Menopauza

Magyar találmányok, amelyek nélkül a zene sem lenne ennyire gazdag

2023/10/06  ·   Zenei hír   ·  koncert.hu

Mi, magyarok nemcsak világhírű zeneszerzőket (Liszt Ferenc, Kodály Zoltán, Bartók Béla, Ligeti György), előadókat (Szabó Gábor, Tommy Vig, Lukács Gyöngyi) adtunk a világnak, hanem számtalan olyan találmányt is, amelyek a zenei művek megalkotása vagy éppen a zenehallgatás terén jelentettek újítást.

Magyar találmányok, amelyek nélkül a zene sem lenne ennyire gazdag

Talán az egyik legjelentősebb, magyarokhoz köthető zenei találmány a mikrobarázdás hanglemez, amelyet az Egyesült Államokba emigrált, a színes tévét is feltaláló mérnök, Goldmark Péter Károly fejlesztett ki és szabadalmaztatott 1960-ban. A hazánkban tévesen bakelitlemeznek hívott hanghordozó ugyan a CD megjelenésével jelentősen veszített népszerűségéből, az utóbbi években újra reneszánszát éli a lemezkiadás és -gyűjtés ezen ága.

 

Most akkor bakelit vagy vinyl?

 

Szintén komoly, nemzetközi elismerés övezi Szentpáli Roland tubaművész és Juhász Zoltán hangszerkészítő 2022-ben szabadalmaztatott innovációját, a Twobát. A tubán – méreténél és súlyánál fogva – korábban csak ülve lehetett játszani, a magyar innováció, vagyis egy új billentyűrendszer segítségével azonban ez a kötöttség már a múlté. A hangszerhez mindössze egy új alkatrész szükséges, amely a klasszikus modellekre is percek alatt rászerelhető.

 

Amerikában komoly szakmai díjat kapott a Twoba

 

Szintén a világsiker küszöbén áll Lakat Zoltán fuvolaművész-zenepedagógus és Horváth Tamás gépészmérnök 2019-ben szabadalmaztatott találmánya, a Ceflute. Ez egy olyan fuvolafej (hangolódugó), amely kiteljesedett hangot, tiszta hangközöket és tág dinamikai skálát nyújt, ráadásul gyorsabbá teszi a megszólalást, a regiszterváltást pedig könnyebbé.

A magyar feltalálók azonban a múltban is egészen leleményes szerkezeteket alkottak (és óvtak iparjogvédelmi eszközökkel). Sterneck Zsigmond zenetanár 1897-ben kapott szabadalmat arra a készülékére, amely segített a hegedűt helyesen és könnyebben tartani.

Egy évvel később Thék Endre gyáros zongoraújításra kapott oltalmat: elgondolása szerint a súlycsökkentés, valamint a jobb hangzás érdekében a fémalkatrészeket (pl. a húrokat is) alumíniumra, alumíniumöntvényre érdemes cserélni.

Bohák Lajos 1929-es szabadalma a cimbalmok gyors elhangolódását és az emiatt bekövetkező deformálódásokat orvosolta. A cimbalom esetében érdemes megemlíteni Schunda Vencel József nevét is, aki az 1800-as évek második felében tökéletesítette ezt a hangszert és ehhez kapcsolódóan több szabadalma is volt.

Egy igen szellemes zenei találmány pedig Lengyel András szőlőkezelő nevéhez fűződik, akik 1930-ban egyszemélyes zenekart segítő eszközre kapott szabadalmat. Az ülő helyzetben használható találmány

„a játszó személy szájához illesztett és alkalmas szervekkel a fülekre erősített sípból, továbbá a játszó személy két keze által kezelt hegedűből, valamint a játszó személy egyik lábával működtetett harmonikaszerű hangerősítő kíséretből, végül a játszó személy másik lába révén működtetett dobból és esetleg cintányérból” állt.

Lehet, hogy feltalálta a zenebohócot? :)

 

 

találmány, Goldmark Péter Károly, bakelit, Twoba, Ceflute

 

 

Szólj hozzá!


Az év utolsó napjai a Dunán – koncertajánló az A38-ról

Az év utolsó napjai a Dunán – koncertajánló az...

Az A38 Hajó decemberben mindig változatos vizekre visz: mintha az év utolsó heteiben minden műfaj, hangulat és közönség egyszerre szeretne helyet...
 
Koncert naptár
Töltsd fel az oldalrakoncerted, helyszíned, zenekarod

Beth Hart és a Pink Martini idén tuti eljönnek – teljes a VeszprémFest 2026-os programja

Tavaly a VeszprémFest közönsége két várva várt fellépőt is nélkülözni kényszerült: Beth Hart és a Pink Martini egyaránt lemondta koncertjét, komoly kihívás elé állítva a szervezőket. 2026 azonban kárpótol mindenkit: mindkét előadó ott lesz a fesztiválon, csakúgy, mint Juanes és a Kraftwerk.

Brian Hugh Warner, azaz Marilyn Manson kilenc év után visszatér Budapestre

A botrányokra és ikonikus vizuális világra épülő előadó legutóbb 2017-ben adott teltházas koncertet a Budapest Parkban, és akkor még senki sem gondolta, hogy közel egy évtizedig kell várni az újabb találkozásra. Most azonban visszatér: 2026. július 22-én ismét a Park színpadán áll majd.

Popidőgép, balatoni rockhétvége és városi fesztiváltempó: Szeged, Alsóörs és Sopron fesztiválkínálata

Három fesztivál, három világ: Szegeden felpörög a popidőutazás, a Balaton partján összegyűlnek a rockhétvégék törzsei, Sopronban pedig egy egész város mozdul fesztiváltempóra. A 2026-os nyár programja feltűnően sokszínű – közös pontjuk, hogy mindenhol erős közösségek, karakteres műfajok és generációkat átívelő...

Zenészek, menedzserek és tartalomgyártók: megjöttek a NKA 2026-os pályázati felhívásai!

Ha a jövő évi terveid között szerepel a nagylemez elkészítése, egy külföldi turné megszervezése vagy éppen a magyar zenei médiát akarod felpörgetni, érdemes felkapnod a fejed. Összeszedtük azokat a lehetőségeket a Hangfoglaló Program, valamint az Előadó-művészetek Kollégiumának keretein belül, amelyek pénzt hozhatnak a házhoz.
Új koncertek