Csárdáskirálynő – több mint száz éve a színpadokon

2024/09/02  ·   Ajánló   ·  koncert.hu

Az operett műfaj rajongói szeptember 14-én örvendezhetnek, hiszen ezen a szombat estén látványos díszletben elevenedik meg a rendkívüli karrierjét csodagyerekként kezdő, később pedig nemzetközi hírű zeneszerzőnkké avanzsált Kálmán Imre méltán legnépszerűbb műve, az operettek operettje: a Csárdáskirálynő.

Csárdáskirálynő – több mint száz éve reperotáron

Nincs talán hangulatosabb hely a nyár méltó lezárására, mint egyik legszebb észak-magyarországi városunk, a nem csak borairól, de a kulturális életéről is híres Eger. A felejthetetlen történelmi emlékek, hős harcok és megannyi legenda színhelyén kel most életre egy ugyancsak hazai büszkeség, a több mint száz éve utánozhatatlanul sikeres operett egyik legszebb története. A jövőre már ősbemutatójának 110 éves évfordulóját ünneplő darab fülbemászó, örök klasszikus dalai, többek között A lyányok, a lyányok, a Te rongyos élet, vagy a Húzzad csak kivilágos virradatig töltik majd meg az ikonikus borospincékkel teli Szépasszonyvölgyet

 

10 érdekesség az operettel kapcsolatban

 

  • Miközben Kálmán Imre az operettet írta (Leo Stein és Jenbach Béla szövegkönyve alapján) kitört az első világháború, Kálmán abbahagyta a komponálást: „Nem tudok zenét szerezni akkor, mikor… a frontokon egymást öli a világ.” Egyéves szünet után Lehár Ferenc biztatására folytatta a munkát, kibérelt egy villát az ausztriai Bad Ischlben, és végül itt fejezte be az operettet.

  • Az eredeti címe Es lebe die Liebe (Éljen a szerelem) lett volna, ami a bemutatóra Die Czardasfürstinre (Csárdáskirálynő) változott. És mennyivel jobb ez!

  • A legenda szerint a babonás Kálmán kérte az igazgatót, Erich Müllert, hogy november 13-án, pénteken ne mutassák be a darabot, de tekintettel arra, hogy addigra már minden jegy elkelt, az igazgató nem engedett. A valóságban 1915. november 13-a szombatra esett. A bécsi bemutatót követő tizenöt évben harmincezer alkalommal adták elő a világon.

  • A bécsi újságokban megjelent kritikák vegyes fogadtatásban részesítették az operettet. A zenét kiválónak minősítették, ám a librettót egyenesen "botrányosan rossznak” tartották, mivel lejáratta az arisztokráciát, amelynek tagjai a mű szerint orfeumba, azaz laza erkölcsű helyre járnak :)

  • A magyar bemutatóra egy évvel később, 1916. november 3-án került sor. A szövegkönyvet Gábor Andor fordította le.

  • Beöthy László – a Király Színház igazgatója – ennél az operettnél vezette be azt az újítást, hogy a második és a harmadik felvonás megkezdése előtt fehér vásznat eresztettek a függöny elé, amire kivetítették azt a szöveget, amit a zenekar éppen játszott, így a közönség is énekelhette a dalokat. 

  • 1917-ben már Szentpéterváron mutatták be, Sylvia címmel. Az angolok és az amerikaiak Gypsy Princess címmel játszották, és a főhősnőből, Szilviából cigány hercegnőt faragtak.

  • A szövegkönyvet 1954-ben Békeffi István és Kellér Dezső átírta, a primadonna szerepből kiöregedett, akkor már 61 éves Honthy Hanna számára főszereppé bővítették Cecília (az eredeti változatban Anhilte) szerepét.

  • A magyar színpadokon olyan rendezők nevéhez fűződnek előadások, mint Szinetár Miklós, Mohácsi János, Alföldi Róbert, Kerényi Miklós Gábor.
  • A Hajmási-csárdásban nevesített Hajmási Péter, Hajmási Pál (Pityke Pál) nem szereplői a darabnak. Sem az 1916-os, sem az újraírt 1954-es szüzsé nem tartalmaz ilyen szereplőket. De ez senkit sem zavart. Sem akkor, sem azóta.

  • Állítólag nincs egyetlen perc, amikor a Föld valamelyik pontján – színházban, koncerten, filmen, tévében vagy rádióban – föl ne csendülne Kálmán Imre valamelyik népszerű melódiája, a Csárdáskirálynő valamelyik betétdala.

  • Az operettből hét filmfeldolgozás is készült.

 

 

 

Csárdáskirálynő, Eger

 

 

Szólj hozzá!


Legendás és ritkán hallott dalok is felcsendültek Csepregi Éva koncertjén

Legendás és ritkán hallott dalok is felcsendültek...

Korszakok címmel tartott nagykoncertet Csepregi Éva az Erkel Színházban január 18-án. A Neoton Família Sztárjainak énekesnője ezzel az...
 
Koncert naptár
Töltsd fel az oldalrakoncerted, helyszíned, zenekarod

Oneness turnéjával Budapestre jön Carlos Santana

A világhírű mexikói-amerikai gitáros 2025. június 11-én tér vissza Budapestre az MVM Dome-ba. A koncert során felcsendülnek majd legnagyobb slágerei, mint a Smooth, a Maria Maria vagy a Black Magic Woman.

Ismét begurul a Nightrain Budapestre: Guns N' Roses a Puskásban!

A legendás rockzenekar visszatér: 2025 nyarán ismét stadionokban és fesztiválokon lépnek fel a Közel-Keleten és Európában*. Budapestre JÚLIUS 15-én ér a turné, vendégük a PUBLIC ENEMY lesz.

Bazi nagy Bohemian Betyars-Parno Graszt lagzi az Arénában

A két zenekar évek óta szoros barátságot ápol, közös koncerteket adnak, kollabokat készítenek – a felek harmonikus és gyümölcsöző kapcsolata ülte nászát szombaton Arénában.

Tiéd lehet Csepregi Éva kalapja – avagy a Zene Háza három nagy dobása

2024-ben mintegy hétszázezer látogató járt a városligeti Magyar Zene Házában, s ahhoz képest, hogy idén mindössze a harmadik születésnapját ünnepli, napestig sorolhatnánk a rendezvényeket, amelyek kiemelkedőek a magyar zenei szcénában: gondolunk itt pl. a poptörténeti kiállításra, de számos különleges koncert és esemény volt...
Új koncertek