Csárdáskirálynő – több mint száz éve a színpadokon

2024/09/02  ·   Ajánló   ·  koncert.hu

Az operett műfaj rajongói szeptember 14-én örvendezhetnek, hiszen ezen a szombat estén látványos díszletben elevenedik meg a rendkívüli karrierjét csodagyerekként kezdő, később pedig nemzetközi hírű zeneszerzőnkké avanzsált Kálmán Imre méltán legnépszerűbb műve, az operettek operettje: a Csárdáskirálynő.

Csárdáskirálynő – több mint száz éve reperotáron

Nincs talán hangulatosabb hely a nyár méltó lezárására, mint egyik legszebb észak-magyarországi városunk, a nem csak borairól, de a kulturális életéről is híres Eger. A felejthetetlen történelmi emlékek, hős harcok és megannyi legenda színhelyén kel most életre egy ugyancsak hazai büszkeség, a több mint száz éve utánozhatatlanul sikeres operett egyik legszebb története. A jövőre már ősbemutatójának 110 éves évfordulóját ünneplő darab fülbemászó, örök klasszikus dalai, többek között A lyányok, a lyányok, a Te rongyos élet, vagy a Húzzad csak kivilágos virradatig töltik majd meg az ikonikus borospincékkel teli Szépasszonyvölgyet

 

10 érdekesség az operettel kapcsolatban

 

  • Miközben Kálmán Imre az operettet írta (Leo Stein és Jenbach Béla szövegkönyve alapján) kitört az első világháború, Kálmán abbahagyta a komponálást: „Nem tudok zenét szerezni akkor, mikor… a frontokon egymást öli a világ.” Egyéves szünet után Lehár Ferenc biztatására folytatta a munkát, kibérelt egy villát az ausztriai Bad Ischlben, és végül itt fejezte be az operettet.

  • Az eredeti címe Es lebe die Liebe (Éljen a szerelem) lett volna, ami a bemutatóra Die Czardasfürstinre (Csárdáskirálynő) változott. És mennyivel jobb ez!

  • A legenda szerint a babonás Kálmán kérte az igazgatót, Erich Müllert, hogy november 13-án, pénteken ne mutassák be a darabot, de tekintettel arra, hogy addigra már minden jegy elkelt, az igazgató nem engedett. A valóságban 1915. november 13-a szombatra esett. A bécsi bemutatót követő tizenöt évben harmincezer alkalommal adták elő a világon.

  • A bécsi újságokban megjelent kritikák vegyes fogadtatásban részesítették az operettet. A zenét kiválónak minősítették, ám a librettót egyenesen "botrányosan rossznak” tartották, mivel lejáratta az arisztokráciát, amelynek tagjai a mű szerint orfeumba, azaz laza erkölcsű helyre járnak :)

  • A magyar bemutatóra egy évvel később, 1916. november 3-án került sor. A szövegkönyvet Gábor Andor fordította le.

  • Beöthy László – a Király Színház igazgatója – ennél az operettnél vezette be azt az újítást, hogy a második és a harmadik felvonás megkezdése előtt fehér vásznat eresztettek a függöny elé, amire kivetítették azt a szöveget, amit a zenekar éppen játszott, így a közönség is énekelhette a dalokat. 

  • 1917-ben már Szentpéterváron mutatták be, Sylvia címmel. Az angolok és az amerikaiak Gypsy Princess címmel játszották, és a főhősnőből, Szilviából cigány hercegnőt faragtak.

  • A szövegkönyvet 1954-ben Békeffi István és Kellér Dezső átírta, a primadonna szerepből kiöregedett, akkor már 61 éves Honthy Hanna számára főszereppé bővítették Cecília (az eredeti változatban Anhilte) szerepét.

  • A magyar színpadokon olyan rendezők nevéhez fűződnek előadások, mint Szinetár Miklós, Mohácsi János, Alföldi Róbert, Kerényi Miklós Gábor.
  • A Hajmási-csárdásban nevesített Hajmási Péter, Hajmási Pál (Pityke Pál) nem szereplői a darabnak. Sem az 1916-os, sem az újraírt 1954-es szüzsé nem tartalmaz ilyen szereplőket. De ez senkit sem zavart. Sem akkor, sem azóta.

  • Állítólag nincs egyetlen perc, amikor a Föld valamelyik pontján – színházban, koncerten, filmen, tévében vagy rádióban – föl ne csendülne Kálmán Imre valamelyik népszerű melódiája, a Csárdáskirálynő valamelyik betétdala.

  • Az operettből hét filmfeldolgozás is készült.

 

 

 

Csárdáskirálynő, Eger

 

 

Szólj hozzá!


1400 nevezés közül választották ki a Fonogram-díj idei jelöltjeit

1400 nevezés közül választották ki a Fonogram-díj...

2025. április 8-án, kedden a Fonogram-nap keretében – idén 22. alkalommal – adják át a 18+1 kategóriában odaítélt Fonogram-Magyar Zenei Díjat.
 
Koncert naptár
Töltsd fel az oldalrakoncerted, helyszíned, zenekarod

A Budapest Arénában végleg elbúcsúznak Az Őrült Nők

Tíz év és majd' ötszáz előadás után végleg elbúcsúzik a színpadtól az elmúlt évtizedben legendássá vált színházi produkció, Az Őrült Nők Ketrece, Alföldi Róbert rendezésében, a főszerepekben Stohl Andrással és Hevér Gáborral. A kultikus darabot október 4-én, a Budapest Arénában láthatjuk utoljára, s ezzel az...

Hölgyeim és uraim, a színpadon Sir Tom Jones!

Legnagyobb slágereivel és a Defy Explanation turnéjával érkezik az MVM Dome-ba az idén 84 éves legenda, aki több mint hat évtizedes pályafutása során olyan örökzöldekkel ajándékozott meg bennünket, mint a It’s Not Unusual, Delilah, She’s A Lady vagy a Sexbomb.

Nirvana a PeCsában – zenei képregény-kiállítás a Savoya Parkban

Rajz & roll néven zenei képregény-kiállítás nyílik március 29-én, Budapesten, a Savoya Parkban. A tárlat olyan zenészek, együttesek valós és fiktív kalandjaiba enged betekintést, mint például a The Beatles, a Nirvana, a Ganxsta Zolee és a Kartel, a Kispál és a Borz, a Hooligans és a ROAD. A Master-Lab Comics manufaktúra által...

Napra pontosan 20 évvel az első fellépés után: Irie Maffia jubileumi koncert március 15-én

A zenekar 2005. március 15-én adta első koncertjét, azt sajnos nem tudjuk, hol volt, most az MVM Dome-ban adnak jubileumi koncertet.
Új koncertek