Elkészült az LGT egykori gitárosáról szóló zenés dokumentumfilm

2019/09/17  ·   Filmajánló   ·  koncert.hu, MTI

Elkészült az a zenés dokumentumfilm, amely Barta Tamásról, az LGT egykori gitárosáról szól. A Siess haza, vár a mama című alkotást, amelyet Hajdu Eszter rendezett, szeptember 21-én, szombaton este mutatják be a fővárosi MagyaRock Hírességek Csarnokában a RaM Colosseumban.

Barta Tamás (1948-1982) a hatvanas évek közepétől a Syconorban játszott, megfordult a Syriusban, majd a Hungáriába került, játszott a csapat első, Koncert a Marson című albumán (1970).1971-ben Presser Gáborral, Frenreisz Károllyal és Laux Józseffel együtt megalakította a Locomotiv GT-t, amely a magyar rockzene meghatározó csapata lett. Az ő gitárjátéka hallható az LGT első három lemezén (Locomotiv GT - 1971, Ringasd el magad - 1972, Bummm! - 1973), a Képzelt riport egy amerikai popfesztiválról című albumon, valamint Zalatnay Sarolta és Kovács Kati egy-egy lemezén. A hetvenes évek első felében az egyik legjobb gitárosnak számított Magyarországon, emellett remek zeneszerző és énekes is volt. 1974-ben nem tért haza az LGT amerikai turnéjáról; egy darabig még zenélt, aztán különböző üzletekbe fogott. 1982-ben máig tisztázatlan körülmények között lelőtték Los Angelesben.

A dokumentumfilm Barta Tamás és Magyarországon maradt édesanyja rendhagyó kapcsolatára koncentrál.

Barta Tamás az egyik, ha nem a legjobb magyar rockgitáros volt, a fojtogató diktatúra  – és anyjával való kapcsolata elől  – menekült Los Angelesbe. A film alapjául az 1974-1982 között kazettákra rögzített és a közelmúltban megtalált eredeti “hangos levelek” szolgálnak. Az akkor már Los Angelesben élő, Magyarországon a “hazatérés megtagadásának bűntettéért” elítélt fiatalember és édesanyja tízezer kilométer távolságból magnókazettára rögzített üzenetekkel tartotta a kapcsolatot éveken át a viszontlátás reményében.

Ahogy azt  a Mix Online-on  olvastuk, egyáltalán nem véletlen, hogy a rendező ezt a témát választotta:

"Az édesanyám Barta Tamás anyukájának fogadott lánya, aki élete utolsó tizenvalahány évében együtt lakott velünk Zuglóban. Tamás anyukájának, Friedman Edit néninek 2008-ban bekövetkezett halála után huszonkét hangkazettát találtunk a holmijai között. 1974 és 1982, azaz Tamás disszidálása és a halála között az édesanya és fia ezeken a „hangos leveleken” küldték el egymásnak az üzeneteiket. Edit néni mindig is szerette volna, ha dokumentumfilmet forgatok Tomiról, de korábban soha nem találtam „fogást” a történetén, nem éreztem motivációt a film elkészítéséhez. A végighallgatásuk után azonban kiderült, hogy nem csupán kordokumentumok kerültek elő, hanem erős érzelmi, drámai töltéssel rendelkező hangfelvételek is, amelyek szinte megkívánták, hogy dokumentumfilm alapjai legyenek."

Az LGT gitárosát 1982-ben két golyóval a mellkasában találták meg otthonában. Halálát öngyilkossággá nyilvánították. Mint ahogy az lenni szokott a látszólag magyarázat nélküli eseményekkel, utólag több "lehetséges verzió" is született Barta halálára. Az egyik szerint drogügyletbe keveredett, a másik szerint üzleti leszámolás állt a két szívbe fúródó golyó hátterében. Az a verzió is felmerült, hogy ezeket a golyókat nem is neki szánták, csak rosszkor volt rossz helyen. Egyben minden elmélet megegyezik: az "öngyilkosságot" kizárólag azzal magyarázták,  hogy egyrészt így nem kellett édesanyjának kifizetni az életbiztosítása összegét., másrészt akkor nem volt – és mostanság sem az – szokatlan elintézési mód, hogy egy leszámolás áldozatát öngyilkossá nyilvánították. 

Felmerül persze a kérdés, hogy Barta milyen mentális állapotban volt akkor. Hajdú Krisztina filmjében megszólal akkori mennyasszonya is, akivel már az esküvőjüket szervezték...

