Szabó Balázs a Hajón bandázik: lemezbemutató koncert ráadással

2014/05/08  ·   Lemezbemutató   ·  MTI, koncert.hu

A nagy érdeklődésre tekintettel két koncerten is bemutatja a fővárosi közönségnek új lemezét, az Élet elvitelre című anyagot az egyre népszerűbb Szabó Balázs Bandája. A kamarafolk-pop formáció május 15-én és 16-án játszik az A38 hajón.

Szabó Balázs a Hajón bandázik: lemezbemutató koncert ráadással

Az Élet elvitelre a 2009-től létező Szabó Balázs Bandája harmadik stúdióalbuma, Szabó Balázs korábban Debrecenben, Pécsett és Kecskeméten bábszínészként dolgozott, később a Suhancosban játszott. Mostani zenekarában énekel, hegedül, gitározik, kavalon játszik, Acsády Soma basszusgitározik, Ferencz László dobol, Harangozó Sebestyén gitározik és Ölveti Mátyás csellózik.

Érdekel, mi mit írtunk az albumról? Kattints!

"Már megvolt a tizenkét dal, amikor az Élet elvitelre címet választottam. Gondolati síkon és zeneileg is nagyon szerteágazó lett az anyag. Gondolkodtam a víziókon, az álmokon, a megtörtént dolgokon, aztán ez a cím ugrott be, amibe sok minden beleérthető, ugyanakkor játékos is" – mesélte a zenekarvezető."Sokan kérdezik, hová sorolom az együttes stílusát, és azt szoktam mondani, hogy ez olyan könnyűzene saját szerzeményekkel, amelynek helyenként népzenei az ihletettsége és a merítettsége. Ettől lesz esetleg az érzet, mintha a táncházból lenne kiragadva. Talán az ilyen fajta muzsika is lehet a népzene egy továbbélt formája" - mondta Szabó Balázs, a csapat alapítója, vezetője az MTI-nek.

Megjegyezte, hogy a népzene mindig fontos szerepet játszott a közéletben, az emberek táncoltak rá, kiénekelték örömeiket, bánataikat és jó lenne, ha a népzene, a néptánc és a hagyományok fennmaradása még sok-sok nemzedéken át biztosított lenne itthon.

Szabó Balázs kitért arra, hogy zenekarát a pop és a folk közötti egyensúlyozás, a két világ felé mutatott nyitottsága miatt egyaránt hívják világzenei és popzenei színpadokra játszani a különböző fesztiválokra.

"Popberkekben is megpróbáljuk elhinteni a magot, el szeretnénk érni, hogy senki se feszengjen a népzenétől, és fordítva, vagyis a rockosabb dalokat is befogadják a folkosabb közegben. De azért régóta van átjárás a két világ között: sokan jártak előttünk, és utánunk is sokan fognak még. Fontos, hogy mindig ízlésesen, arányos hangszereléssel, dallamvilággal próbáljunk meg nyúlni a témákhoz".

Szabó Balázs szövegei nem szokványos popdalszövegek, sokszor meghitt témákat érintenek, gyerekkori emlékeket meseszerű köntösben. Ehhez a világhoz nagyon jól kapcsolódnak a lemezborítón és a lemezhez a YouTube-ra feltöltött videókban található alkotások az apró lényekkel. Előbbi Lossonczy Bazsó grafikus, utóbbi Kisteleki Dóra grafikus-illusztrátor munkája.

"Akkor válik számomra otthonossá egy dal, ha szoros közöm van hozzá. Jó úgy megfogalmazni az érzéseimet és gondolataimat, hogy maradjon elég ablak mindenkinek belenézni, és esetleg megtalálni benne saját magát is. Szeretem a kétértelmű dolgokat, az Embervédő állatok című dal például arra épül, hogy az állatok is sokszor képesek megvédeni az embert. A gyerekversszerű szövegeim egyszerűen kiszakadnak belőlem" - árulta el.

Már a 2011-ben megjelent Átjárók című dupla lemezen szerepeltek megzenésített versek (akkor Pilinszky költeményei), az egy évvel későbbi négyszámos EP-n, a Közelebb-en pedig Radnóti Bájoló című versét formálták dallá. Az Élet elvitelre Grecsó Krisztián két versének megzenésítését (Ami elhasadt, Dézsma) is tartalmazza.

"Krisztián verseiben éreztem azt a szabadságot, amit én keresek, és tőle sem áll távol a muzsikálás, részese a Rájátszás-esteknek. Nemcsak a konyhában szoktunk együtt zenélgetni, fellépett már a zenekarral, és kettesben is játszunk közönség előtt, amikor ő felolvas, és mellette kicsit zenélgetünk" - sorolta Szabó Balázs.

Az Élet elvitelre bemutató turnéja március óta tart, a vidéki állomások után a fővárosban a nagy érdeklődésre tekintettel két koncerten, május 15-én és 16-án az A38 hajón hallhatja a közönség az új dalokat élőben. A koncerten több vendégzenész közreműködik, akárcsak az albumon, amelyen többek között Julie Rens belga dzsesszénekesnő és Pagonyi András harmonikás is játszik. A Szabó Balázs Bandája néhány nappal később fellép az Akvárium Klubban a Nagy-Szín-Padon, amelynek első öt helyezettje felléphet az idei soproni VOLT Fesztivál nyitónapján.

Fotó: rendezveny.hu


 

 

Szólj hozzá!


Zenével a lámpaláz ellen?

Zenével a lámpaláz ellen?

A lámpalázat szinte mindenki ismeri. Van, akit egy iskolai felelés, másokat egy koncert, vizsga vagy munkahelyi prezentáció előtt bénít meg. A...
 
Koncert naptár
Töltsd fel az oldalrakoncerted, helyszíned, zenekarod

25 év kihagyás után tér vissza Budapestre a Manowar

Több mint két évtized után ismét Budapesten lép fel a heavy metal egyik legismertebb zenekara. A Manowar 2027. január 23-án a Papp László Budapest Sportarénában ad koncertet, ahol teljes egészében eljátssza a Fighting The World albumot, emellett természetesen a legnagyobb klasszikusok sem maradnak ki a programból.

Több mint 160 millió letöltésnál jár a Save Tonight – most élőben hallhatjuk Budapesten

A sláger mögött megszámlálhatatlan rádiós lejátszás és generációkon átívelő ismertség áll. És persze egy előadó, a svéd Eagle-Eye Cherry, aki november 23-án az Akvárium Klubban ad koncertet, ahol a világsláger mellett pályafutásának legfontosabb dalai is felcsendülnek.

A Depeche Mode dobosa visszatér Budapestre

A tavalyi MVM Dome-koncert után idén is fellép a 101 Hang produkcióban Christian Eigner, a Depeche Mode koncertzenekarának dobosa. A zenész december 10-én Budapesten, majd december 16-án a berlini Uber Arénában is színpadra lép a magyar előadással.

Rendet vág az AI ACT a zeneiparban

Augusztustól új átláthatósági szabályok gyökeresen átalakíthatják a szintetikus zenék, a hangklónozás és az előadói jogdíjak jövőjét az Európai Unióban.
Új koncertek