A Körforgásban című divatszínházi előadásban a Magyar Állami Népi Együttes táncosai és zenészei színpadi produkció keretében mutatják be a Szűcs Edit öltözéktervező által, erre az alkalomra megálmodott ruhadarabokat, de a térben a Magyar Népi Iparművészeti Múzeum műtárgyai is láthatóak lesznek. Az ötletadó Dr. Czingel Szilvia, a múzeum vezetője elmondta, kevés olyan előadás létezik, ahol egy múzeum az ötletadó és azt egy színház vagy egy táncegyüttes valósítja meg...
A bemutatott ruhadarabok nemcsak látványosak, hanem történetet is mesélnek – tánc formájában. Az előadás során a 19. század végétől napjainkig ívelő divattörténeteket követhetünk nyomon, amelyek aktuális témákat dolgoznak fel, és új értelmet adnak a hagyományos viseleteknek.
A produkcióban látható ruhákat teljes mértékben a népi kultúra motívumai ihlették, akár egy bizonyos hajfonás vagy egy adott tájegység speciális mintakincsei. A Körforgásban című produkció általa tervezett darabjait elsősorban a színpadi látványosság szempontjai ihlették, de munkái között olyan alkotások is megtalálhatók, amelyek egy kis egyszerűsítéssel akár hordhatóvá is tehetők.
„A divattervezők gyakran úgy dolgoznak, hogy a bemutatón látványosabb, játékosabb öltözékeket vonultatnak fel, majd azoknak a letisztultabb verzióit dobják piacra” – mesélte, hozzátéve, hogy a Körforgásban előadás célja elsősorban egy olyan szemléletváltásra való figyelemfelhívás, amely a hagyomány és a modernitás közötti hidat igyekszik még inkább láttatni.
Az előadásban a képzőművészethez hasonlóan a mozdulatoknak a híd szerep jut, hiszen erősítik a hagyomány és a modernitás két pólusának kapcsolódását. Az előadás rendező-koreográfusa Darabos Péter, a zenei vezetője pedig Radics Péter, művészeti vezető: Pál István Szalonna.
Hagyományok Háza, divathét, divatszínház
Szólj hozzá!