Rippl-Rónai Párizsban, avagy hogy kerül a Danubia Zenekar a Nemzeti Galériába?

2024/06/25  ·   Ajánló   ·  koncert.hu, MTI

Zenei-képzőművészeti sorozat indult a Zene ünnepén a Magyar Nemzeti Galériában a Danubia Zenekar közreműködésével, melynek keretén belül péntekenként minikoncertekre és a zenei programhoz kapcsolódó rövid tárlatvezetésekre várják az érdeklődőket.

Rippl-Rónai József: Önarckép barna kalapban, 1897
Rippl-Rónai József: Önarckép barna kalapban, 1897

Legközelebb június 28-án Claude Debussy, Lajtha László, Kodály Zoltán és Maurice Ravel műveiből adnak elő részleteket a Danubia Zenekar művészei, a tárlatvezetésen pedig Rippl-Rónai művészetével ismerkedhetnek meg az érdeklődők.  

A program:

15:00 Rippl-Rónai Párizsban (tárlatvezetés)

Párizs a 19. század végétől egyre vonzóbbá vált a fiatal művészek számára. Számos magyar festő is megfordult a francia főváros magánakadémiáin. A korszakban alkotó magyar művészek közül kiemelkedő jelentőségű Rippl-Rónai József munkássága, akinek korai, úgynevezett fekete korszaka a Franciaországban töltött időszakot idézi.

15:30 Koncert: Enchanté


Köztudott, hogy Párizs egyfajta kulturális olvasztótégelyként működött a 20. század fordulóján, azt azonban kevesen tudják, hogy ebben az időszakban vált igazán szorossá a magyar és a francia zeneszerzők, illetve alkotóművészek kapcsolata. Kodály Zoltán és Lajtha László párizsi tanulmányaik és látogatásuk után elsőként hozták el Magyarországra Claude Debussy kottáit és adták oda Bartók Bélának. A francia zene magyar iskolákra tett hatása kézzelfogható volt, hiszen a „Grand Trois”-ként emlegetett három magyar gigász mindegyike más és más módon integrálta saját zenei stílusába a francia zene sajátosságait. Lajtha expresszionista stílusa és kontrapunkton alapuló, dodekafón hangkészlete, Kodály magyar melankóliával átitatott impresszionizmusa erős kölcsönhatásban szólal meg Debussy és Maurice Ravel remekműveivel, melyekben a francia szerzők saját egyedi hangvétele mellett éppen a késő romantika vagy a jazz hatásait is felfedezheti a hallgatóság.

A sorozat zenei részletei nem egy-egy konkrét műalkotásra, hanem egy teljes korszak kiválóságaira kívánnak esszenciálisan reflektálni, ezúttal a Párizsban is tanult Rippl-Rónai József festményeire. Többek között az ebben az időszakban keletkezett posztimpresszionista, szecessziós törekvésű, gazdag színvilágú vagy éppen monokróm hatású, pasztell, illetve „kukoricás” technikával festett műalkotásairól kaphat képet a közönség a koncertet követő tárlatvezetésen.

A zenei program:

Claude Debussy: Hegedű-zongora szonáta
Lajtha László: Prélude
Kodály Zoltán: Adagio
Maurice Ravel: G-dúr hegedű-zongora szonáta – 2. tétel – Blues
Claude Debussy: G-dúr Trio – 4. tétel

Közreműködik: Bodor János, Hollós Morin, Mező Péter – hegedű, Kurucz Krisztián – cselló.

Művészeti vezető és zongorán közreműködik: Balog József

A programon bármely kiállításra váltott belépőjeggyel lehet részt venni.

A többi péntekről részletesen itt.

 

TUDTAD?

Szülővárosában, Kaposváron többek között fesztivált is elneveztek a művészről, amelyet hagyományosan május végén rendeznek meg.

 

Danubia Zenekar, Nemzeti Galéria, Képekre hangolva

 

 

Szólj hozzá!


Gyászol az STG és a The Devil Wears Prada

Gyászol az STG és a The Devil Wears Prada

Négy ember már biztosan meghalt azon a repülőgépen, amely a ködös időben csütörtökön elektromos vezetéknek ütközött, és lezuhant San Diegó...
 
Koncert naptár
Töltsd fel az oldalrakoncerted, helyszíned, zenekarod

Mégis kinyit Győrben is egy estére Az Őrült Nők Ketrece mulatója

Bár korábban úgy tűnt, hogy az elmúlt évtizedben töretlen sikerrel játszott, de most a közönségtől végleg elbúcsúzó előadás búcsúturnéjából kimarad a győri állomás, mostanra kiderült, hogy a város szívesen fogadja Az Őrült Nők Ketrecét.

Az ország legboldogabb fesztiválján a Guns’N’Roses előzenekara is fellép

A BOLDOGkisfalud Feszt egy családias hangulatú, élhető léptékű kisrendezvény, ahol zene, színház, irodalom és képzőművészet fonódik össze a Tokaj-hegyalja különlegesen szép természeti környezetében. Idén július.03-06-ig fürdőzhetnek – valamint bringázhatnak és kenuzhatnak – ebben az élményben az idelátogatók.

A Szigetet imádták – 10 év után most a Dürerben lép fel a White Lies

Az elmúlt évtizedekben a White Lies az Egyesült Királyság egyik legnagyobb gitárzenekarává vált – a legutóbbi két albumuk turnéján többször teltházas koncertet adtak a Brixton Academy és a londoni Hammersmith Apollo helyszíneken is, ahogy több európai klubot is megtöltöttek már és lázba hozták a Sziget Fesztivál...

10 dolog, amit a Metallica-koncerttel kapcsolatban tudunk

Na, csak kibökték végre :) Mondjuk, pont ez a zenekar, amelyiknek semmiféle külön hergelésire nincs szüksége, akkora a rajongótábora világszerte, így Magyarországon is, hogy a suttogó propaganda elindítása max. kis izgalmat vitt az életünkbe, a jegyek így is, úgy is el fognak fogyni.
Új koncertek