Az 1984 szeptemberében bezárt, többgenerációs fővárosi szabadtéri koncerthelyszín, a Budai Ifjúsági Park funkcióját lényegében a Városligetben 1985 tavaszán – tehát kereken 40 éve – megnyitott ifjúsági szabadidőközpont, a Petőfi Csarnok vette át. A köznyelvben csak PeCsa néven emlegetett intézmény nemcsak népszerű koncerthelyszínnek számított, de évente több száz kulturális rendezvénynek és kiállításnak adott helyet. Emellett az épületben számos közösségi klub működött és híres volt a hetente megrendezett bolhapiaca.
A Fővárosi Tanács döntése szerint a második világháborúban elpusztult Iparcsarnok alapjaira 1947-ben felhúzott BNV-pavilont átépítve jött létre az új ifjúsági szabadidőközpont, mely az első tizenöt évében élte fénykorát. Ebben az időszakban a nevesebb – de a 12 ezres Budapest Sportcsarnokot megtölteni nem képes – külföldi és hazai sztárok előszeretettel koncerteztek a PeCsában (azóta is hiányzik a rendezvénypalettáról ez a méret...) .
Többek között fellépett itt (alfabetikus sorrendben) az Alice In Chains, Björk, Joe Bonamassa, James Brown, a Black Sabbath, Nick Cave, Sheryl Crow, a Cult, a Dream Theater, a Faith No More, az Iron Maiden, a Jethro Tull, a Judas Priest, a Kiss, Yngwie Malmsteen, a Manu Chao, John Mayall, a Megadeath, a Motörhead, a Nazareth, a Placebo, Iggy Pop, a Prodigy, Lou Reed, Henry Rollins, a Slayer, a Status Quo, a Uriah Heep, Johnny Winter és a ZZ Top. Sőt, 1989. november 21-én az akkor még ismeretlen Nirvana is itt adta egyetlen magyarországi koncertjét.
Miközben a Petőfi Csarnokban fellépett a magyar zenei élet színe-java is, a Kispál és a Borztól az Animal Cannibalsen át a Quimbyig. Nem beszélve a metálformációkról. A legrémisztőbb baleset is hozzájuk kötődik: 1987. december 28-án a Pokolgép koncertjének elején egy, a villanó fényeffektust produkáló vascső véletlenül felrobbant a színpadon, a balesetben többen megsérültek. De ugyancsak a PeCsához kötődik a nyolcvanas-kilencvenes évek fordulójának népszerű popformációja, az 1988 májusában alakult Bonanza Banzai, melynek gyökerei szintén ide vezetnek: Kovács Ákos és Hauber Zsolt 1987 őszén az itt megrendezett Csillag születik tehetségkutatón bukkant fel, és a Bonanza később is rendszeresen fellépett az intézményben, a Depeche Mode klubban és a Csillagfény Discóban.
A Magyar Zene Háza Popkulturális Klubkönyvtára (ZHPK) második pop-up kiállításán – mely a Petőfi Csarnokra, mint koncerthelyszínre fókuszál – eredeti plakátokkal, belépőjegyekkel és relikviákkal emlékezik meg e neves évfordulóról. A kiállítást Jávorszky Béla Szilárd rocktörténész, a ZHPK szakmai munkatársa nyitja meg.
Zene Háza, PeCsa, kiállítás
Szólj hozzá!