Ringo Starr


Zenei stílusEgyéb zene
Ringo Starr
Ringo Starr (eredeti nevén Richard Starkey) (1940. július 7. -): brit zenész, egykor a Beatles együttes tagja.

Korai évei

Richard Starkey Liverpool munkásnegyedében nőtt fel. Gyermekkorában két súlyos betegsége is volt, amelyek miatt összesen három évet töltött kórházban, így iskolai tanulmányaival lemaradt kortársaitól. A liverpooli Rory Storm and the Hurricanes dobosa volt 1959 és 1962 között, akikkel ugyan azokban a klubokban játszott Liverpoolban és Hamburgban, mint a Beatles. Amikor 1962. augusztus 16-án a Beatles megvált akkori dobosától, Pete Besttől, Ringót kérték fel a megüresedett helyre.

Szerepe a Beatlesben

Starr dobstílusa fontos szerepet játszott a Beatles hangzásában. Világszerte sok dobos példaképei között tartja számon, például Max Weinberg az E Stereet Bandtől, Liberty De Vitto (Billy Joel dobosa), Phil Collins és Andy Sturmer a Jellyfishből. Collins szerint Ringót „mérhetetlenül alábecsülik. Az „A Day in the Life" dobszólója nagyon összetett. Kiválaszthatnánk mai nagyszerű dobosokat és megkérhetnénk őket, hogy így játsszanak. Nem tudnák, hogyan csinálják." Mark Levisohnnak a Beatles lemezfelvételeire vonatkozó széles körű felmérése megerősítette, hogy Starr következetes, professzionális és rendkívül megbízható volt: a zenekar nyolcéves történetében talán, ha egy tucat alkalommal kellett leállítani felvételeket az ő hibájából, miközben a másik három társának játékában bekövetkezett hibák rengeteg leállást és újravételt okoztak. Starr nyilatkozata szerint a dobjáték szempontjából a valaha is előadott legnehezebb Beatles szám a „Rain" volt.

Lennon, McCartney és Harrison mind állították, hogy Ringo a világ legjobb dobosa, bár amikor egy interjúban erre rákérdeztek, Lennon gúnyosan annyit válaszolt „A Beatlesben nem ő a legjobb!" Ezzel utalt a White Albumon szereplő „Back in the USSR"-re, amelyben Paul volt kénytelen a dobokon játszani. Nem sokkal a felvétel előtt Ringo kiviharzott a stúdióból (a zenekar többi tagja közötti feszültség borította ki) és két hétig nem is tért vissza, ezért a "The Ballad of John and Yoko" és a "You Know My Name (Look Up the Number)" esetében is Paul ült a dobok mögött, mivel csak ő és Lennon volt elérhető. Voltak további Beatles számok, amelyekben szintén nem ő dobolt. Például az együttes első kislemezén (Love Me Do/P. S. I Love You) Ringo Starr helyett egy stúdiódobos, Andy White hallható, ugyanis George Martin, a zenei producer nem volt mindenben elégedett Ringo játékával, az akkori szigorú elvárásoknak nem felelt meg.

Ringo általában egy számot énekelt albumonként. Néhány esetben kifejezetten neki írták a szöveget és a dallamot, mint John Lennon a „With a Little Help from My Friends"-t a Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band lemezen, vagy Paul McCartney a „Yellow Submarine"-t a Revolveren. Ezek dallamvezetése szándékosan egyszerűsített, figyelembe veszi Starr hangterjedelmét - „With a Little Help from My Friends" nagy része például nem több, mint öt hang távolságban énekelhető.

A zenekar tagjai közül ő írta a legkevesebb számot. Ezek közül kettő, a „Don't Pass Me By" (White Album) és az „Octopus's Garden" (Abbey Road) jelent meg Beatles lemezen. Ez utóbbihoz kapott némi segítséget George Harrisontól, aki érdeklődni kezdett a country zene iránt, épp Ringo hatására (a Rubber Soulon helyet kapott „What Goes On" társszerzője volt) .

