Az albumon kilenc dal szerepel, ezek zöme 2022 vége és 2024 nyara között született; a kivétel a Magány című szám, amely eredetileg a 2021-es 5-ös lemezre íródott. A magány agány korunk egyik legveszélyesebb láthatatlan betegsége. A dalszerző Szepesi amellett, hogy leírja a magány alattomos természetét, mindannyiunk helyett el is zavarja azt. A dalhoz szövegvideó is készült, amely a dal klausztrofóbiás hangulata mellett egy különleges “közreműködőt” is tartalmaz, a magyar származású, Kanadában élő világhírű orvost, Máté Gábort.
"Tudtuk, hogy ez a lemez egyik kiemelt dala lesz, és pont a hozzá tartozó vizuális formáról ötleteltünk, amikor szembejött az akkor friss Friderikusz Podcast, benne Máté Gábor magyar származású kanadai pszichológussal. Sorsszerűnek tűnt, hogy épp a Magány volt a központi téma. »First idea best idea« alapon megkerestük őt is és a műsorkészítőket is, hogy használhatjuk-e ezt a néhány sort, és szerencsére mindketten rábólintottak. Mindannyian régóta követjük Máté Gábor munkásságát, óriási megtiszteltetés számunkra, hogy áldását adta gondolatai felhasználására" –- mesélte Szepesi.
A Hullámvasút pedig a bécsi vidámparkban, a Praterben forgatott klipje egy hónappal ezelőtt debütált.
"Az album címe arra a gondolatra reflektál, hogy időnként meg kell szabadulnunk nyomasztó terheinktől, amelyekre igazából nincs szükségünk a továbblépéshez. Két éve elutaztam egyedül Észak-Spanyolországba, és a reptérre menet fent hagytam a metrópótló buszon a bepakolt bőröndöm, csak egy hátizsák maradt nálam piperével, minimális cuccal... Felhívtam a BKK infót, hogy keressék meg, hátha. És vicces módon meglett a bőrönd – a barátok elhozták amíg kint voltam -, de volt valami szimbolikus abban, hogy nagyjából mindent itt hagytam egy hétre" – mesélte a Konyha frontembere.
Az útkeresés, az énértékelés számos más dalban is visszaköszön, például a Bányató című számban ("Már nem leszel, akitől féltél, hogy majd az leszel") vagy a Mastiff-ban ("Mindenki másképp szereti önmagát"). Mint az énekes-gitáros fogalmazott, a COVID utáni újraindulás után most érkezett el az idő, hogy rendrakást tartson magában.
Az új lemez hangzása egyfajta visszatérés a csapatra korábban jellemző karcos, garázsrockos vonalhoz, az elmúlt évek poposabb zenei világa után.
"Ebben az is szerepet játszott, hogy a dalokat újra a próbateremben csiszoltuk együtt össze, ahelyett, hogy hangszeres és éneksávokat küldözgettünk volna körbe egymásnak. Hatott ránk az is, hogy februárban az A38-on újrajátszottuk tíz évvel ezelőtti lemezünket, az Elmentek a szörnyeket, ami visszahozta a kezdeti idők nyersebb hangulatát".
A digitális platformokon és CD-n is elérhető Konyha-lemezen közreműködött Füstös Bálint, a Margaret Island gitárosa, valamint a zenekarral rendszeresen együtt dolgozó Konyha Hőlégbefúvók: Barbinek Gábor - pozan, Mester Dániel - szaxofon, Subicz Gábor - trombita), amely a november 9-i lemezbemutatón is színpadon lesz az Akvárium Klubban. A koncerten az új anyag gerince elhangzik, de természetesen a zenekar slágerei sem maradnak ki. A Konyha új lemezét november 29-én a debreceni Víztoronyban is bemutatja.
A zenekar jövőre 15 éves lesz, amelyhez néhány kiemelt koncert fog kapcsolódni.
***
A Konyhát Szepesi Mátyás 2010-ben alapította, mellette Badics Márk (dob) és Haller Dániel (basszusgitár) szerepel a zenekarban.
Az eddigi albumok közül a Konyhanyelv 2012-ben, az Elmentek a szörnyek 2014-ben, a Különbéke 2016-ban, az Álomból vár 2018-ban, az 5 2021-ben jelent meg. Szepesi Mátyás 2019-ben Petőfi Zenei Díjat, 2022-ben Artisjus-díjat kapott mint az év könnyűzenei szövegírója, szövegíróként pedig közreműködik a Margaret Island és a Subtones lemezein, Subicz Gáborral és Toldi Miklós producerrel pedig egy zenés darabon dolgoznak, amely Ottlik Géza Hajnali háztetők című kisregényén alapul.
Konyha, Akvárium, lemezbemutató, Szepesi Mátyás
Szólj hozzá!