Kodály Filharmonikusok Debrecen


HonlapNem ismert
Zenei stílusNem ismert

Közelgő Kodály Filharmonikusok Debrecen koncertek

SZERENÁDOK 2.

SZERENÁDOK 2.

Pásti utcai Zsinagóga May 14. (19:00)
GYÖNGYSZEMEK 2.

GYÖNGYSZEMEK 2.

Pásti utcai Zsinagóga May 30. (19:00)
CENTENÁRIUMI ÉVADZÁRÓ GÁLA JOSÉ CURÁVAL

CENTENÁRIUMI ÉVADZÁRÓ GÁLA JOSÉ CURÁVAL

Debrecen Főnix Aréna June 07. (19:00)
Kodály Filharmonikusok Debrecen

Kodály Filharmonikusok Debrecen

A Kodály Filharmonikusok Debrecen a város hivatásos zenekara, mely 2011 őszétől viseli ezt a nevet. 1991-től 2011-ig Debreceni Filharmonikus Zenekar néven működött. Fenntartója Debrecen Város Önkormányzata.

A cívisváros zenei életének meghatározó pillanata volt 1923. május 13., amikor a város filharmonikus zenekara első önálló koncertjét adta. Neve ekkor Debreceni MÁV Filharmonikus Zenekar volt, és hamarosan az ország első számú nem budapesti szimfonikus együttesévé vált Ábrányi Emil vezetésével.
1951-ben Rubányi Vilmost szerződtették karmesternek és 29 év működés után, 1952 januárjától a zenekart a MÁV önálló intézménnyé nyilvánította. Ettől kezdve az Országos Filharmónia által az országban szervezett koncerteken túl, a zenekar folyamatosan közreműködött a Csokonai Színház operaelőadásain is. Rubányi irányítása alatt az együttes az ország zenei életének meghatározó tényezőjévé vált. A Gulyás György által időközben megalapított Kodály Leánykórus egyre gyakrabban szerepelt együtt a zenekarral, illetve a MÁV által finanszírozott „Gördülő Opera” zenekaraként kulturális missziót teljesített az ország jelentős részén.
A rendszerváltozást követően Debrecen város önkormányzata azonban felismerte értékeit, szerepét a város és a régió életében, és Debreceni Filharmonikus Zenekar néven átvette a finanszírozást.

Az elmúlt évtizedekben a magyar karmesterek teljes élgárdája – pl. Ferencsik János, Medveczky Ádám, Kovács János, Ligeti András, Vásáry Tamás, Kocsis Zoltán –, valamint több neves külföldi dirigens, köztük Carlo Zecchi, Lamberto Gardelli, Charles Dutoit, Karel Ancerl, Kobajasi Kenicsiro vezényelte a zenekart. A hazai hangszeres művészek – köztük Fischer Annie, Ránki Dezső, Kocsis Zoltán, Perényi Miklós, Jandó Jenő, Bogányi Gergely – mellett közreműködött a zenekarral többek között Gideon Kremer, Martha Argerich, Sándor György, Végh Sándor, Lazar Bermann, Igor Oisztrakh is.

2011. október 1-jétől Kodály Zoltánné Péczely Sarolta jóváhagyásával, a Kodály Filharmónia Debrecen részeként, Kodály Filharmonikusok Debrecen néven működik a zenekar. 2011 májusa óta Somogyi-Tóth Dániel az igazgatóművészeti vezető, egyben a Kodály Filharmonikusok új arculatának létrehozója, aki a két együttest összefogó intézmény, a Kodály Filharmónia élén Debrecen város teljes komolyzenei életének összefogását, fejlesztését vállalta, feladatai közé tartozik, hogy a Kodály Filharmonikusok Debrecen még nagyobb teret, ismertséget, s elismertséget kapjon Magyarország, sőt, a világ zenei életében – nevével, küldetésével, művészetével tovább vinni a kodályi missziót. Segítségére van ebben művészeti tanácsadókét a zenekar szakmai fejlődését segítő Bényi Tibor, Salzburgban élő, világhírű gordonkaművész is.
A Kodály Filharmonikusok számára hagyományosan alapvető jelentősége van magyar, köztük új zeneművek interpretálásának, de az együttes különösen törődik a publikum azon igényével, hogy népszerű, sokat hallott műveket is hallgassanak, emiatt a zenekar részt vesz olyan produkciókban is, amelyek a könnyűzene közönségének szólnak. Természetesen a repertoár gerincét a névadó művei adják. S mivel az együttes teljesen egyedülálló a vidékiek közt abban, hogy mellette egy ilyen színvonalú kórusa működik, műsorpolitikájának meghatározó eleme az oratóriumjátszás.

Az együttes számos alkalommal vendégszerepelt Franciaországban, Olaszországban, Németországban, Svájcban, Ausztriában, Lengyelországban, Szlovákiában, Bulgáriában, Romániában, Hollandiában, Belgiumban, Luxemburgban, Dél-Koreában és Marokkóban, ahol neves fesztiválokon lépett fel.

  Amennyiben szeretnéd adminisztrálni ezt a tételt kattints ide.
 

Szólj hozzá!


Csillag Az Égen: az Erkel Színházba készül a Bagossy Brothers

Csillag Az Égen: az Erkel Színházba készül a...

A gyergyószentmiklósi Bagossy Brothers Company októberben az Erkel Színházban mutatja be új műsorát – a csapat közel egy éve dolgozik a Csillag...
 
Koncert naptár
Töltsd fel az oldalrakoncerted, helyszíned, zenekarod

Koncz Zsuzsa az Arénában: Jelbeszéd 2.0

Az énekesnő tizennegyedszer lép a Sportaréna színpadára, legutóbb tavaly adott ott koncertet – április 13-án a közelmúltban készült Koncz Zsuzsa-albumok, így a Tündérország, a Vadvilág és a Szabadnak születtél dalai csendülnek fel a Jelbeszéd 2.0 elnevezésű koncert égisze alatt.

Először koncertezik Magyarországon a Take That

Európai turnéjuk alkalmával a This Life című, novemberben megjelenő vadiúj albumukat a magyar közönségnek is bemutatják. A jelenleg trió felállásban tevékenykedő együttes – Anglia egyik legnépszerűbb fiúcsapata – több mint harmincéves pályafutása során először jön hozzánk, 2024. július 3-án friss lendülettel veszik be...

3 nap, 29 zenekar, nulla szemét – jön az idei Alpárfeszt

Kicsit több mint egy hónap van hátra Alpárfesztig (2024. június 27-29.), ami igazi ünnep az antimainstream zenék rajongóinak, hiszen Lakiteleken A listás bandák helyett az underground rock- és metalvilág legjobb csapatai kapnak helyet. És pont ez adja az egésznek az utánozhatatlan vibe-ját, na meg a Tisza közelsége, ami miatt immár...

Csak boldog születésnap: Random Trip 15 a Parkban

Május 7-én rendezték meg a Random Trip 15 éves jubileumi koncertjét a Budapest Parkban. De nevezhetnénk akár egy óriási házibulinak is. Hogy miért?
Új koncertek