Szólókarrierje

A zenekar felbomlása után elkészített két slágerlistás számot, "It Don't Come Easy" és "Back Off Boogaloo" címmel, valamint részt vett Harrison 'Koncert Bangladesért' projektjében. 1973-ban jött ki a Ringo album, amelyen, bár különböző számokon, de mindhárom volt csapattársa részt vett. Váratlan módon ez lett a legsikeresebb ex-Beatle projekt abban az időben. A következő, Goodnight Vienna lemez is sikeres volt, olyan számokkal, mint a "Photograph" (társszerzője Harrison), "You're Sixteen", "I'm the Greatest" (szerzője Lennon), "Only You", és a "No No Song".

Ezután Starr műveinek jelentősége folyamatosan csökkent, bár időnként kiadott egy-egy albumot. 1989-ben tűnt fel ismét, amikor koncertturnét szervezett Ringo Starr and His All-Starr Band néven jól ismert zenészek egy csoportjával. A koncerteken először Ringo énekelt néhány Beatles dalt, majd mindegyik zenész előadott egyet a saját számaiból, Ringoval a doboknál, aztán ismét Ringo következett, majd még egy kör a többiekkel. 2003-ban került sor a nyolcadik turnéjukra.

Számos filmben szerepelt, például a Candy (1968), a The Magic Christian (1969) (Peter Sellers mellett), a Son of Dracula (1974) vagy a Caveman (1980). Ő játszotta Larry törpe szerepét Frank Zappa filmjében, a 200 Motelsben (1971). Különösen jó kritikákat kapott a brit That'll Be the Day (1973) filmben nyújtott alakítása.

1991-ben szerepelt a Simpsons című rajzfilm egyik epizódjában, ahol saját magát alakította. 2005 januárjában Stan Lee képregényrajzoló bejelentette, hogy következő szuperhősét Ringo alapján mintázza meg.

  Amennyiben szeretnéd adminisztrálni ezt a tételt kattints ide.
 

Szólj hozzá!


Akkor jövőre már fellép az Oasis a Glastonburyn?

Akkor jövőre már fellép az Oasis a Glastonburyn?

Egészen biztos, hogy nem, és erre több magyarázatunk is van, az egyik egészen egyszerű. De kezdjük a reunionnal.
 
Koncert naptár
Töltsd fel az oldalrakoncerted, helyszíned, zenekarod

Az elektronikus zene Metallica-ja 16 év kihagyás után érkezik Budapestre

Kevés zenekar tudta olyan intenzitással átformálni az elektronikus zene élő előadásának élményét, mint az ausztrál gyökerű Pendulum. A formáció hosszú kihagyás után visszatér Budapestre: 2025. október 17. nem csak a rajongóknak, de az élő elektronikus zene szerelmeseinek is kötelező dátum.

10 dolog, amit a Metallica-koncerttel kapcsolatban tudunk

Na, csak kibökték végre :) Mondjuk, pont ez a zenekar, amelyiknek semmiféle külön hergelésire nincs szüksége, akkora a rajongótábora világszerte, így Magyarországon is, hogy a suttogó propaganda elindítása max. kis izgalmat vitt az életünkbe, a jegyek így is, úgy is el fognak fogyni.

The show must go on: folytatódik a Hogyan tudnék élni nélküled?

Mindig ugyanúgy – ez a munkacíme az NFI 1,3 milliárd forintos támogatásával megvalósuló zenés vígjátéknak.

27 év után otthagyja a Pearl Jam-et Matt Cameron dobos

Mi mondtuk már, hogy a dobosoknak valami egészen turbulens éve van... (linkek a cikk végén). Ami a mostani hírt illeti: a 62 éves Cameron (a Soundgarden egykori tagja) ma reggel jelentette be a döntését Instagramon és más közösségi csatornákon is.
Új koncertek