Nagy Feró, bödönnel a fején – és más heavy metal hírek

2025/12/19  ·   Zenei hír   ·  koncert.hu

Negyvenéves jubileumot ünnepel a Totális Metal, januárban új lemezt mutat be a Beyond The Black, és debütált az Imperium első nagylemeze. A közös pont annyi, hogy mindhárom a heavy metalhoz kötődik.

Nagy Feró, bödönnel a fején – és más heavy metal hírek

Kevés magyar heavy metal lemez bír akkora jelentőséggel, mint a Pokolgép Totális Metal albuma. Az 1986-ban megjelent anyag nemcsak az első magyar heavy metal nagylemezként írta be magát a történelembe, hanem mintaként is szolgált generációknak. Ennek a korszakos megjelenésnek a negyvenedik évfordulóját ünnepli 2026. május 16-án a Barba Negrában a Totális Metal produkció, amely az elmúlt években következetesen építette fel saját koncert-univerzumát.

A színpadon Kalapács József, Nagyfi László, Rudán Joe, Pazdera György, Tarca László és Nagy Dávid állnak majd, és minden jel arra utal, hogy az este jóval több lesz egyszerű jubileumnál. A tervek szerint akár a teljes Totális Metal album is megszólalhat, kiegészítve a klasszikus Pokolgép-himnuszokkal. 

"Nem sokkal a lemez felvétele, megjelenése előtt került Lacus hozzánk, és kurvára idegesítette az akkori imidzsünket adó Darth Vaderes sisak/maszk viselése. Ráadásul neki hülyén is állt, mert a sisak alól kilógott a nagy rőzséje (nevet)... Én meg a bulik közben nem mertem oldalra és hátra nézni, mert rám jött azonnal a röhögés, hogy mindenki próbál ezekben a merev bödönökben headbangelni. Aztán idővel kitalálták a többiek, hogy legalább valahogy alul kilessenek a gitárokra, dobra, a maszk viszont továbbra is nyíl egyenesen nézett előre, mint egy szobor. (nevet) Ez egy ilyen vicces korszak volt. A lemez frontoldalán is egy sisakos alak van, a jobbra fel mutatást meg átvettük a Totális Metal koncertek végi összeálláshoz. A hátsó borítón pedig ott az az ominózus maszkos live fotó, amin – azt hiszem, ez már publikus egy ideje – nem én vagyok, hanem Nagy Feró a bödönnel a fején, mert azidőtájt én éppen helyőrségi fogdán csücsültem a katonaságnál..." – mesélte Kalapács Józsi a négy évtizeddel ezelőtt történtekről.

Miközben a hazai metal múltját ünnepli, a nemzetközi színtér egyik meghatározó jelenkori szereplője is új fejezetet nyit Budapesten. A Beyond The Black 2026 elején új nagylemezzel jelentkezik: a Break The Silence január 9-én jelenik meg, és január 22-én már élőben is megszólal a Barba Negra színpadán. A Jennifer Haben vezette zenekar az elmúlt évtizedben az európai szimfonikus metal egyik biztos pontjává vált, most pedig tudatosan tágítja saját határait.

Az új albumon ethno elemek keverednek a zenekarra jellemző, lendületes metalhangzással, miközben a dalok központi témája az emberek közötti kapcsolódás – és annak hiánya – egy egyre fragmentáltabb világban. A címadó Break The Silence nemcsak zenei, hanem szemléleti állítás is. A budapesti koncerten vendégként a metalcore-os Setyøursails és Seraina Telli lép fel, így az este különböző metalnyelvek találkozásává válik. 

A klasszikus és a nemzetközi kitekintés után egy friss hazai nagylemez is jelzi, hogy a heavy metal itthon sem vesztett erejéből. Megjelent az Imperium bemutatkozó albuma, a Torony az égen, amely öt év munkájának és számos vendégzenész közreműködésének eredménye. Az anyag korszerű hangzással szólal meg, miközben határozottan a dallamos, epikus heavy metal hagyományából építkezik.

A zenekar három alapító tagja – Matláry Miklós (Nevergreen), Ispán András és Kovács Nemes Andor – olyan dalokat gyűjtött egy zászló alá, amelyek korábbi zenekari keretek között nem találták meg a helyüket. A lemezen tizenegy saját szerzemény mellett három klasszikus magyar rock- és metal-dal újragondolása is helyet kapott, Varga Miklós, Kalapács és a Dinamit örökségére reflektálva. 

Totális Metal, Pokolgép, Beyond The Black, Imperium

 

 

Szólj hozzá!


Citromból limonádét, avagy hogy lesz dal egy elmaradt Coachella-buliból?

Citromból limonádét, avagy hogy lesz dal egy elmaradt...

FKA twigs legújabb dala, az On Your Mind egy olyan időszak emlékét őrzi, amikor egy adminisztrációs hiba miatt az utolsó pillanatban meghiúsult a...
 
Koncert naptár
Töltsd fel az oldalrakoncerted, helyszíned, zenekarod

Summer Hell 2026 – amikor a Barba Negrában felizzik a nyári pokol

Ha nyár, akkor kánikula, fesztiválok – és egy este, amikor a Barba Negra környékén konkrétan megnyílik a föld: 2026. július 25-én In Flames, Napalm Death, Bleed From Within, Unearth és Employed To Serve sorakozik fel a Summer Hell aktuális felvonásán. A svéd In Flames épp Európa-szerte nyomja majd eddigi legnagyobb szabású nyári...

Visszatérés a tett helyszínére: duplán ünnepli meg a jubileumát a 45 éves Solaris

Kevés olyan zenekar létezik Magyarországon, amely immár 45 éve töretlenül alkot és arat sikereket hazai és nemzetközi színtéren egyaránt. A Magyar Örökség Díjjal kitüntetett Solaris ezt a páratlan jubileumot ünnepli majd meg 2026.március 21-én és 22-én a Várkert Bazárban.

Több mint beszélő fej: David Byrne Budapesten

David Byrne nem egyszerűen koncertet adott péntek este a Papp László Budapest Sportarénában. A Talking Heads egykori frontembere a Who Is The Sky? turnéval egy olyan előadást hozott Budapestre, amelyben a zene, a koreográfia, a színház és a vizuális művészet szinte elválaszthatatlan egységet alkotott. A csaknem kétórás műsorban a...

Ritka vendégnek számít Budapesten az amerikai post-grunge banda

Június 25-én a Barba Negra Red Stage színpadán lép fel a Breaking Benjamin, amely az elmúlt két évtized egyik legsikeresebb amerikai rockzenekaraként vált ismertté. A koncert különlegessége nemcsak az, hogy a csapat új dalokkal érkezik Budapestre, hanem az is, hogy hosszú európai kihagyás után tér vissza a kontinensre.
Új koncertek