Legközelebb június 28-án Claude Debussy, Lajtha László, Kodály Zoltán és Maurice Ravel műveiből adnak elő részleteket a Danubia Zenekar művészei, a tárlatvezetésen pedig Rippl-Rónai művészetével ismerkedhetnek meg az érdeklődők.
A program:
15:00 Rippl-Rónai Párizsban (tárlatvezetés)
Párizs a 19. század végétől egyre vonzóbbá vált a fiatal művészek számára. Számos magyar festő is megfordult a francia főváros magánakadémiáin. A korszakban alkotó magyar művészek közül kiemelkedő jelentőségű Rippl-Rónai József munkássága, akinek korai, úgynevezett fekete korszaka a Franciaországban töltött időszakot idézi.
15:30 Koncert: Enchanté
Köztudott, hogy Párizs egyfajta kulturális olvasztótégelyként működött a 20. század fordulóján, azt azonban kevesen tudják, hogy ebben az időszakban vált igazán szorossá a magyar és a francia zeneszerzők, illetve alkotóművészek kapcsolata. Kodály Zoltán és Lajtha László párizsi tanulmányaik és látogatásuk után elsőként hozták el Magyarországra Claude Debussy kottáit és adták oda Bartók Bélának. A francia zene magyar iskolákra tett hatása kézzelfogható volt, hiszen a „Grand Trois”-ként emlegetett három magyar gigász mindegyike más és más módon integrálta saját zenei stílusába a francia zene sajátosságait. Lajtha expresszionista stílusa és kontrapunkton alapuló, dodekafón hangkészlete, Kodály magyar melankóliával átitatott impresszionizmusa erős kölcsönhatásban szólal meg Debussy és Maurice Ravel remekműveivel, melyekben a francia szerzők saját egyedi hangvétele mellett éppen a késő romantika vagy a jazz hatásait is felfedezheti a hallgatóság.
A sorozat zenei részletei nem egy-egy konkrét műalkotásra, hanem egy teljes korszak kiválóságaira kívánnak esszenciálisan reflektálni, ezúttal a Párizsban is tanult Rippl-Rónai József festményeire. Többek között az ebben az időszakban keletkezett posztimpresszionista, szecessziós törekvésű, gazdag színvilágú vagy éppen monokróm hatású, pasztell, illetve „kukoricás” technikával festett műalkotásairól kaphat képet a közönség a koncertet követő tárlatvezetésen.
A zenei program:
Claude Debussy: Hegedű-zongora szonáta
Lajtha László: Prélude
Kodály Zoltán: Adagio
Maurice Ravel: G-dúr hegedű-zongora szonáta – 2. tétel – Blues
Claude Debussy: G-dúr Trio – 4. tétel
Közreműködik: Bodor János, Hollós Morin, Mező Péter – hegedű, Kurucz Krisztián – cselló.
Művészeti vezető és zongorán közreműködik: Balog József
A programon bármely kiállításra váltott belépőjeggyel lehet részt venni.
A többi péntekről részletesen itt.
TUDTAD?
Szülővárosában, Kaposváron többek között fesztivált is elneveztek a művészről, amelyet hagyományosan május végén rendeznek meg.
Danubia Zenekar, Nemzeti Galéria, Képekre hangolva
Szólj hozzá!