Poptörténeti emlékpontot avattak Budapesten

2016/01/25  ·   Általános   ·  koncert.hu, MTI

Poptörténeti emlékpontot avattak pénteken, a magyar kultúra napján Budapesten, az egykori Bosch Klub épületén. A klub az 1960-as években vált a magyar könnyűzene legendás helyszínévé, többek között játszott ott az Illés, a Sankó és a Hungária-előd Syconor zenekar is. Az épület homlokzatát díszítő emléktáblát

Poptörténeti emlékpontot avattak Budapesten
Poptörténeti emlékpontot avattak Budapesten

Magyarország 20. századi történelme megérthetetlen a magyar könnyűzene nélkül - fogalmazott Bajnai Zsolt, a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) Cseh Tamás Program Ideiglenes Kollégiumának elnöke az ünnepségen. Hozzátette: a Cseh Tamás Program egyebek mellett célul tűzte ki a magyar könnyűzenei örökség megőrzését is, ennek részeként immár a harmadik emlékpontot avatják fel. Ugyanezt a célt szolgálja az az oral history-sorozat is, amelyben a magyar könnyűzene történetének nélkülözhetetlen háttérszakembereit, zenészeit igyekeznek megszólítani, valamint terveznek egy poptörténeti sétákat lehetővé tévő applikációt is.

Csatári Bence, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága Hivatalának tudományos kutatója az eseményen felidézte: a Balzac utcai Bosch Klub az 1960-as években vált a magyar könnyűzene legendás helyszínévé, többek között játszott itt az Illés együttes, a Radics Bélát is soraiban tudó Sankó, valamint a Hungária-előd Syconor zenekar is. Hozzáfűzte: az Illés Utcán című dala az első magyar nyelvű rock-, vagy ahogy a korban mondták, beatszámként itt csendült fel először 1965-ben. A zenekar szerzeményei közül itt hallhatta a közönség első alkalommal az Oh, mondd, a Légy jó kicsit hozzám és a Mindig veled című számokat is, amelyeket az Illés tagjai a kor ismert angol és amerikai slágerei közé illesztve játszottak.

 "A korabeli hangerősítés nem állt a helyzet magaslatán, gyakorlatilag alig lehetett kivenni, hogy miről szólnak ezek a dalok, illetve, hogy milyen nyelven énekelnek a zenészek" - fogalmazott Csatári Bence, aki szerint a magyar beat-, később poprock-számok a magyar kultúra szerves részét képezik, ebben elévülhetetlen érdemei vannak a Bródy-Szörényi szerzőpárosnak.

Az 1960-as években rendszeresen a Bosch Klubnál "találkoztak" az Újpest- és Vasas-szurkolók, ezért a korabeli rendőrség és állambiztonság fokozott ellenőrzés alatt tartotta nem csupán a szórakozóhelyet, de az itt fellépő zenészeket is - mondta el a történész.

MTI Fotó: Balogh Zoltán

 


 

 

Szólj hozzá!


Nyomjad, Papa! Billy Idol, Budapest Park

Nyomjad, Papa! Billy Idol, Budapest Park

A forró nyári estében hömpölygő tömeg már rég készen állt egy időutazásra... Így is kezdődhetett volna, de már annak is őszintén...
 
Koncert naptár
Töltsd fel az oldalrakoncerted, helyszíned, zenekarod

Az elektronikus zene Metallica-ja 16 év kihagyás után érkezik Budapestre

Kevés zenekar tudta olyan intenzitással átformálni az elektronikus zene élő előadásának élményét, mint az ausztrál gyökerű Pendulum. A formáció hosszú kihagyás után visszatér Budapestre: 2025. október 17. nem csak a rajongóknak, de az élő elektronikus zene szerelmeseinek is kötelező dátum.

10 dolog, amit a Metallica-koncerttel kapcsolatban tudunk

Na, csak kibökték végre :) Mondjuk, pont ez a zenekar, amelyiknek semmiféle külön hergelésire nincs szüksége, akkora a rajongótábora világszerte, így Magyarországon is, hogy a suttogó propaganda elindítása max. kis izgalmat vitt az életünkbe, a jegyek így is, úgy is el fognak fogyni.

Damon Albarn a nagyon is valós barátaival komoly tesztnek vetette alá a Müpát – és a közönséget

Mer'hogy vannak neki képzelt haverjai is, Gorillaznak hívják a formációt, de most valami egészen más arcát mutatta meg a budapesti közönségnek – és ez az este végül igen emlékezetessé vált mindenki számára.

Kell egy hely: Jamaicából is érkeznek fellépők a Reggae Camp-re

Sőt, az Egyesült Királyságból, Lengyelországból és Ausztriából is... Idén 22. alkalommal rendezik meg az LB27 Reggae Campet, július 22. és 26. között, Lakiteleken.
Új koncertek