Menopauza 1170x180

Jean Luc Ponty


Zenei stílusJazz/Blues
Jean Luc Ponty

1940. szeptember 29-én született a franciaországi Avranches-ban. Ponty erősen zenei érdeklődésű környezetben nőtt fel. Édesapja a helyi zeneiskolát vezette, és hegedűtanár volt, édesanyja pedig zongoratanárnő. Mind zongoristaként, mind hegedűsként tehetséges volt, és mindehhez még 11 esztendős korában a klarinéttal egészítette ki hangszeres arzenálját. A párizsi Conservatoire-on végzett klasszikus hegedűtanulmányok után profi zenész lett, ám mindjobban elmélyült a jazz iránti érdeklődése is. 

Egy ideig megosztotta idejét a klasszikus hegedűjáték és a jazzklarinét- és tenorszaxofon-játék között. Végül jazzt kezdett hegedülni, és a hatvanas évek közepétől ez lett a fő működési területe. Számos európai zenésszel játszott (Stuff Smithszel készített felvételeket), néha zenekarvezető is volt a HLP-ben. Az Egyesült Államokban és Nagy-Britanniában vendégszerepelt, játszott Frank Zappa Hot Rats című jazzrock albumán (,,It Must Be A Camel"), ezután pedig George Duke partnere lett. 1970-ben Zappa volt Ponty King Kong című lemezének producere. A hetvenes évek elején a free jazzel kísérletezett, az Overnite Sensation-on a Mothers tagjaként ismét Zappával játszott, szerepelt John McLaughlin Mahavishnu Orchestrájának Visions Of The Emerald Beyond (1974) című lemezén. Ezt követően saját jazzrockot játszó bandáját vezette, amely számos nemzetközi követőre talált. A nyolcvanas években más zenészekkel is készített felvételeket, többek között Cleo Laine és Stéphane Grappelli társaságában. 

Ponty mesterien kezeli hangszerét, nem az első hegedűs a jazzben, aki elektromos erősítést használ, ám ő volt az első, aki az elektronikát saját stílusába tudta integrálni. Ponty nemcsak a hangerő növelésére használja az elektronikát, mint elődei, hanem komplexen, mindig előrelépve. Nemcsak elektromosan erősített hangszert, hanem teljesen elektromos hegedűt használ, az effektusok keltésére számos ketyerét is alkalmaz. A boptól a rockig és a free jazzig, onnan ismét vissza a bophoz mindent játszik, sok stílusban és mindenfajta jazzdivatban egyaránt otthonos, öntörvényű muzsikus.

  Amennyiben szeretnéd adminisztrálni ezt a tételt kattints ide.
 

Szólj hozzá!


Összedőlhet fenn a magas ég  – Céline Dion mindig az lesz, aki mindig is volt

Összedőlhet fenn a magas ég – Céline Dion mindig...

Ha a tegnapi tippeléseinkből indulok ki, akkor nem érdemes lottóznunk: az olimpia megnyitóján Céline Dion és Lady Gaga nem énekelt duettet, és...
 
Koncert naptár
Töltsd fel az oldalrakoncerted, helyszíned, zenekarod

Koncz Zsuzsa az Arénában: Jelbeszéd 2.0

Az énekesnő tizennegyedszer lép a Sportaréna színpadára, legutóbb tavaly adott ott koncertet – április 13-án a közelmúltban készült Koncz Zsuzsa-albumok, így a Tündérország, a Vadvilág és a Szabadnak születtél dalai csendülnek fel a Jelbeszéd 2.0 elnevezésű koncert égisze alatt.

Először koncertezik Magyarországon a Take That

Európai turnéjuk alkalmával a This Life című, novemberben megjelenő vadiúj albumukat a magyar közönségnek is bemutatják. A jelenleg trió felállásban tevékenykedő együttes – Anglia egyik legnépszerűbb fiúcsapata – több mint harmincéves pályafutása során először jön hozzánk, 2024. július 3-án friss lendülettel veszik be...

Belle Époque – az Akváriumban mutatja be hatodik albumát az Ivan & The Parazol

Ivánék ősszel jelentetik meg legújabb, Belle Époque című stúdióalbumát, amelyet október 25-én az Akvárium Klubban hallhat a közönség élőben először.

Most már tutinak tűnik: Celine Dion és Lady Gaga duettje lesz az olimpia nyitóceremóniájának csúcsa

Gaga és Dion Édith Piaf örökzöldjét, a 'La Vie en Rose'-t fogják elénekelni. Dionnak ez lesz az első színpadi fellépése, mióta bejelentette betegsége, a Stiff Person szindróma diagnózisát 2022-ben.
Új koncertek