A portál értesülése szerint a Miami Ultra Music Festival szervezése, amelyet eredetileg március 20–22-re terveztek, nem folytatódik a koronavírus (a COVID-19) terjedése miatt. A háromnapos EDM fesztivál – amely 2019-ben körülbelül 170 000 résztvevővel dicsekedett – több mint 100 ország rajongóját várakoztatja.
A cikk megjelenéséhez képest már van végleges infó a fesztivál honlapjáról – az eseményt 2021-re halasztották. Később érkezett a hír, hogy az SXSW-t is törölték.
Az Ultra – amelynek fellépőlistáján olyan nevek szerepeltek, mint Flume, a The Chainsmokers, Major Lazer, David Guetta, Martin Garrix és más EDM nagyágyúk – az első olyan jelentős zenei fesztivál, amely a koronavírusos félelmek miatt elmarad, törlés az utóbbi 21 évben egyszer sem fordult elő. Sokan kritizálják a döntést, legfőképpen azok, akik már Miamiban tartózkodnak, és össze akarták kötni az Ultrát a Miami Music Week-kel, amelyet még nem töröltek.
A vice.com szerint a közelgő fesztiválszezon bazi nagy bulijai sorában az Ultra jelezheti a "nulladik beteget". Számos zenész már lemondta az ázsiai turnéit és a nagyfesztiválokon is megtörténtek az első fellépéstörlések. Az idei Coachella headlinerei: Rage Against the Machine, Travis Scott és Frank Ocean. Az áprilisi fesztivál szervezése jelenleg a megszokott ütemben zajlik, de zavar keletkezhet az Erőben, ha csak egy előadó is kiesik. Mint ahogy az megtörtént a Lollapalooza Kolumbia-val 2016-ban – Rihanna a zikavírust-járvány miatt lemondta a koncertjét, s végül az egész fesztivál elmaradt. A félelem kétoldali: ha a zenészek fel is lépnek, a fesztivállátogatók még dönthetnek úgy, hogy inkább otthon maradnak.
A Rolling Stone magazin is feltette a kérdést az Ultra kapcsán, hogy a koronavírus hogyan befolyásolhatja a közelgő fesztiválszezont, a bölcs válasz az volt, hogy kicsit korai lenne megmondani...
A vice.com kissé borúlátó véleménye szerint a fesztivál egy olyan esemény, amelyen az emberek több napig táboroznak, későig fenn maradnak, buliznak, nem zuhanyoznak – tökéletesen előkészítik a vírus terjedését. 2016-ban a brit kormány figyelmeztetett, hogy a zenei fesztiválok "ideális táptalajai" a betegségek terjedésének. Húsz éve fesztiválozunk, de még egyszer sem tapasztaltunk járványos megbetegedést, ha a jól ismert "Sziget-betegséget" (kimerültség+por= felsőlégúti megbetegedések és hullafáradtság) nem tekintjük annak...
Őszintén bízunk abban, hogy a szervezést tekintve erősen finisben lévő fesztiváljainkat mind megtartják, és egy-egy fellépő távollététől eltekintve (max.), változatlan line-uppal.
És hogy valami jó fesztiválos hírrel zárjuk cikkünket, március 3-án, a londoni Royal Garden Hotelben tartott AGF Awards díjátadón idén már a második, zöld tevékenységét méltató nemzetközi elismerését zsebelhette be a Sziget. (A hollandiai Groningenben, a „Greener Festival Awards" díjkiosztóján a környezetvédelem terén „elkötelezett" fesztiválnak járó díjat kapta. ) Most a "Greener Innovations" elismeréssel gazdagodott a fesztivál, mégpedig azért, mert a tavalyi fesztivál idején, a fenntartható táplálkozást népszerűsítő étkezőblokkban, a Mama Earth Eatery-ben olyan ételeket lehetett kapni, melyek előállítása alacsony CO2 kibocsátással járt, az innen származó ételmaradék, lebomló műanyagból készült evőeszközök és tányérok pedig helyben feldolgozásra kerültek egy mobil komposztáló-berendezés segítségével. Az így elkészült humuszt az Óbudai-sziget rekultivációjára fordítják, ezzel is erősítve a helyi fenntarthatósági törekvéseiket. (A helyszínen még egy „látványlabor" is működött, ahol a komposztálás folyamatát ismerhették meg az érdeklődők.) Gratula!
Miami Ultra Music Festival, USA, koronavírus, járvány
Szólj hozzá!