Bőrgyár Pécs


CímPécs, 7632, Siklósi út 22
Bőrgyár Pécs
A Pécsi Bőrgyár vagy Első Pécsi Bőrgyár a 20. század második felének legnagyobb magyarországi bőrüzeme volt, míg 2009. márciusában anyagi gondok miatt végleg be nem zárták.[1][2] A gyárat az 1762-ben létesült Höfler András-féle tímárságból származtatják, aki Bajorországból települt Pécsre.

A gyár főbb gyártmányai a bélésbőr (sertés színbélés, marha- és sertéshasíték bélés), a keményáru (talpbőr és egyéb keményáru) a lábbeli felsőbőr (marhabőrből box, softy és nappa, sertés nubuk. velúr és egyéb sertés felsőbőr, marhahasíték velúr) műszaki bőr (gépszíj krupon), a rostműbőr talpbélés, a ruházati bőr (sertés nappa és velúr) és a szíjazatbőr (övbőr, húzóbőr) voltak.[3]A Pécsi Bőrgyárat a Höfler-féle tímárságból származtatják, mely a Felsőmalom utcában működött. A vizet a Tettye-forrás szolgáltatta, mely a rómaiak által égetett agyagpalából épített vezetéken érkezett. Később a törökök is ezt használtak. A Höfler-család vállalkozása gyorsan ívelt felfelé, a cégből hamarosan manufaktúra lett. 1890-ben átköltöztek a Siklósi útra és 1912-ben a bőrüzem részvénytársasággá alakult át más részvényesekkel (Róth, Erreth, Tausz család, stb) együtt. Az egykor pár fővel működő kis cég már 260 munkást alkalmazó gyárrá változott. 1925-ben a gyár részvényesei bekebelezték a pécsi gépgyárat és a vasöntödét, így lecsökkentek a gépgyár karbantartási és gépjavítási munkálatai.

A gyár termelése az 1930. évi nagy világválság idején sem csökkent. A II. világháború hatására egyszerre keresettek lettek a hadsereg céljaira szolgáló bőrkészítmények, viszont csökkent az export tevékenység. A háború után a szovjet hadsereg irányítása alá került a bőrgyár Susanszky nevű főhadnagy parancsnokságával 1945. augusztus 7-éig. Az 1948. március 26.-i államosítás után törölték nevéből az „Első" melléknevet. Ekkor szakosították a termelést. Az 1950-es és az 1960-as években a gyár termelése folyamatosan nőtt és így az ország legnagyobb bőrgyára lett.

1963. július 1-jén létrehozták az országos Bőripari Vállalatot nyolc termelő gyár bevonásával, aminek ugyan a pécsi gyár volt a legnagyobb egysége, mégsem lett a szervezet központja. 1966-1970 között új rostműbőr-gyárat építettek Pécsen, majd 1971. január 1.-jén a gyár függetlenedett a központtól. 1980-ra a gyár elérte termelési mennyiségének a csúcsát. Ekkor az összlétszáma megközelítette a 2.400 főt.

  Amennyiben szeretnéd adminisztrálni ezt a tételt kattints ide.
 

Szólj hozzá!


Ingyenes jubileumi koncertet ad a PASO szombaton

Ingyenes jubileumi koncertet ad a PASO szombaton

Húsz éve jelent meg első, teljes hosszúságú stúdióalbumuk, a Budapest Ska Mood. A kerek évforduló alkalmából május 24-én a martonvásári...
 
Koncert naptár
Töltsd fel az oldalrakoncerted, helyszíned, zenekarod

Mégis kinyit Győrben is egy estére Az Őrült Nők Ketrece mulatója

Bár korábban úgy tűnt, hogy az elmúlt évtizedben töretlen sikerrel játszott, de most a közönségtől végleg elbúcsúzó előadás búcsúturnéjából kimarad a győri állomás, mostanra kiderült, hogy a város szívesen fogadja Az Őrült Nők Ketrecét.

Az ország legboldogabb fesztiválján a Guns’N’Roses előzenekara is fellép

A BOLDOGkisfalud Feszt egy családias hangulatú, élhető léptékű kisrendezvény, ahol zene, színház, irodalom és képzőművészet fonódik össze a Tokaj-hegyalja különlegesen szép természeti környezetében. Idén július.03-06-ig fürdőzhetnek – valamint bringázhatnak és kenuzhatnak – ebben az élményben az idelátogatók.

Összeverekedtek a tagok egy koncerten – úgy tűnik, vége a Jane's Addiction-nek

A verekedés még egy szeptemberi koncerten történt, de úgy tűnik, elég sokáig emésztették a történeteket, mert nemrég készült az incidens utáni első interjú, amelyben Dave Navarro azt mondta, hogy a zenekar tagjai soha többé nem játszanak együtt.

Drifteltél már holdjáróval? Hangdóm: The Dark Side of the Moon

Májustól egy egész éven át látható a Zene Háza immerzív moziterme, a Hangdóm műsorán az ikonikus The Dark Side of the Moon Pink Floyd-lemez teljes anyagát feldolgozó 360 fokos audiovizuális vettás.
Új koncertek