Menopauza

Ma indul az ország legnagyobb kisfesztiválja

2017/07/12  ·   Fesztivál   ·  Labancz Andrea, MTI

Ami a nyarat illeti, fesztiválok jönnek-mennek. És bár a legtöbb ilyen rendezvényen már igyekeznek a civileknek is teret adni a bemutatkozásra, a ma elrajtoló Bánkitó fesztivál még mindig verhetetlen hazai viszonylatban. Idén a korrupció elleni harc, a politika és a szociális helyzet lesz a célkeresztben.

Ma indul az ország legnagyobb kisfesztiválja

Idei újdonság, hogy a kedvelt hazai zenekarok mellé becsempésztek a szervezők 4 külföldi sztárt is. Érkezik az új nemzedékként emlegetett brit punk duó a Slaves, a német rock-vonalat erősítő The Picturebooks, igazi csemegének ígérkezik a jemeni népzenével kevert hip-hop-ban utazó izraeli zsidó nővér trió, az A-WA, lélegzetelállító produkcióval készül a fiatal észt gitáros Argo Vals, de színpadra áll mások mellett a Csaknekedkislány, a Szabó Benedek és a Galaxisok, a Jónás Vera Experiment, a Middlemist Red, a Bohemian Betyars, a Fran Palermo, a Ricsárdgír, az Anima Sound System, de még a legendás Puszi együttes is.

Kilencedik alkalommal gyűlnek össze a közügyekre fogékony fiatalok a nyugat-nógrádi Bánkon, ahol az ország "legnagyobb kisfesztiválja" négy napon keresztül várja a résztvevőket interaktív programokkal, workshopokkal, szerepjátékokkal, színházzal, és persze némi zenével.

A fesztivál helyszíne Bánk, egy picike Nógrádi község, amnelynek aprócska tava is fontos szerepet kap a fesztivál és a fesztiválozók életében. A friss levegőt Bánkon a szponzorlogók és a reklámzaj sem rontják el, hisz non-profit fesztiválként nagyon fontos szempont a szervezők számára, hogy a körítés ne mehessen a tartalom rovására. A tavalyi sikerek után a régiek mellett az Auróra színpada is újra érkezik a tóra, a KERET pedig már nem csak pop-up koncertekkel fog feltűnni a fesztivál körül, hanem minden este házibulikat is tartanak majd az egyik tábori faházban.

Ezektől lesz a híres Bánkitó hangulat az, ami. 

A Bánkitó Színházi Fesztivál a tavalyi után még jelentősebb kortárs színházi szemlévé nőtte ki magát. A négy nap alatt 16, többségében a korrupcióra, valamint a hazai politikai és szociális helyzetre reagáló előadást mutatásnak be olyan társulatok, mint Hajdu Szabolcs és a Látókép Ensemble, a TÁP Színház, a Dollár Papa Gyermekei és a Tünet Együttes.

Idén a SHARE jótékony kézműves sörét ihatják a látogatók: a fesztivál ideje alatt minden korsó elfogyasztásával a Megálló reintegrációs és közösségi háznak gyűjtenek adományt a fesztiválozók. A Megálló házat az alkoholizmus és addikciók elleni küzdelem SHARE-nagykövete, Kiss Tibi, a Quimby frontembere jelölte ki.

A Bánkitón idén is egy olyan fontos társadalmi probléma fogja majd össze a fesztivál összes programját, ami mellett nem lehet már csak úgy elbuliznia senkinek. 2017-ben ez a korrupció, és azok a dolgok, amik azt lehetővé teszik. A szervezők most sem szeretnének majd passzívak, puszta megfigyelők maradni. A korrupció, a mutyi mindenki szerint gáz, pártoktól függetlenül. A Bánkitó minden megjelenése egyértelműen fog üzenni: NEM OKÉ.

A programok közt a legnagyobb és legfontosabb civil szereplők képviseltetik majd magukat náluk a TASZ-tól a K-Monitoron keresztül az Amnesty-ig. 

Idén először a Bánkitó képzőművészeti fesztiválja önálló címet is kapott: Einstand. A névválasztással azt akarták kifejezni, hogy az ország 99%-a bármikor kerülhet olyan helyzetbe, mint Molnár Ferenc regényében a Pál utcai fiúk...

A Bánkitó a budapestieknek buszokat biztosít a szerdai lejutáshoz és a vasárnapi visszaérkezéshez, de akár vasúttal, volánbusszal vagy bringával is egyszerűen megközelíthetitek a helyszínt.

fotó: Szemerey Bence


 

 

Szólj hozzá!


A magyar punk története képekben: Képes Magyar Punk Enciklopédia

A magyar punk története képekben: Képes Magyar Punk...

Megjelent a magyar punk színtér történetét feldolgozó könyvsorozat harmadik darabja: Ács-Tari Béla és Edvi Balázs Képes Magyar Punk...
 
Koncert naptár
Töltsd fel az oldalrakoncerted, helyszíned, zenekarod

Beth Hart és a Pink Martini idén tuti eljönnek – teljes a VeszprémFest 2026-os programja

Tavaly a VeszprémFest közönsége két várva várt fellépőt is nélkülözni kényszerült: Beth Hart és a Pink Martini egyaránt lemondta koncertjét, komoly kihívás elé állítva a szervezőket. 2026 azonban kárpótol mindenkit: mindkét előadó ott lesz a fesztiválon, csakúgy, mint Juanes és a Kraftwerk.

Brian Hugh Warner, azaz Marilyn Manson kilenc év után visszatér Budapestre

A botrányokra és ikonikus vizuális világra épülő előadó legutóbb 2017-ben adott teltházas koncertet a Budapest Parkban, és akkor még senki sem gondolta, hogy közel egy évtizedig kell várni az újabb találkozásra. Most azonban visszatér: 2026. július 22-én ismét a Park színpadán áll majd.

Mi történik, ha a zene nem koncertteremben, hanem inkubátorok között szólal meg?

A lassú tempójú, élőben előadott altatódalok meglepő módon képesek befolyásolni a testet és a lelket egyaránt: például koraszülött babák szívritmusát, a szülők idegrendszerét, egy egész osztály hangulatát. A British Medical Journal írása azt mutatja meg, hogy a dallam és ritmus hatása messze túlmutat a szórakozáson.

A kazettától a streamingig – generációk párbeszéde a Csinibaba Táncdalfesztiválon

A nyolcvanas-kilencvenes évek fordulójának zenéje ma is visszhangzik a fülünkben... A Csinibaba Táncdalfesztivál 2026-os kiadása azt mutatja meg, hogyan találkozik a rendszerváltás korszaka a jelen előadóival, sőt, arra is példával szolgál, amikor a színház és a könnyűzene közös nyelvet keres.
Új koncertek