"A Buena Vista Social Club hatalmas ajándék volt számomra, és örökre megváltoztatta az életemet, úgy döntöttem, hogy fiatal maradok, és minden nap tanulok valami újat" –nyilatkozta Omara.
Az 1996-ban alakult kubai zenészekből álló együttes világszerte milliók szívét hódította meg, újjáélesztve a hagyományos kubai zenei műfajokat, mint a son, a danzon és a bolero, felkeltve az érdeklődést a latin-amerikai zene egésze iránt.
A történet úgy kezdődött, hogy Nick Gold, a World Circuit label vezetője, meghívta Ry Cooder gitárost Havannába, hogy felvegyen egy sessiont Maliból származó afrikai zenészekkel. A zenészek azonban nem kapták meg időben a vízumukat, így nem tudtak Kubába utazni. Ennek eredményeképpen Cooker és Gold úgy döntött, hogy helyette helyi zenészekkel vesznek fel egy albumot.
Mindössze három nap múlva már egy nagy csapat zenészt verbuváltak össze, és a havannai EGREM stúdióban – amely korábban az RCA Records tulajdonában volt – megkezdték a felvételeket. Bár az albumon dolgozó csapat és a zenészek között adódtak nyelvi akadályok (egyesek csak angolul, mások spanyolul beszéltek), de egyrészt tolmács is segített, másrészt, ahogy Cooder megjegyezte: „a zenészek nem csak a beszéd útján értik meg egymást”.
A kezdeti cél az volt, hogy összehozzanak egy csapat tehetséges kubai zenészt, és zenéjüket szélesebb közönséggel is megismertessék. Nevüket egy régen megszűnt klubról nevezték el Havanna Buenavista negyedében, amely egykor a zenészek és előadók társadalmi központjaként szolgált.
Ez a zenészcsapat egy tucat legendás kubai művészből állt, köztük Compay Segundo, Rubén González, Ibrahim Ferrer, Eliades Ochoa, Omara Portuondo és még sokan mások. Együtt olyan egyedi és magával ragadó hangzást alkottak, hogy ennek eredményeként a Buena Vista Social Club projekt több sikeres albumot és EP-t eredményezett, melyek közül a legjelentősebb az 1997-ben megjelent, saját címmel ellátott debütáló albumuk, amely nem sokkal később igazi szenzációvá vált: világszerte több mint nyolcmillió példányban kelt el, és ezzel a történelem legnagyobb példányszámban eladott kubai albumává vált.
1999-ben Wim Wenders dokumentumfilmet rendezett a Buena Vista Social Clubról. A forgatócsoport végigkísérte a zenészeket, amint New York-i és amszterdami fellépéseikre készültek, bemutatva rendkívüli tehetségüket és megosztva személyes történeteiket – a teltházas koncert felvételeivel együtt. A doku kritikai és kereskedelmi sikert aratott, világszerte több mint 23 millió dolláros bevételt hozott, Oscar-díjra jelölték a legjobb dokumentumfilm kategóriában, egyre nagyobb közönséggel megismertetve a Buena Vista Social Clubot. Az Európai Filmdíjakon a legjobb dokumentumfilm kategóriában is nyert, és 17 további jelentős nemzetközi elismerést is kapott.
Sajnos a Buena Vista Social Club eredeti tagjai közül azóta sokan elhunytak, köztük Compay Segundo, Rubén González, Ibrahim Ferrer és mások. Örökségük azonban tovább él a megmaradt tagok, például Eliades Ochoa (78) és Omara Portuondo (93) révén.
A Buena Vista Social Club öröksége áll a középpontban Omara Portuondo 2024-es turnéján, amely során Spanyolországban, az Egyesült Államokban és Magyarországon is fellép. Budapesti koncertje egyedülálló lehetőséget kínál a magyar rajongóknak, hogy élőben élvezzék a Buena Vista Social Club zenei hagyatékát, miközben közelebbről megismerhetik az ikonikus művésznőt. A koncert különleges pillanatokat ígér, hiszen Omara életpályájának legnagyobb dalai csendülnek majd fel, amelyek megidézik a kubai zene gazdagságát és varázsát.
Szólj hozzá!