Freddie Mercury hangja senki máséhoz nem hasonlítható – ez már tudományos tény

2017/01/17  ·     ·  Consequenceofsound.net, Juhász Vali

Függetlenül mindattól, amit a Queen együttesről gondolunk, a rockzenei kritikusok nagy része és a zenekedvelők egyaránt elismerik, hogy Freddie Mercury kivételes hangi adottságokkal rendelkező előadó volt. Ha bárkinek bármilyen kétsége felmerült volna valaha ezzel kapcsolatban, egy Mercury ének- és beszédhangjáról készült friss elemzés merőben új megvilágítást ad a témának.

Freddie Mercury hangja senki máséhoz nem hasonlítható – ez már tudományos tény

Egy osztrák, cseh és svéd kutatókból álló csoport eredményeit tették közzé egy logopédiai szaklapban. Bár nem tudták alátámasztani, hogy Mercury hangja négy teljes oktávot ért át, tettek néhány érdekes felfedezést a hangterjedelméről. Az egyik az, hogy annak ellenére, hogy nagyrészt tenorként ismerjük, inkább baritonhangja volt. Hat interjút elemeztek, ezekből megállapították, hogy a beszélő alapfrekvenciájának középértéke 117,3 Hz.

Ez egybevág azzal az anekdotával, hogy Mercury egyszer visszautasított egy operaduettet, mert félt, hogy a rajongók nem ismerik majd fel a baritonját. A kutatók így arra a következtetésre jutottak, hogy az énekes képes volt arra, hogy kilépjen a hangjának alaptartományából.

Tekintettel arra, hogy tesztalany nem élő személy, a kutatók nem lehettek biztosak abban, hogy a megállapításaik helytállóak. Hogy közelebb kerüljenek a valósághoz, a megkérték Daniel Zangger-Borch rockénekest (+ vocal coach és énektanár), hogy imitálja Mercury hangját. A gégéjéről készült filmfelvételekből megállapították, hogy átlagosan 4000 képkockát rögzítettek másodpercenként, így pontosan látták, hogy a Queen frontembere hogyan képezte az ikonikus vibrátókat a hangjával. A felfedezés lényege az volt, hogy az énekes előszeretettel alkalmazta a felhangéneklést a stílusában, amelyben a kamrai redők együtt rezegnek az énekredőkkel. A legtöbb ember soha nem beszél, vagy énekel a kamrai redőkkel, hacsak nem "tuvai torokénekes" (Ez Észak-Ázsia népeinek jellegzetes éneklési stílusa, más néven felhangéneklés. A lényege, hogy az előadó úgy manipulálja hangképző szerveit, hogy a tipikusan mély dallam hangjai felhangokkal együtt szólaljanak meg). Így nagyon is meglepő az a tény, hogy a népszerű rockénekes minden bizonnyal használta ezeket a felhangokat.

Mi több, Mercury hangszálai gyorsabban mozogtak, mint más emberek hangszálai. Míg a tipikus vibrato 5,4 Hz és 6,9 Hz között ingadozik, Mercury-é 7,04 Hz volt. Tudományos szempontból a vibrato tökéletes szinusz hulláma feltételezi az 1-es értéket, ez pedig elég közel vana híres operaénekes, Luciano Pavarotti által használthoz. Másrészt Mercurynál az átlagolt érték 0,57, ez azt jelenti, hogy vibrált valami a torkában, amit még Pavarotti sem tudott mozgatni.

Sok tudományos elemzés készült zenei témában a tudománytörténetben, de a végeredmény kezdettől fogva egyértelmű volt: Freddie Mercury hangja senki máséhoz nem hasonlítható a rock 'n' roll történetében, eszerint Mercury minden idők egyik legegyedibb énekese és színpadi előadója volt.

Forrás




 

 

Szólj hozzá!


Fellegterápia – bemutatkozó album és lemezbemutató a MANYI-ban

Fellegterápia – bemutatkozó album és lemezbemutató...

Fellegterápia címmel elkészült a FellegAjtó első nagylemeze. A név egy világzenei és etnoprojektet takar, amely ötvözi a hagyományos népi...
 
Koncert naptár
Töltsd fel az oldalrakoncerted, helyszíned, zenekarod

Koncz Zsuzsa az Arénában: Jelbeszéd 2.0

Az énekesnő tizennegyedszer lép a Sportaréna színpadára, legutóbb tavaly adott ott koncertet – április 13-án a közelmúltban készült Koncz Zsuzsa-albumok, így a Tündérország, a Vadvilág és a Szabadnak születtél dalai csendülnek fel a Jelbeszéd 2.0 elnevezésű koncert égisze alatt.

Először koncertezik Magyarországon a Take That

Európai turnéjuk alkalmával a This Life című, novemberben megjelenő vadiúj albumukat a magyar közönségnek is bemutatják. A jelenleg trió felállásban tevékenykedő együttes – Anglia egyik legnépszerűbb fiúcsapata – több mint harmincéves pályafutása során először jön hozzánk, 2024. július 3-án friss lendülettel veszik be...

Idén is koncertek töltik meg a Gyárkertet Veszprémben

Nagy kérdés volt, hogy a tavalyi, egész nyáron át tartó fesztivál folytatja-e a működését, hiszen az Európa Kulturális Fővárosa projekt már befejeződött. A válasz megérkezett: igen!

A hang már megvolt, most jön a fény is – 13. évadát nyitja a héten a Park

Az április 25-én induló új évadban már igazán nem kellene semmit csinálniuk a parkosoknak, csak jó koncerteket, programokat, azt' kész, hiszen a tavalyi évad megnyitása előtt arról számoltunk be, hogy komoly tuningot kapott a hangrendszer. De a Kispál óta tudjuk, hogy "ésfénynek" is lennie kell.
Új koncertek