Ekkor ugyan Brazília még nem jelentett koronavírusos megbetegedést, de nem telt el két hét, és megtörtént az is. Amikor február végén a karnevál elindult, már mindenki tudott Vuhanról, történtek is bizonyos megelőző intézkedések, de ki az, aki járványügyi szempontból féken tud tartani kétmillió embert, a fele külföldi és jelentős hányaduk nem is túl józan... A társadalmi távolságtartás fogalmát csak később magolta be a világ, így a nem kis üzleti haszonnal járó rendezvény még simán lement.
A mai napon 18 ezer koronavírusos megbetegedést tartanak nyilván az országban, és csakúgy, mint máshol, például nálunk, komoly kihívást jelent a hajléktalanok megvédése. Ezért menedékké alakították át a riói karnevál szambaversenyeinek világhírű helyszínét, a Sambadrome-ot, ahol most a társadalom eme legvédtelenebb rétegét helyezik el.
A riói városvezetés elsőként az időseket, a várandós és gyerekes anyákat fogadta. A karneváli forgatag helyszíne nem az egyetlen rendezvényközpont Brazíliában, amelyet az új koronavírus okozta világjárvány miatt átalakítottak, a szomszédos Argentína ugyanígy hasznosítja a tágas épületeket, hajléktalanokat szállásol el bennük. A lelátók alatti tantermek egy részéből (összesen 113 van) tisztára takarított, jól szellőző hálótermeket alakítottak ki, hatvan ágyat már hétfőn elfoglaltak. A hatóság négyszázra tervezni növelni a számukat. A szociális munkások megvizsgálják a beköltözőket, mutatnak-e tüneteket. Ha betegek, egészségügyi intézménybe irányítják őket.
Nemrég még így nézett ki a hely:
Nem olyan, mintha egy másik bolygón éltünk volna a Covid-19 előtt...?
Szólj hozzá!