, de azt csak az első 3 sorban ülők voltak képesek elolvasni. Szépen beszélt olaszul, ennyi legyen elég. Mivel a legolcsóbb jegy – 6 km távolságra a színpadtól – is tízezer forintba kerül, lehet, joggal merült fel az igény, hogy a távolabb ülők is részesülhessenek az élményből, tekintve a folytatást, hiszen a beharangozók szerint is ez az utolsó európai turnéja a 85 esztendős zeneszerző-karmesternek, tehát az utolsó esély látni vezényelni.

(A sánnyadt kamerakép, amit egy-egy blokk után a kivetítőre felkentek, s amely mellkastól felfelé (messziről, hunyorítva) mutatta Morriconét – aki egyébként kivételesen ülve dirigált akut mozgásszervi problémái miatt, s ezért külön elnézést is kértek –, nem igazán hozta közelebb a művészt, a zenészeket, a szólistákat és a kórust, komoly fókuszálási gyakorlat volt az egyébként kiválóan muzsikáló hangyák mozgását követni.)

Morricone zsenije számomra nem csak abban bújik meg, hogy a zenéje tökéletes házasságra lép az adott filmmel, még csak abban sem, hogy a betétdalok önállóan is megállják a helyüket – azt szeretem a témáiban, hogy ő meg a hangszereket szereti. Mivel az ember ritkán hallgatja két órán keresztül szoros egymás utánban a filmzenéit, csak egy ilyen alkalommal jön rá, hogy minden zeneszámban van egy főszereplő, aki az adott műben különleges feladatot kap: hol egy szájharmonika, hol a hárfa, hol egy basszus-  vagy szólógitár, majd egy szoprán hang, később kórus, aztán megint valamilyen hangszer – esetleg mindez együtt. Mint egy profi korcsolyázó Szocsiban, Morricone úgy siklik még egy-egy számon belül is a stílusok között, és ahogy hallgatom a zenéit, ebben a mozgalmas és élő muzsikában nem lehet nem filmet, történetet, szereplőket és azok érzéseit látni. Hangjegyekből alkot képet, talán ez a titka, hogy a filmkockákkal közös nyelvet beszélnek a dalok.

Megtiszteltetés, hogy láthattam, ha messziről is, az élő legendát, azt a zeneszerzőt, aki annyit  és olyat adott a világ filmművészetének, amennyit és amilyet kevesen. Sokan lehettek így vele, mert a közönség nagy része a koncert végén állva üdvözölte a művészt és a közreműködőket.

Végezetül álljon itt, ha nem is a pontos setlist – hiszen volt, amikor egy filmből több témát is játszottak–, de a megidézett mozik sora az elhangzás sorrendjében, hátha valaki szeretné a Morricone-bakancslistát összerakni:

Volt egyszer egy Amerika

Aki legyőzte Al Caponét

Az óceánjáró zongorista legendája

H2S

A szicíliaiak klánja

Love circle

Come Maddalena

A jó, a rossz és a csúf

Volt egyszer egy vadnyugat

Egy marék dinamit

A profi

Cinema Paradiso

Az algíri csata

Vizsgálat egy minden gyanú felett álló polgár ügyében

Állítja Pereira

A munkásosztály a mennybe megy

A háború áldozatai

QUEIMADA!

Tatárpuszta

III. Richárd

A misszió

 

További cikkeink a koncerttel kapcsolatban.

George Clooney is tapsolt Berlinben Ennio Morriconénak

Lesz egyszer egy Morricone-koncert



 

 

Szólj hozzá!


 Online aukción Presser Gábor, Geszti Péter, Falusi Mariann és mások személyes tárgyai

Online aukción Presser Gábor, Geszti Péter, Falusi...

Ismert művészek, sportolók és civilek fogtak össze 155 gyermek tanévkezdéséért a Tűzcsiholó Egyesület „Egy iskolatáskányi remény”...
 
Koncert naptár
Töltsd fel az oldalrakoncerted, helyszíned, zenekarod

Az elektronikus zene Metallica-ja 16 év kihagyás után érkezik Budapestre

Kevés zenekar tudta olyan intenzitással átformálni az elektronikus zene élő előadásának élményét, mint az ausztrál gyökerű Pendulum. A formáció hosszú kihagyás után visszatér Budapestre: 2025. október 17. nem csak a rajongóknak, de az élő elektronikus zene szerelmeseinek is kötelező dátum.

10 dolog, amit a Metallica-koncerttel kapcsolatban tudunk

Na, csak kibökték végre :) Mondjuk, pont ez a zenekar, amelyiknek semmiféle külön hergelésire nincs szüksége, akkora a rajongótábora világszerte, így Magyarországon is, hogy a suttogó propaganda elindítása max. kis izgalmat vitt az életünkbe, a jegyek így is, úgy is el fognak fogyni.

Amikor már semmi nem maradt, a zene húzott vissza

A Queens of the Stone Age július 19-én újra Budapestre látogat – a koncert előtt nem sokkal a zenekar frontembere, Joshua Homme személyes hangvételű interjút adott a chicagói Q101 rádiónak. A beszélgetés nem csupán promóciós jellegű volt: Homme őszintén beszélt egészségügyi küzdelmeiről, mentális egyensúlyáról, az élő...

Arénakoncertet ad a zenekar, amely egy képregényhősről kapta a nevét

Miután lezúzták a Hellfest, a Rock am Ring és a Rock im Park színpadait, a Lorna Shore zenekar most egy európai headliner turné hírével rukkoltak elő.
Új koncertek