A LISTEN. a zenei és kulturális sokszínűséget ünnepli Indiától Puerto Ricón és a Sarkkörön át, Nepálon, Görögországon, Spanyolországon keresztül egészen Magyarországig – és még sokkal tovább. Legyen szó gyerekről vagy felnőttről, zenei képzettséggel rendelkező vagy laikus látogatóról, a kiállítás új ismereteket és különleges élményt nyújt Földünk gazdag kulturális örökségéről.
A Magyar Zene Háza augusztus 31-ig látogatható új időszaki kiállításában a világ különböző pontjairól érkező kiváló művészek szerepelnek, többek között Carminho, a Garifuna Collective, Ivan Duran, Mahsa&Marjan Vahdat, Boban és Marko Marković. Magyarországot, Lajkó Félix, Lakatos Miklós, a Parno Graszt, Roby Lakatos és Sebestyén Márta képviselik.
A kiállítás alapanyagát Garry Bassin amerikai filmrendező és Tomoko Yamaguchi japán színész-producer-író zenés dokumentumfilmjei adják. A páros tíz éven keresztül, több mint harminc országban, több mint száz előadóval forgatott filmeket, melyek egyedi látásmódon keresztül mutatják be a Földet és annak zenei kultúráját. Ritkán látható, intim közelségben hallható tradicionális muzsikálás és zenei hagyományok mutatják meg, hogy az emberek, éljenek bárhol a világon, az életüket meghatározó eseményeket, érzelmeiket a zene segítségével fejezik ki.
A tárlat elsőként visszavezeti a látogatót a természethez, amely közös emberi élményként idézi fel, hogy mindannyian e bolygó részei vagyunk. Ezt követően egy különleges akusztikai térben többszólamú énekek csendülnek fel, mintha az égi rend harmóniáját közvetítenék. De a kiállítás – sok más izgalmas táj mellett – elkalauzol a világ peremére is: a jég birodalmába, ahol a Baffin-sziget és Izland zord, mégis magával ragadó tájai mesélnek a természet és az ember egymásra utaltságáról.
A LISTEN. mindannyiunk számára ismert helyzeteket, pillanatokat elevenít meg: az együttlétek, a zene és a tánc univerzális élményét hozza el. Egy grúz család ünnepi asztalánál például megélhetjük, hogy ezekhez az életképekhez, ünnepekhez kapcsolódó zenék eszközeikben és hangzásukban mennyire sokféle módon jelennek meg a világ különböző pontjain.
A kiállítás az alkotók személyes történeteit, megéléseit is fontosnak tartja megmutatni, betekintést enged a forgatás körülményeibe is, az alkotók személyes élményein keresztül.
„Szerbiába utaztunk, hogy Boban Marković-csal és zenekarával forgassunk. Amikor megérkeztünk, Boban így szólt: „Ha már itt vagytok, segíthetnétek egy videóklip elkészítésében a fiam új dalához.” Elfogadtuk a váratlan kihívást, és csodával határos módon mindent sikerült 24 órán belül megszervezni. Először leforgattuk a LISTEN. jeleneteit, majd rohantunk a helyszínre, hogy elkészítsük a videóklipet. Valahogy sikerült mindent napnyugtáig befejeznünk. Az ehhez hasonló meglepetések végigkísérték forgatásainkat” – mesélte Garry Bassin, filmrendező.
A LISTEN. – Zenei utazás a világ körül című kiállítást a Zene Háza a film alkotóival közösen tervezte, hosszú hónapok munkájával. A tárlat nemcsak témájában ad új élményt, hanem megvalósításában is. A projekt egy kísérlet, hogy miként formálható egy filmsorozat izgalmas kiállítássá.
A The Listen Project megvalósításában Csoboth Attila operatőr és Rákossy Péter fotós is közreműködött. A kiállítást a Zene Háza szakmai csapata hozta létre Ligeti Dorottya, Horn Márton és Garry Bassin kurátorok vezetésével, a Báger András vezette BAHCS Architects építészeti tervei alapján, az installációk tervezője pedig Bodóczky Antal volt.
Szólj hozzá!