A magyar-amerikai koprodukcióban készült rajzfilmet 1975 karácsonyán mutatták be Magyarországon.
"A családok özönlöttek a filmre, csodát vártak és volt, aki annak is érezte a rajzfilmet, ám a kritikusok szerint a főszereplő Hugó jellemábrázolása gyenge lett, és azt is komoly hibának tartották, hogy egyetlen hangot sem adott ki a száz perc alatt a kis víziló" – írta 2020-ban, a 45. évforduló alkalmából az Újságmúzeum.
A 4k-ban felújított kópia – a digitális másolat a washingtoni Kongresszusi Könyvtár gyűjteményéből érkezett haza – most szintén karácsonykor, a Nemzeti Filmintézet és a Pannónia Entertainment forgalmazásában kerül a kiválasztott mozikba.
A Hugó, a víziló volt a Pannónia Filmstúdió második egész estés animációs filmje (az első a János vitéz). Bár a filmet hivatalosan William Feigenbaum jegyzi, az animációt Gémes József rendezte. Feigenbaum a forgatókönyvet Thomas Baummal közösen írta, együttműködve Szalóky József szinkrondramaturggal.
"A rajzfilm gyártása több mint két évig tartott: ez idő alatt 150 rajzoló 150 ezer rajzot készített a filmhez, amelynek stílusára erős hatást gyakorolt a Beatles dalai alapján készült, 1968-as, Sárga tengeralattjáró című film „hippi-szecessziós” látványvilága. Az eredmény színpompás, szürreális hangulatú, zenés animációs mozifilm lett, amely bár nemzetközi szinten nem vált átütő kasszasikerré, a filmrajongók körében máig keresett gyöngyszem. A rajzfilmfanatikusok leginkább a film látványvilágát emelik ki, amely egyes vélemények szerint a hagyományos Disney-féle stílus és Hieronymus Bosch bizarr festményeinek keveréke" – írja a Kultúra.hu.
A film zenéje Robert Larimer, Bert Keyes és Pethő Zsolt együttműködésével született. A musicalbetéteket pedig a hazai popzene olyan legendái éneklik, mint Kovács Kati, Kútvölgyi Erzsébet és Máté Péter:
- Való igaz – Kovács Kati
- Míg nóta szó – A Néphadsereg férfikórusa
- A jajkiáltás – Máté Péter
- Kissé molett és pocakos – Kútvölgyi Erzsébet
- Nézd, ugye édes – Máté Péter, A Magyar Rádió gyermekkórusa
- A barátság – Kútvölgyi Erzsébet
- Mr. McBow-Wow – Kovács Kati
- Nem tudom – Kútvölgyi Erzsébet
- És itt a fűre lépni is szabad – Kútvölgyi Erzsébet
- Az otthon a legszebb, legjobb ajándék! – Kovács Kati
- Jöjj, Hugó – Kútvölgyi Erzsébet
- Vége-főcímdal – Kútvölgyi Erzsébet, A Magyar Rádió gyermekkórusa
Mivel ezek jobbára nem találhatók meg a videómegosztón, kénytelenek lesztek megnézni a filmet! :) Annál is inkább, mert számos híres színész és énekes hallható Márkus Éva szinkronrendezésében. A mesélő Bessenyei Ferenc, a főszereplők Márkus László (Szultán) és Major Tamás (Aban-Khan), de megszólal a filmben Berkes Gábor (Jorma) Bujtor István (Jorma apja), a Pávián hangján Zenthe Ferenc is.
További magyar hangok:
- Körmendi János
- Kaló Flórián
- Szuhay Balázs
- Alfonzó
- Kovács Krisztián,
- Raksányi Gellért és mások.
A sztori szerint a Kolibri sziget kikötőjét elárasztják a cápák, és hogy megszabaduljanak tőlük, Magin szultán egy csillagkép hatására a szárazföldről vízilovakat hozat, melyek végezni tudnak a tengeri fenevadakkal. (Állítólag, ez valójában meg is történt, ha a nevek meg a titulusok nem is egyeznek...) A terv sikerül és ugyan a kikötőt felszabadító víziló-csapatot előbb ünneplik az emberek, a jószágok hamar terhessé válnak a sziget népének. A feldühödött gazdák az állatok ellen fordulnak, élükön a gonosz Aban kánnal. A kegyetlen támadást csak Hugó, a vízilóbébi éli túl, akit a helybéli gyerekek vesznek pártfogásukba...
Hugó a víziló, film, Kovács Kati, Máté Péter
Szólj hozzá!