Kihozták a maximumot a minimumból: Blood Red Shoes

2014/04/09  ·   Koncertbeszámoló   ·  Szarka Károly

Mindössze ketten vannak, és mindössze két hangszerrel próbálnak minél nagyobb zajt csapni. Mindketten szoktak énekelni, és mindketten tudnak is. Először érkezett Budapestre, az A38 Hajóra az angliai Brightonból a Blood Red Shoes. A magyar közönség előtti debütálás egyben a brit zenekar negyedik, cím nélküli albumának bemutatója is volt.

Kihozták a maximumot a minimumból: Blood Red Shoes

Őszintén szólva meglep, hogy a villamoson ülve műanyag flakonból boroskólát kortyolgató magyar fiatalokat hallok a Blood Red Shoes közelgő koncertről beszélgetni, aztán később a helyszínen is többeket megszólalni mással nehezen összekeverhető anyanyelvemen, miközben általában azt tapasztalom, hogy az angol garázsrock-duót viszonylag kevesen ismerik körülöttem. Meg ugye hétköznap is van, késő éjszaka, és a belépő sem olcsó (bár nem is megfizethetetlen), de a lényeg az, hogy nem kizárólag a gazdag cserediákok és a tehetős koncertturisták töltik meg a hajó gyomrát.

Szokás emlegetni a zenekarral kapcsolatban olyan elődöket, mint a Sonic Youth, a Pixies, a Fugazi, a Nirvana és a Queens of The Stone Age, vagy esetleg a Yeah Yeah Yeahs, de a Blood Red Shoes már csak annyiban is különbözik bármelyiküktől, hogy kevesebb, konkrétan két taggal, dob-gitár felállásban próbál átütő erejű és slágeres zenét csinálni, úgy tűnik, sikerrel. És a fentiekkel ellentétben nem amerikai, hanem brit. Szóval rögtön két tulajdonság, ami alapján elkülöníthetjük, ha nem akarunk feltétlenül szakmai érveket felsorakoztatni amellett, hogy miért nem tekinthető a felsoroltak epigonjának.

A zenekar névadását amúgy egy Fred Astaire- és Ginger Rogers-féle musical forgatásának háttértörténete ihlette: a sztori szerint Ginger addig gyakorolta a táncmozdulatokat, amíg az eredetileg fehér színű cipőjét vörösre nem festették vérző lábai. Amúgy fiatal formációról van szó, az énekes-gitáros Laura-Mary Carter és az énekes-dobos Steven Ansell mindössze tíz éve alapította. Aztán négy évvel később elkezdték ontani magukból az albumokat, méghozzá kétéves rendszerességgel, ebből kiszámolható, hogy hol tartanak most.

Idén érkeztek el tehát a negyedik, egészen frissen megjelent nagylemezhez, és most járnak először Magyarországon, így éppen tanúi lehetünk egy lemezbemutató koncertnek. Ami viszont nem nélkülözheti az olyan régebbi nóták prezentálását sem, mint a I Wish I Was Someone Better vagy a Say Something Say Anything – élőben legalább olyan jól szónak, mint hanghordozókon. Aztán szerencsére az új dalok (An Animal, hogy csak egyet említsek, amellyel a hajó is reklámozta a koncertet) sem okoznak csalódást.

Cím nélküli albumok esetében (mert a vadonatúj korong ilyen) szokás azt mondani, hogy egy zenekar újradefiniálta magát. Valószínűleg itt is ez történhetett, mert a 2008-ban erősen debütáló lemez, a Box of Secrets óta azért előfordult némi önismétlés, az új album azonban visszahozza a régi frissességet. Úgy tűnik, a duót inspirálta a Berlinben töltött néhány hónap, a világtól való elvonulás és a egyszerű, háttércsapat „felügyelete” nélküli munka. Most tehát a szigetországból a kontinensre visszatérve és errefelé turnézva lehet mutogatni az anyagot.

A duó zenéjéből, az egymást kiegészítő férfi és női énekhangból, az izgalmas riffekből és a brutális, mégis laza dobolásból áradó energia szerencsésen találkozik a rajongótábor magjának lelkesedésével, sőt amikor Laura-Mary kilép a színpad szélére gitározni, a simogató kezek által a fizikai kontaktus is létrejön. Amúgy mintha Ansell kommunikálna többet a közönséggel, a dalokat is inkább ő konferálja fel a dobok mögül. A két zenész a legvégén, a ráadás utolsó számában hangszert cserél, hogy aztán a minimális eszköztárból a maximumot kihozva láthatóan elégedetten távozzon.


Képtár

  • Kihozták a maximumot a minimumból: Blood Red Shoes kép 28555
  • Kihozták a maximumot a minimumból: Blood Red Shoes kép 28556
  • Kihozták a maximumot a minimumból: Blood Red Shoes kép 28557
  • Kihozták a maximumot a minimumból: Blood Red Shoes kép 28558
 

 

Szólj hozzá!


Citromból limonádét, avagy hogy lesz dal egy elmaradt Coachella-buliból?

Citromból limonádét, avagy hogy lesz dal egy elmaradt...

FKA twigs legújabb dala, az On Your Mind egy olyan időszak emlékét őrzi, amikor egy adminisztrációs hiba miatt az utolsó pillanatban meghiúsult a...
 
Koncert naptár
Töltsd fel az oldalrakoncerted, helyszíned, zenekarod

Summer Hell 2026 – amikor a Barba Negrában felizzik a nyári pokol

Ha nyár, akkor kánikula, fesztiválok – és egy este, amikor a Barba Negra környékén konkrétan megnyílik a föld: 2026. július 25-én In Flames, Napalm Death, Bleed From Within, Unearth és Employed To Serve sorakozik fel a Summer Hell aktuális felvonásán. A svéd In Flames épp Európa-szerte nyomja majd eddigi legnagyobb szabású nyári...

Visszatérés a tett helyszínére: duplán ünnepli meg a jubileumát a 45 éves Solaris

Kevés olyan zenekar létezik Magyarországon, amely immár 45 éve töretlenül alkot és arat sikereket hazai és nemzetközi színtéren egyaránt. A Magyar Örökség Díjjal kitüntetett Solaris ezt a páratlan jubileumot ünnepli majd meg 2026.március 21-én és 22-én a Várkert Bazárban.

Több mint beszélő fej: David Byrne Budapesten

David Byrne nem egyszerűen koncertet adott péntek este a Papp László Budapest Sportarénában. A Talking Heads egykori frontembere a Who Is The Sky? turnéval egy olyan előadást hozott Budapestre, amelyben a zene, a koreográfia, a színház és a vizuális művészet szinte elválaszthatatlan egységet alkotott. A csaknem kétórás műsorban a...

Ritka vendégnek számít Budapesten az amerikai post-grunge banda

Június 25-én a Barba Negra Red Stage színpadán lép fel a Breaking Benjamin, amely az elmúlt két évtized egyik legsikeresebb amerikai rockzenekaraként vált ismertté. A koncert különlegessége nemcsak az, hogy a csapat új dalokkal érkezik Budapestre, hanem az is, hogy hosszú európai kihagyás után tér vissza a kontinensre.
Új koncertek