Az EAR Együttes egyesületi formában 1991 tavaszán jött létre azzal a céllal, hogy meghonosítson egy új műfajt Magyarországon, az akusztikus, és az elektroakusztikus hangszerek, zenei eszközök együttműködését a kortárs zene legújabb területén. Ilyen típusú együttes külföldön már igen sok létezik, nálunk azonban a műfaj alapjait is meg kellett teremteni. Az együttes számára eddig 34 zeneszerző 160 kompozíciót irt. A "saját" szerzők mellett jó néhány más komponistát is sikerült megnyernünk e műfaj számára, készült darab az EAR részére pl. Dubrovay László, Láng István, Mandel Róbert, Sári József, Sáry László, Tihanyi László műhelyében. Az együttes előadja olyan szerzők darabjait is, amelyeket eredetileg nem nekik írtak, ám műfajilag azok az elképzelésükhöz tartoznak. Így elhangzott koncertjeiken Jeney Zoltán, Vidovszky László, Patachich Iván, Pongrácz Zoltán kompozíciója. A legfiatalabb, még főiskolás generáció szerzeményei is helyet kaptak a repertoárban, mint Varga Judit, Gryllus Samu, Bolcsó Bálint és mások.
A magyar zeneszerzés alkotásain kívül nagy hangsúlyt fektetnek a külföldi művek felkutatására és bemutatására, amelynek nagyon jó lehetőséget teremtett az idestova már nyolc alkalommal megrendezett Sárvári Elektroakusztikus Zenei Találkozó, az ISMEAM, a Magyar Rádió HEAR Stúdiója rendezésében. Az eddig játszott szerzők többek közt Jean-Claude Risset (F), James Giroudon (F), Wayne Siegel (USA), Joao Mendes (Br), Francois Dhomont (CND), Joseph Waters (USA), Hector Fiore (RA), Atau Tanaka (J), David Keane (USA), Tamás Ungváry (A), Wolfgang Seierl (A), Joao Pedro Oliveira (P), Igor Lintz-Maues (A), Fabio Cifariello Ciardi (I), Andres Levin-Richter (E), Rodrogo Sigal (MEX), Martin Parker (GB), Koji Asano (J), Joseph Maria Guix (E), Rodney Oakes (USA), Simon Vincent (GB), Jep Nuix (E), Gabriel Brncic (E), James Dashow (USA), Diego Minchiacci (I), Alain Basso (F).
Nevükből adódóan - az EAR = electroacoustic research - az is következik, hogy céljuk a kutatás, a hangszerek, az elektronika, az akusztika új kapcsolatainak keresése és a kompozíciókban való felhasználása. Ebben a tevékenységükben is szorosan kapcsolódnak a Magyar Rádió elektroakusztikus zenei stúdiójához, s szeretnének a legújabb nemzetközi eredményekkel is megismerkedni és azokat Magyarországon is bemutatni.
EAR együttes


Szólj hozzá!