Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekara


Zenei stílusKlasszikus

Közelgő Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekara koncertek

Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekara
Több mint másfélszázados múltra tekint vissza a Budapesti Filharmóniai Társaság, Magyarország legrégebben működő zenekara. 1853. november 20-án elhangzott első koncertjét - hatvan ezt követő hangversennyel együtt - Erkel Ferenc vezényelte. A bécsi mintára létrehozott Filharmóniai Társaság a Nemzeti Színház, majd az Operaház zenészeiből szerveződő, független, önálló testület, melyet az elnök-karnagy és a választmány irányít.

A Társaság élén másfél százados történelme során mindössze nyolc elnök-karnagy állt: az alapítót, Erkel Ferencet (1853-1871), fia, Erkel Sándor (1875-1900) követte, majd Kerner István (1900-1918), Dohnányi Ernő (1918-1943), Ferencsik János (1960-1967), Kórodi András (1967-1986), és Erich Bergel (1989-1994), 1997-től pedig Rico Saccani irányította az együttest.

A Filharmóniai Társaság az elmúlt 153 év során (közel 90 éven át az ország egyetlen hivatásos zenekaraként) meghatározó szerepet játszott a hazai koncertéletben, közvetítésével ismerte meg a hazai közönség a magyar és külföldi újdonságokat, a külföld pedig a magyar zeneművészetet. A Filharmonikusok nevéhez több mint száz mű ősbemutatója fűződik, köztük olyan kuriózum is, mint Mahler I. szimfóniájának első megszólaltatása 1889-ben.

A Filharmóniai Társaság alapszabálya értelmében különleges figyelmet fordít az új magyar zeneművekre: Erkel Ferenc, Liszt Ferenc, Goldmark Károly, Dohnányi Ernő, Bartók Béla, Kodály Zoltán, Weiner Leo, Kadosa Pál, Szokolay Sándor számos művet ajánlott vagy írt a zenekarnak, s neves külföldi szerzők - mint Brahms, Dvorak, Mahler, Mascagni, Prokofjev, Ravel, Respighi, Richard Strauss vagy Sztravinszkij is gyakran vezényelték alkotásaikat a Filharmonikusok élén. Az elnök-karnagyok mellett számos nagy karmester játszott fontos szerepet a zenekar életében, mint Richter János, Nikisch Artur, Sergio Failoni vagy Otto Klemperer, és szinte fel sem lehet sorolni a sok nagynevű kül- és belföldi karmestert, hangszeres és énekes szólistát, akik a legnagyobb múltú magyar hangversenyzenekar hangversenyein szerepeltek.
  Amennyiben szeretnéd adminisztrálni ezt a tételt kattints ide.
 

Szólj hozzá!


Kerek születésnapot is ünnepel év végi nagykoncertjével Zséda

Kerek születésnapot is ünnepel év végi...

22 éve annak, hogy Zséda első lemezével levette a nagyközönséget a lábáról, ma pedig már a zeneipar megkerülhetetlen dívája. A december 28-ai,...
 
Koncert naptár
Töltsd fel az oldalrakoncerted, helyszíned, zenekarod

Menni kéne – országos turnén a Képzelt riport egy amerikai popfesztiválról

Országos turnéra indul 2025. januárjában a hazai rockmusical műfajának alapvetése, a Képzelt riport egy amerikai popfesztiválról című, immár kultikus sikerdarab, hogy örökérvényű dalaival betöltse a vidéki nagyvárosok legnagyobb arénáit és a Budapest Sportarénát. A főbb szerepeket ezúttal Szabó Kimmel Tamás, Trokán Nóra,...

Girls Just Wanna Have Fun: Cyndi Lauper búcsúturnéja Budapestet is érinti

Egy évtizednyi szünet után egy utolsó lendületet vesz Cyndi Lauper: a Girls Just Wanna Have Fun búcsúturné budapesti megállója 2025. február 19-én a Budapest Arénában lesz.

Nem mondhatjuk, hogy a kutya sem megy az Operaházba – különleges kiállítás nyílik holnap

A Magyar Állami Operaház balettművészei és a Nemzeti Balettintézet növendékeiről Papp Nikolett fotográfus által készített, elárvult kutyák örökbefogadására ösztönző fényképekből nyílik kiállítás december 3-án a Magyar Állami Operaházban a Vigyél Haza Alapítvány szervezésében.

33 lemez, 352 dal, dupla sold out Wembley: Carson Coma 50 jubileumi életműkoncert

A hír igaz: a Bóna Zsombor, Fekete Giorgio, Gaál Péter, Héra Barnabás, Jónás Attila és Kun Bálint alkotta hatos a nagy balhé után végre kibékült, hosszú idő után újra együtt a csapat. 2025 május 23-án ismét együtt nosztalgiázunk a Carson Coma koncertjén a Budapest Parkban, akárcsak a régi szép időkben!
Új koncertek