Elkészült az LGT egykori gitárosáról szóló zenés dokumentumfilm

2019/09/17  ·   Filmajánló   ·  koncert.hu, MTI

Elkészült az a zenés dokumentumfilm, amely Barta Tamásról, az LGT egykori gitárosáról szól. A Siess haza, vár a mama című alkotást, amelyet Hajdu Eszter rendezett, szeptember 21-én, szombaton este mutatják be a fővárosi MagyaRock Hírességek Csarnokában a RaM Colosseumban.

Barta Tamás (1948-1982) a hatvanas évek közepétől a Syconorban játszott, megfordult a Syriusban, majd a Hungáriába került, játszott a csapat első, Koncert a Marson című albumán (1970).1971-ben Presser Gáborral, Frenreisz Károllyal és Laux Józseffel együtt megalakította a Locomotiv GT-t, amely a magyar rockzene meghatározó csapata lett. Az ő gitárjátéka hallható az LGT első három lemezén (Locomotiv GT - 1971, Ringasd el magad - 1972, Bummm! - 1973), a Képzelt riport egy amerikai popfesztiválról című albumon, valamint Zalatnay Sarolta és Kovács Kati egy-egy lemezén. A hetvenes évek első felében az egyik legjobb gitárosnak számított Magyarországon, emellett remek zeneszerző és énekes is volt. 1974-ben nem tért haza az LGT amerikai turnéjáról; egy darabig még zenélt, aztán különböző üzletekbe fogott. 1982-ben máig tisztázatlan körülmények között lelőtték Los Angelesben.

A dokumentumfilm Barta Tamás és Magyarországon maradt édesanyja rendhagyó kapcsolatára koncentrál.

Barta Tamás az egyik, ha nem a legjobb magyar rockgitáros volt, a fojtogató diktatúra  – és anyjával való kapcsolata elől  – menekült Los Angelesbe. A film alapjául az 1974-1982 között kazettákra rögzített és a közelmúltban megtalált eredeti “hangos levelek” szolgálnak. Az akkor már Los Angelesben élő, Magyarországon a “hazatérés megtagadásának bűntettéért” elítélt fiatalember és édesanyja tízezer kilométer távolságból magnókazettára rögzített üzenetekkel tartotta a kapcsolatot éveken át a viszontlátás reményében.

Ahogy azt  a Mix Online-on  olvastuk, egyáltalán nem véletlen, hogy a rendező ezt a témát választotta:

"Az édesanyám Barta Tamás anyukájának fogadott lánya, aki élete utolsó tizenvalahány évében együtt lakott velünk Zuglóban. Tamás anyukájának, Friedman Edit néninek 2008-ban bekövetkezett halála után huszonkét hangkazettát találtunk a holmijai között. 1974 és 1982, azaz Tamás disszidálása és a halála között az édesanya és fia ezeken a „hangos leveleken” küldték el egymásnak az üzeneteiket. Edit néni mindig is szerette volna, ha dokumentumfilmet forgatok Tomiról, de korábban soha nem találtam „fogást” a történetén, nem éreztem motivációt a film elkészítéséhez. A végighallgatásuk után azonban kiderült, hogy nem csupán kordokumentumok kerültek elő, hanem erős érzelmi, drámai töltéssel rendelkező hangfelvételek is, amelyek szinte megkívánták, hogy dokumentumfilm alapjai legyenek."

Az LGT gitárosát 1982-ben két golyóval a mellkasában találták meg otthonában. Halálát öngyilkossággá nyilvánították. Mint ahogy az lenni szokott a látszólag magyarázat nélküli eseményekkel, utólag több "lehetséges verzió" is született Barta halálára. Az egyik szerint drogügyletbe keveredett, a másik szerint üzleti leszámolás állt a két szívbe fúródó golyó hátterében. Az a verzió is felmerült, hogy ezeket a golyókat nem is neki szánták, csak rosszkor volt rossz helyen. Egyben minden elmélet megegyezik: az "öngyilkosságot" kizárólag azzal magyarázták,  hogy egyrészt így nem kellett édesanyjának kifizetni az életbiztosítása összegét., másrészt akkor nem volt – és mostanság sem az – szokatlan elintézési mód, hogy egy leszámolás áldozatát öngyilkossá nyilvánították. 

Felmerül persze a kérdés, hogy Barta milyen mentális állapotban volt akkor. Hajdú Krisztina filmjében megszólal akkori mennyasszonya is, akivel már az esküvőjüket szervezték...

