The Thing


HonlapNem ismert
Zenei stílusEgyéb zene
The Thing

Improvizatív garázsrock, powerjazz, free - ha mindenáron le akarjuk írni a skandináv (svéd-norvég) trió, a Thing zenéjét, akkor csak ilyen értelmetlen műfaji meghatározásokkal tehetjük. A Thing elemi erejű, mindent elsöprő szónikus támadására nem nagyon vannak szavak. A 2000-ben alakult zenekar jóformán mindent magába integrál, ami belefér a „szabad zene" kategóriájába, legyen az punk, szabad improvizációs zene, klasszikus dzsessz, avantgárd vagy noise.

Legtöbbször free jazzként szokás meghatározni a Thinget, ám Mats Gustafsson és társai jócskán túllépnek a dzsesszen. Ornette Coleman vagy Joe McPhee-darabokat éppúgy feldolgoznak, mint ahogy merítenek PJ Harveytől, a White Stripestól vagy James Blood Ulmertől. Az idén tízéves Thing szellemi vezetőjének talán a nagy hatású „punkjazz" szaxofonost, Mats Gustafssont nevezhetnénk, de a trió egyedülálló módon ötvözni három nagyszerű és egyenrangú zenész szellemiségét. Közülük kétségkívül a legismertebb név Gustafssoné - ez az észak-svédországi egyetemi városból Umeå-ból származó muzsikus fantasztikus energiákat képes felszabadítani a színpadon. Nem véletlen, hogy több évtizedes kollegiális barátság fűzi Peter Brötzmannhoz, és annak kulcsfontosságú Chicago Tentetjében is fontos szerepet játszik. Gustafsson egész karrierjével az improvizatív zene páratlan szabadságát hangsúlyozza: a kortárs dzsessz zsenijeivel, például Ken Vandermarkkal vagy Derek Bailey-vel éppúgy dolgozott együtt, mint a poszt-rock, poszt-punk színtér legfontosabb együtteseivel, az Ex-szel, a Sonic Youth-szal vagy a Zuval.

Ebben nagyszerű partner a trió másik nemzetközileg elismert tagja, a nagyszerű és hajlékony technikájú dobos, Paal Nilssen-Love. A stavangeri fiatalmember a kortárs avantgárd dzsessz egyik legnagyobb hatású és legtöbbet foglalkoztatott dobosa, rengeteg saját projekttel és számtalan zenésztárssal, Pat Methenytől Chris Potteren át a már említett Brötzmannig vagy Vandermarkig.

A trió tagjai
Mats Gustafsson: szaxofon
Ingebrigt Håker Flaten: bőgő
Paal Nilssen-Love:

  Amennyiben szeretnéd adminisztrálni ezt a tételt kattints ide.
 

Szólj hozzá!


 Cirque de Margaret: Co Lee-cirkusz a Kristályban

Cirque de Margaret: Co Lee-cirkusz a Kristályban

Utolsó fejezetéhez érkezik Co Lee cirkuszos epochja, amely a Cirque de L’Homme [CDL] című, tavaly februárban debütált nagylemeze óta zajlik. A...
 
Koncert naptár
Töltsd fel az oldalrakoncerted, helyszíned, zenekarod

Koncz Zsuzsa az Arénában: Jelbeszéd 2.0

Az énekesnő tizennegyedszer lép a Sportaréna színpadára, legutóbb tavaly adott ott koncertet – április 13-án a közelmúltban készült Koncz Zsuzsa-albumok, így a Tündérország, a Vadvilág és a Szabadnak születtél dalai csendülnek fel a Jelbeszéd 2.0 elnevezésű koncert égisze alatt.

Slash visszatér!

Myles Kennedy & The Conspirators társaságában 2024. április 19-én lép fel az MVM Dome-ban.

A nő, aki kilenc nyelven énekel – jön, jön, jön Lara Fabian

Nem is olyan rég járt nálunk: 2022 októberében adott koncertet az Arénában. 2024. április 30-án egy másik helyszínen, az MVM Dome-ban fog fellépni.

Elhunyt a Supermanagement társalapítója és tulajdonosa, Ferich Balázs

Ferich Balázs neve onnan is ismerős lehet nektek, hogy a Blind Myself basszusgitárosa volt, majd amikor Tóth Gergővel kis kanyarok után önálló céget alapítottak – ez lett a Supermanagement –, ők vették a szárnyaik alá például a Wellhellót, Dzsúdlót és Azahriah-t is. A zenész-menedzser mindössze 36 éves volt.
Új koncertek