Veszprém 2015. Jul. 17. (20:00)

Jack DeJohnette koncert


Jack DeJohnette koncert
VeszprémFest 2015 (FestGarden)

2013. augusztus 29-én a dobos/zeneszerző Jack DeJohnette, a zongorista/zeneszerző Muhal Richard Abrams, a basszista/csellista Larry Gray, a  több hangszeres zenész/zeneszerző Roscoe Mitchell és az ugyancsak több hangszeres zenész/zeneszerző Henry Threadgill  a minden évben megrendezett “Made In Chicago” jazz fesztivál nyitónapján léptek fel együtt. A város öt legismertebb és legnépszerűbb nemzetközi jazz nagykövete ekkor állt össze először a Millenium parki Pritzker Pavilonban 10 000 néző előtt egy történelmi jelentőségű előadásra, amelyet lemezre is rögzítettek.

A koncerten játszott expresszív, szenvedélyesen kavargó darabok jól meghatározható inspiráció alapján születtek: Chicago történelmi zenei szcénája ihlette őket. Pályafutása során az öt jazzre éhes művész mindig is ebből a létező jelenségből táplálkozott, amely az évtizedek alatt szemük láttára teljesedett ki, és mindvégig az ennek való megfelelés maradt céljuk, és vált szenvedélyük tárgyává.

Út a Made in Chicago-ig

Jack DeJohnette-nek, aki akkor töltötte be a 70-et, és  nem sokkal korábban kapta meg a National Endowment for the Arts Jazz Master címet, a Chicago Jazz Festival rendezői írtak egy levelet, hogy szeretnének tisztelegni személye előtt.  Felkérték egy fellépésre a 2013-as fesztiválon, a műsort és a zenésztársak kiválasztását pedig teljes mértékben rábízták.

“Tudtam, hogy ez egy nagyszerű lehetőség, hogy haza- és újra összehívjak mindenkit” – mondta Jack, visszaugorva az időben 1962-ig, amikor a dobos még első sorban zongorista volt, és Chicago déli részén, a Wilson Junior College-ben (most Kennedy-King College) tanult Roscoe Mitchell és Henry Threadgill osztálytársaként. “Minden héten volt egy szabadon felhasználható napunk” – emlékezett vissza Roscoe. “Jack mondta, hogy álljunk ilyenkor össze egy jam session-re. Minden ezzel kezdődött.”

A Made In Chicago lemez megjelenése ( 2015. január 24.) egybe esett az Association for the Advancement of Creative Musicians (AACM) fennállásának 50. évfordulójával. Ezt a non-profit szervezetet  Muhal Richard Abrams (az Experimental Band 1962-es alapítója), a zongorista Jodie Christian, a dobos Steve McCall és a zeneszerző Phil Cohran hívta életre. Az 1960-as, 70-es években az AACM-tagok a jazz különböző műfajainak legjelentősebb és leginnovatívabb képviselői közül kerültek ki, akik az avantgard jazz, a klasszikus és a világzene izgalmas keverékét játszották.
DeJohnette állandó tagja lett a Muhal fémjelezte Experimental Band-nek, és hamarosan a két barát, Roscoe és Henry is követte. A hétfő esti próbák a Lincoln Centerben zajlottak a 39. utcában. Később az Oakland Boulevardon nyílt egy hely, ahol a zenészek felléphettek és órákat adhattak. 
Mindez vezetett végül a Made in Chicagóhoz, az első, közös, történelmi jelentőségű felvételhez, egy hat szerzeményből álló zenei varázsszőnyeghez, amelyet öt legenda, Jack DeJohnette, Muhal Richard Abrams, Larry Gray, Roscoe Mitchell és Henry Threadgill szőtt egy sokoldalú, összetett előadással. Amely egyben fantasztikus lehetőséget is nyújtott bemutatni, mit is jelent az improvizáció művészete.

Az együttes jelenleg kvartettként turnézik DeJohnette, Muhal, Roscoe és Larry Gray felállásban.

 
  Amennyiben szeretnéd adminisztrálni ezt a tételt kattints ide.

 

Szólj hozzá!


Elviszik magukkal a Kollár-Klemecz Lászlót is? A Carson Coma Európa-turnéra indul

Elviszik magukkal a Kollár-Klemecz Lászlót is? A...

Az őszi, 10 állomásos Európa-turné lesz a zenekar eddigi leghosszabb külföldi koncertkörútja, két hét alatt összesen nyolc országban és tíz...
 
Koncert naptár
Töltsd fel az oldalrakoncerted, helyszíned, zenekarod

Koncz Zsuzsa az Arénában: Jelbeszéd 2.0

Az énekesnő tizennegyedszer lép a Sportaréna színpadára, legutóbb tavaly adott ott koncertet – április 13-án a közelmúltban készült Koncz Zsuzsa-albumok, így a Tündérország, a Vadvilág és a Szabadnak születtél dalai csendülnek fel a Jelbeszéd 2.0 elnevezésű koncert égisze alatt.

Először koncertezik Magyarországon a Take That

Európai turnéjuk alkalmával a This Life című, novemberben megjelenő vadiúj albumukat a magyar közönségnek is bemutatják. A jelenleg trió felállásban tevékenykedő együttes – Anglia egyik legnépszerűbb fiúcsapata – több mint harmincéves pályafutása során először jön hozzánk, 2024. július 3-án friss lendülettel veszik be...

Nem az a tipikus sztár, de milliók rajonganak érte – és most Magyarországra jön

Donny Benét, az ausztrál synth-funk zenész kopaszodó fejével, hódító bajuszával és fehér zakójával 2011 óta tartja lázban a világot Prágától Portlandig. Most a budapesti közönség is megismerheti Mr. Experience-t magát és új lemezét, az Infinite Desires-t július 11-én, az Akvárium Klubban.

Szeretnéd meghallgatni a fülemülék koncertjét?

Az idén is megrendezik a Fülemülék éjszakája országos rendezvénysorozatot; április második felétől május végéig országszerte számos helyszínen várják a madarászok az érdeklődőket, hogy egy késő délutáni, kora esti séta keretében hallgassák a fülemülék koncertjét.
Új koncertek