Vigyázz magadra, fiam! – Mi jut erről az eszedbe?

2019/01/24  ·   Könyvajánló   ·  koncert.hu, MTI

Könyv jelent meg a Bojtorján együttes történetéről. A hetvenes-nyolcvanas években rendkívül népszerű country stílus egyik legjobb zenekarának krónikáját szerdán mutatták be a fővárosi Rockmúzeumban, a kiadvány címe: Vigyázz magadra, fiam!

Fotó: Müpa

A névválasztásról
"Első választásuk ugyanis az Anaconda Rt. volt, amelyről a hivatalos szervek kiderítették, hogy így hívtak egy amerikai rézbánya-társaságot, amely támogatta Chilében a Pinochet-féle puccsot és ez 1973 után Magyarországon vállalhatatlan volt. Miután mindenhonnan „kitiltották” őket, a KISZ-hez fordultak névajánlatért. Kaptak egy listát, amelyből a Bojtorjánra böktek rá."
A 2015-ben készült interjú itt olvasható velük.

"Engem elsősorban az érdekelt, milyen volt a zenekar viszonya a hatalommal, a kor hivatalos kultúrpolitikájával. A Bojtorjánnak a tiltott és a tűrt határmezsgyéjéről sikerült eljutnia az abszolút támogatott kategóriába. Nagyon izgalmas volt utánajárni, hogy ez miként sikerülhetett" – mondta Csatári Bence történész, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága Hivatala által gondozott kötet szerzője az MTI-nek.

Kiemelte: a Bojtorján sikereihez nélkülözhetetlen volt a zenekar vezetője, a produceri vénával megáldott Kemény Győző menedzseri képessége, emellett az együttes kompromisszumkészsége.

A későbbi sikeres formációt megalapozó zenekar 1972-ben alakult, 1974-ben vette fel a Bojtorján nevet.

A klasszikus ötös felállás 1977-től 1988-ig működött, ebben Pomázi Zoltán (gitár, ének), Vörös Andor (steelgitár, bendzsó, mandolin, ének), Kemény Győző (hegedű, konga, ének), Buchwart László (akusztikus gitár, mandolin, ének) és Barna Zoltán (dob, ének) szerepelt - ők (Szenes László basszusgitárossal kiegészülve) a szerdai könyvbemutatón újra összeálltak és eljátszottak öt régi slágert.

"Első lemezünk, az 1981-ben megjelent Csavargódal producere Szörényi Levente volt, az anyagot egy pestlőrinci házi stúdióban vettük fel, Levente szerencsére minden vadhajtásunkat levágta" – idézte fel Kemény Győző. Mint kifejtette, a Csavargódal több mint dupla annyi példányban fogyott, mint a szintén countryban utazó Fonográf akkori lemeze.

A Bojtorján 1984-ben megjelent Karácsonyi albuma pedig minden idők legnagyobb példányszámban - a becslések szerint több mint 300 ezer darabban - eladott magyar lemeze.

A csapatot a nyolcvanas évektől Európába és Amerikába egyaránt többször meghívták játszani, fesztiválokra és turnékra. Felléptek Nashville-ben a világ legnagyobb countryzenei fesztiválján, ahonnan BMI-nagydíjjal tértek haza. Az Egyesült Államokban éveken keresztül ismert volt a Bojtorján, zenéltek a legnépszerűbb televíziós showműsorban, a David Letterman Show-ban, de játszottak együtt Jerry Lee Lewis-zal, Carl Perkinsszel, és Johnny Cash-sel is.

Tudtátok? A Bojtorján az egyedüli magyar együttes, amely koncertet adott a londoni Wembley Arenában.

"Itthon a Bojtorján nagyon jó viszonyt alakított ki Harsányi Lászlóval, a KISZ Központi Bizottsága kulturális osztályának vezetőjével. A könyvben is szerepel, hogy ő volt az, aki gyakorlatilag megmentette frankfurti fellépésüket, amikor Jerry Lee Lewis előtt zenéltek. Az együttest ugyanis nem engedték volna ki az akkori NSZK-ba, de egy telefon a megfelelő helyre segített" – mesélte Csatári Bence az MTI-nek.

Mint megjegyezte, a kor viszonyait jól mutatja, hogy a Bojtorján tagjai rendőri őrizetbe kerültek, amikor a jugoszláv-magyar határon lett volna fellépésük, ám nem tudták igazolni magukról, hogy zenészek. Ugyanezt a zenekart az 1989-ben Magyarországra látogató George Bush akkori amerikai elnök meghívta játszani a budapesti nagykövetségre.

A Bojtorján klasszikus felállása a nyolcvanas évek végén széthullott, Pomázi Zoltán a kilencvenes évek végétől Új Bojtorján néven zenélt különböző társakkal. Az együttes 2015-ben egyetlen koncert erejéig újra összeállt és nagy sikerrel lépett fel a Müpában.

 

Bojtorján, country, könyv

 

 

Szólj hozzá!


Nevezz meg negyven magyar slágert!

Nevezz meg negyven magyar slágert!

Hogyan születtek a legendás magyar slágerek? Tényleg slágerekről van szó, amikor szó van róluk. S ez nem a szerzőkön múlt. A kötet több...
 
Koncert naptár
Töltsd fel az oldalrakoncerted, helyszíned, zenekarod

Koncz Zsuzsa az Arénában: Jelbeszéd 2.0

Az énekesnő tizennegyedszer lép a Sportaréna színpadára, legutóbb tavaly adott ott koncertet – április 13-án a közelmúltban készült Koncz Zsuzsa-albumok, így a Tündérország, a Vadvilág és a Szabadnak születtél dalai csendülnek fel a Jelbeszéd 2.0 elnevezésű koncert égisze alatt.

Először koncertezik Magyarországon a Take That

Európai turnéjuk alkalmával a This Life című, novemberben megjelenő vadiúj albumukat a magyar közönségnek is bemutatják. A jelenleg trió felállásban tevékenykedő együttes – Anglia egyik legnépszerűbb fiúcsapata – több mint harmincéves pályafutása során először jön hozzánk, 2024. július 3-án friss lendülettel veszik be...

Ne várd a májust – áttették a Budapest Garden Party Zenei-Gasztrofesztivált őszre

A rendezvény 2024. május 10-12. dátumon szerepelt, de a szervezők ma közleményben tudatták, hogy módosítaniuk kellett: az esemény új időpontja október 4-5-6-a lesz.(FRISSÍTVE)

Eldrogozott évek, átivott hónapok – most vége

Emlékszünk rá... Amikor teljesen szétcsúszva állt a színpadon, és felrohant egy rajongója, hogy dühösen megpróbáljon elzavarni mindenkit, hogy ne nézzék őt... így... Bérczesi Robi első, teljes egészében józanul írt dala most egy videóklip kíséretében debütál.
Új koncertek