Menopauza

10 perc néma csend a Mátraalja Fesztiválon

2015/06/18  ·   Fesztivál   ·  koncert.hu

Globális ünnepet hív életre a Mátra aljában található Pásztó városa, ahonnan augusztus 8-án, 14.00 órakor elindul a Világ csendje. A közös hallgatás célja, hogy próbáljuk megérteni egymást, figyelni a másikra és ezzel tegyük egy kicsit jobbá a világot.

10 perc néma csend a Mátraalja Fesztiválon

A kezdeményezéshez már az első alkalommal több ezren csatlakoznak Magyarországon, mi több Franciaországban is. A történelmi esemény a Mátraalja Fesztiválról indul, ahol élőben kapcsolják a francia településen csendbe burkolózókat. A közös hallgatást az ötletgazda, Lukáts Andor színművész indítja el.

Magyarország egyik kisvárosa, Pásztó hívja életre először a Világ csendjét, amely rögtön átlépi az országhatárt, ugyanis a francia Ruffec város is csatlakozik a kezdeményezéshez. A nemzetközi esemény, a közös hallgatás augusztus 8-án, 14.00 órakor kezdődik, méghozzá sajátos módon, egy zenei rendezvényen, a Mátraalja Fesztiválon. A nyitókoncert előtt elhallgat a tömeg és vele együtt a testvérváros is.

„Személyes felelősségem, hogy tegyek valamit ezért az egyre nehezebben élhető világért, épp ezért nagyon hálás vagyok Pásztónak és a Mátraalja Fesztiválnak, hogy befogadta a kezdeményezést. Úgy vélem, egy közös hallgatás segít majd „meghallanunk” magunkat, egymást, és megérteni azt, hogy mindenkinek joga van a létezéshez” – mondta Lukáts Andor, aki negyedévszázadot várt erre a pillanatra. Az ötlet ugyanis pontosan 25 éve, első fia születésekor pattant ki a színész fejéből.

„Bíztatunk mindenkit, hogy jöjjön el, és legyen részese a történelmi pillanatnak. A fesztivál megnyitóját követően, az első koncert előtt, 14.00 órakor Lukáts Andor csendre invitálja a tömeget. A közös, 10 perces hallgatáshoz mindenkit megkérünk majd, hogy üljön le. A kivetítőn pedig élőben Pásztó testvérvárosa, Ruffec is csatlakozik az elcsendesedéshez” – mesélt a részletekről a fesztivál egyik főszervezője, Kanyó Zoltán.

S bár a rendezvény csak 10 percre némul el, a szervezők és a színész biztatnak mindenkit, hogy ezen a napon, ettől a perctől kezdve minden évben hallgassunk el egy órára. Legyen ez a csend órája, amikor csak magunkra és egymásra figyelünk.

 

 

 

 


 

 

Szólj hozzá!


Nagy Feró, bödönnel a fején – és más heavy metal hírek

Nagy Feró, bödönnel a fején – és más heavy metal...

Negyvenéves jubileumot ünnepel a Totális Metal, januárban új lemezt mutat be a Beyond The Black, és debütált az Imperium első nagylemeze. A közös...
 
Koncert naptár
Töltsd fel az oldalrakoncerted, helyszíned, zenekarod

Beth Hart és a Pink Martini idén tuti eljönnek – teljes a VeszprémFest 2026-os programja

Tavaly a VeszprémFest közönsége két várva várt fellépőt is nélkülözni kényszerült: Beth Hart és a Pink Martini egyaránt lemondta koncertjét, komoly kihívás elé állítva a szervezőket. 2026 azonban kárpótol mindenkit: mindkét előadó ott lesz a fesztiválon, csakúgy, mint Juanes és a Kraftwerk.

Brian Hugh Warner, azaz Marilyn Manson kilenc év után visszatér Budapestre

A botrányokra és ikonikus vizuális világra épülő előadó legutóbb 2017-ben adott teltházas koncertet a Budapest Parkban, és akkor még senki sem gondolta, hogy közel egy évtizedig kell várni az újabb találkozásra. Most azonban visszatér: 2026. július 22-én ismét a Park színpadán áll majd.

A kazettától a streamingig – generációk párbeszéde a Csinibaba Táncdalfesztiválon

A nyolcvanas-kilencvenes évek fordulójának zenéje ma is visszhangzik a fülünkben... A Csinibaba Táncdalfesztivál 2026-os kiadása azt mutatja meg, hogyan találkozik a rendszerváltás korszaka a jelen előadóival, sőt, arra is példával szolgál, amikor a színház és a könnyűzene közös nyelvet keres.

Bartóktól Ugandáig: új lemez bemutatásával zárja az évet a Góbé

A Góbé most megjelent kilenc számos album egyszerre idézi meg Bartókot és Ugandát, így engedve betekintést a zenekar elmúlt, izgalmas utazásokkal teli három évébe. A Túl világon lemezbemutatója december 20-án lesz a Turbina Kulturális Központban.
Új koncertek