"A magyar zenészről két halotti bizonyítványt állítottak ki. Az elsőben a halál oka ismeretlen. A néhány hónappal később készített halotti bizonyítványban már öngyilkosság szerepelt. A Los Angeles-i rendőrség ezt elfogadta, és a nyomozást lezárta. Mennyire életszerű, hogy valaki kétszer szíven lövi magát? A gitáros menyasszonya máig gyászolja vőlegényét. Ő is megerősítette: szerelmének semmi oka nem volt arra, hogy végezzen magával" – teszi fel a kérdést a 168 ÓRA.

Ami a zenélést illeti: Barta akkor maradt kint, amikor az LGT 1974-ben az USA-ban turnézott. A fiatalabbak kedvéért elmondjuk, hogy itthon ez akkor komoly következményekkel járt. Ahogy említettük már, a bíróság távollétében elítélte, itthoni vagyontárgyait elkobozták. Az édesanyjára – no és persze a zenekarra is bajt hozott a döntése, útlevelüket elvették, megfigyelték őket, az LGT átmenetileg tiltólistára került. Barta helyére aztán megérkezett Karácsony János, és az Loksi gőzerővel gázolt át az előtte tornyosuló akadályokon. A szabadság hazájában sajnos Barta Tamásnak nem sok babér termett zenei téren, stúdiózenészként ugyan besegített például a Beach Boysnak, de aztán olyat hívtak helyette, akinek a zenésznyelv is a kisujjában volt. (Ezt Presser Gábor mondta 20100-ben a Borsnak).

Visszatérve a címbeli kérdésre, a rendező a Mix Online-os interjúben ezt nyilatkozta:
"A közönségnek lesz majd benyomása arról, hogy valójában mi történhetett vele. Nem tartom sorsszerűnek Tomi életének tragikus végét, valami miatt mégis ez volt a végzete. A film különböző válaszokat ad majd a történtekre, de ítéletet nem fogunk mondani."

Hajdú Eszter azt nyilatkozta a 168 ÓRA-nak, hogy édesanyjával azt tervezik, a filmbemutató után létrehoznak majd egy Barta Tamás-archívumot. Ebben minden dokumentumot, hangos levelet nyilvánosságra hoznak. Így legalább szimbolikusan hazatérhet a tengerentúlról a szabadságáért mindent feladó fiú...

Barta Tamás, LGT, USA, dokumentumfilm, Hajdú Eszter

Képtár

  • Elkészült az LGT egykori gitárosáról szóló zenés dokumentumfilm kép 68515
 

 

Szólj hozzá!


HELLO! Lionel Richie rövidesen beköszön hozzánk

HELLO! Lionel Richie rövidesen beköszön hozzánk

A bársonyos énekhangjáról és örökzöld dalairól ismert 75 éves zenész európai turnéra indul a "Say Hello To The Hits" show-jával, amely július...
 
Koncert naptár
Töltsd fel az oldalrakoncerted, helyszíned, zenekarod

Az elektronikus zene Metallica-ja 16 év kihagyás után érkezik Budapestre

Kevés zenekar tudta olyan intenzitással átformálni az elektronikus zene élő előadásának élményét, mint az ausztrál gyökerű Pendulum. A formáció hosszú kihagyás után visszatér Budapestre: 2025. október 17. nem csak a rajongóknak, de az élő elektronikus zene szerelmeseinek is kötelező dátum.

10 dolog, amit a Metallica-koncerttel kapcsolatban tudunk

Na, csak kibökték végre :) Mondjuk, pont ez a zenekar, amelyiknek semmiféle külön hergelésire nincs szüksége, akkora a rajongótábora világszerte, így Magyarországon is, hogy a suttogó propaganda elindítása max. kis izgalmat vitt az életünkbe, a jegyek így is, úgy is el fognak fogyni.

Koncertek a korzón: idén is lesz pécsen Sétatér Fesztivál

Mások mellett Nagy Bogi, a Besh o droM és a Random Trip is fellép a pécsi Sétatér Fesztiválon június 26. és 28. között.

Santana és Clapton Woodstock 2.0-t tervez – ez lesz a béke és zene globális ünnepe?

Tegnap arról írtunk, meglehetősen szomorúan, hogy a Kolorádó után a Bánkitó fesztivál is elbúcsúzik idén a közönségétől, s ők nem az elsők a felsorolásban, cserében reméljük, az utolsók. Van azonban még olyan, aki fesztiválrendezésen töri a fejét...
Új koncertek