Duna Művészegyüttes

Az elmúlt években olyan neves koreográfusok dolgoztak és dolgoznak a társulattal mint Mucsi János, Juhász Zsolt, Mihályi Gábor, Novák Ferenc, Kricskovics Antal, Zsuráfszki Zoltán, Farkas Zoltán. A táncszínházi előadások létrehozásában pedig a kortárs tánc és színház kiemelkedő alkotói (Bozsik Yvette, Mándy Ildikó, Horváth Csaba, Kovács Gerzson Péter, Pintér Béla) működtek közre.
A Duna Művészegyüttes kiemelt céljának tartja, hogy a közönség széles rétegeiben felkeltse az érdeklődést a néptánc iránt, ledöntse a műfajjal kapcsolatos sztereotípiákat, s ráébressze a nézőket annak sokarcúságára és művészi kifejezőerejére. Alkotói azt vallják, hogy a néptánc rendkívül alkalmas érzelmek és értékek, sőt komplex történetek megjelenítésére. Ennek megfelelően a társulat a hazai néptánchagyomány hiteles, ugyanakkor nyitott és figyelemfelkeltő tolmácsolására törekszik, produkcióit egyszerre jellemzi a hagyományőrzés és a művészi kísérletezés.
Az együttes repertoárjában fontos helyet foglalnak el a néptáncelemeket felhasználó gyermek- és ifjúsági előadások, valamint a néptáncot és a kortárs táncot ötvöző táncszínházi bemutatók, amelyeket az alkotók a közönség minél szélesebb köréhez kívánnak eljuttatni. Törekvésük, hogy előadásaik a néptánc iránt érdeklődőket a színházhoz, a színházba járókat pedig a néptánchoz vigyék közelebb.
A Duna Művészegyüttes autentikus néptáncokat bemutató folklórműsoraival rendszeresen fellép a Duna Palotában, az azokat alkotó módon felhasználó néptánc- és táncszínházi előadásait pedig elsősorban a Nemzeti Táncszínházban láthatja a közönség. A társulat gyakran vendégszerepel külföldön és Magyarország-szerte. Folklór- és néptánc műsoraival a hazai és külföldi néptánc fesztiválok állandó résztvevője (Győri Magyar Táncfesztivál, Szolnoki Néptáncfesztivál, a görögországi Porto Hydra World Festival, az olaszországi Agrigento Festival Internazionale del Folklore), táncelőadásai pedig olyan rangos színházi fesztiválokra kaptak meghívást mint a Pécsi Országos Színház Fesztivál, a Veszprémi Országos Kortárs Tánc Fesztivál, vagy a lengyelországi Kalisz Presentations of Contemporary Dance Forms). A Duna Művészegyüttes évekig társrendezője volt a budapesti Duna Karneválnak, 2004.-ben pedig (görög, spanyol, olasz, ciprusi, finn, erdélyi és lengyel partnereivel együtt) útjára indította a nyolc országot végigutazó Európai Tánckaraván elnevezésű programot.
Az elmúlt évek fontosabb bemutatói
A Szabadsághős - Kossuth Lajos üzenete (bemutató: 2002. február 12., rend.: Mucsi János)
Paraszt Dekameron (bemutató: 2003. február 12., rend.: Mucsi János)
Hagyományok bálja - Tánckoncert (bemutató: 2003. május 5., rend.: Mucsi János)
Derengő / Muszáj Herkules (bemutató: 2004. március 12., rend.: Juhász Zsolt)
Hamupipőke (bemutató: 2004. április 21., rend.: Mucsi János)
Nomád szenvedély - Kígyóballada (bemutató: 2005. december 9., rend.: Juhász Zsolt)
Profana - Bartók-hidak (bemutató: 2006. október 20., rend.: Juhász Zsolt - Mucsi János)
Tavaszi szél (Bemutató: 2007. november 22., rend.: Juhász Zsolt)
Aranyág (bemutató: 2008. április 27.)

Szólj hozzá!