"A magyar zenészről két halotti bizonyítványt állítottak ki. Az elsőben a halál oka ismeretlen. A néhány hónappal később készített halotti bizonyítványban már öngyilkosság szerepelt. A Los Angeles-i rendőrség ezt elfogadta, és a nyomozást lezárta. Mennyire életszerű, hogy valaki kétszer szíven lövi magát? A gitáros menyasszonya máig gyászolja vőlegényét. Ő is megerősítette: szerelmének semmi oka nem volt arra, hogy végezzen magával" – teszi fel a kérdést a 168 ÓRA.

Ami a zenélést illeti: Barta akkor maradt kint, amikor az LGT 1974-ben az USA-ban turnézott. A fiatalabbak kedvéért elmondjuk, hogy itthon ez akkor komoly következményekkel járt. Ahogy említettük már, a bíróság távollétében elítélte, itthoni vagyontárgyait elkobozták. Az édesanyjára – no és persze a zenekarra is bajt hozott a döntése, útlevelüket elvették, megfigyelték őket, az LGT átmenetileg tiltólistára került. Barta helyére aztán megérkezett Karácsony János, és az Loksi gőzerővel gázolt át az előtte tornyosuló akadályokon. A szabadság hazájában sajnos Barta Tamásnak nem sok babér termett zenei téren, stúdiózenészként ugyan besegített például a Beach Boysnak, de aztán olyat hívtak helyette, akinek a zenésznyelv is a kisujjában volt. (Ezt Presser Gábor mondta 20100-ben a Borsnak).

Visszatérve a címbeli kérdésre, a rendező a Mix Online-os interjúben ezt nyilatkozta:
"A közönségnek lesz majd benyomása arról, hogy valójában mi történhetett vele. Nem tartom sorsszerűnek Tomi életének tragikus végét, valami miatt mégis ez volt a végzete. A film különböző válaszokat ad majd a történtekre, de ítéletet nem fogunk mondani."

Hajdú Eszter azt nyilatkozta a 168 ÓRA-nak, hogy édesanyjával azt tervezik, a filmbemutató után létrehoznak majd egy Barta Tamás-archívumot. Ebben minden dokumentumot, hangos levelet nyilvánosságra hoznak. Így legalább szimbolikusan hazatérhet a tengerentúlról a szabadságáért mindent feladó fiú...

Barta Tamás, LGT, USA, dokumentumfilm, Hajdú Eszter

Képtár

  • Elkészült az LGT egykori gitárosáról szóló zenés dokumentumfilm kép 68515
 

 

Szólj hozzá!


Diana Krall a Müpában!

Diana Krall a Müpában!

Ha egyetlen szóval kellene jellemezni Diana Krallt, az talán a szépség lehetne... Megjelenését, lemezeinek hangvételét és a zenéje által sugallt...
 
Koncert naptár
Töltsd fel az oldalrakoncerted, helyszíned, zenekarod

A Budapest Arénában végleg elbúcsúznak Az Őrült Nők

Tíz év és majd' ötszáz előadás után végleg elbúcsúzik a színpadtól az elmúlt évtizedben legendássá vált színházi produkció, Az Őrült Nők Ketrece, Alföldi Róbert rendezésében, a főszerepekben Stohl Andrással és Hevér Gáborral. A kultikus darabot október 4-én, a Budapest Arénában láthatjuk utoljára, s ezzel az...

Hölgyeim és uraim, a színpadon Sir Tom Jones!

Legnagyobb slágereivel és a Defy Explanation turnéjával érkezik az MVM Dome-ba az idén 84 éves legenda, aki több mint hat évtizedes pályafutása során olyan örökzöldekkel ajándékozott meg bennünket, mint a It’s Not Unusual, Delilah, She’s A Lady vagy a Sexbomb.

40 év után Budapestre jön NENA – hány lufit hoz?

A 99 Luftballons előadója, a német popkultúra egyik legikonikusabb énekese, Nena Budapestre is elhozza slágereit Wir Gehören Zusammen (Összetartozunk) című, több mint négy évtizedet felölelő turnéjával. A kétórás show október 21-én érkezik a Barba Negrába.

Vigyétek el őket lassúzni! Filmmel, koncerttel és lemezzel ünnepel az idén 20 éves Kiscsillag

Egész estés filmmel, nagyszabású koncerttel, valamint válogatáslemezzel és új dalokkal ünnepel az idén 20 éves Kiscsillag, Lovasi András (Kispál és a Borz) és Leskovics Gábor (Pál Utcai Fiúk) közös zenekara.
Új koncertek