A 12. sem volt unalmas – Depeche Mode-koncert az Arénában

2018/02/04  ·   Koncertbeszámoló   ·  Simonyi Éva

Villódzó fények, remek vizuálok, őrült tánc a kifutón – ilyen volt az arénás Depeche Mode.

A 12. sem volt unalmas – Depeche Mode-koncert az Arénában

Bár kapunyitásra már megérkeztem, sajnos a(z esőben való) sorbanállás és a ruhatári tülekedés miatt esélyem sem volt az előzenekart meghallgatni – annak vége volt, mire beértem, úgyhogy inkább beálltam a büfé előtti kígyózó sorok egyikébe, hátha koncertkezdés előtt sorra kerülök. (Kb. 35 perc sorbanállás után meg is kaptam, amit kértem, valami csoda folytán, ugyanis 3-szor kellett elmondanom, mit innék, és a csokit is nekem kellett mutatni, hogy hol találja).

Mikor beértem végre az arénába, az már jócskán tele volt, hiszen elvileg 20:00-kor volt a koncertkezdés (a tavalyi koncertbejelentés utáni kommunikáció szerint, de a koncert napján már a szervezők sem merték kiírni a pontos időt, csak azt, hogy “az előzenekar után színpadon a DM”, azonban mégis mindenki 8-ra várta őket), azonban nem meglepő, hogy nem kezdődött el a koncert 20.00-kor, az előzetesen kiírt kezdéshez képest átlagosan 40-50 percet szoktak késni.

Amíg várakoztunk, egyáltalán nem volt rossz a hangulat, ahogyan más együttesnél ilyen fokú késésnél már tapasztaltam, gondolom azért, mert erre számítani lehetett, cserébe nagyon boldogan, a nagy nehézségek árán megszerzett kisjéger-sör kombó legurítása után a népek keményen lépegettek az előjátékként betolt Martin Gore-setlistre. Színtiszta techno szólt a zenekar színpadra lépéséig, melyre pontban 20:45-kor került sor.

Az intro alatt, amikor bejött az együttes minden tagja, szinte felrobbant az aréna. Hiába adtak eddig már tizenegy (!!!) koncertet Magyarországon, (a legutóbbi teltházasat éppen tavaly májusban), a rajongók nem tudják megunni őket, sosem lesz kisebb szenzáció, kevésbé jelentőségteljes zenekar... Egy éven belül ez már a második budapesti koncertjük, ráadásul idén a 2018-as Volt fesztiválon jön a triplázás (ők a 0. napi főfellépő, és oda is rohamosan fogynak a jegyek).

A Global Spirit névvel futó turné a tavalyi Spirit című albumot népszerűsíti, így természetesen erről is hallottunk dalokat, de azért a koncert gericét nem ez a lemez adta, nem hagyták cserben azokat sem, akik régebb óta követik a zenekar pályafutását, így régebbi slágerek is elhangzottak. Amikor Dave Gahan frontember besétált, fokozódott a hangerő, már ha ez lehetséges, majd elkezdődött (fantasztikus vizuállal a háttérben) a Going backwards. A koncert elején főleg az Ultra lemezről szóltak a dalok, de igen vegyesre sikerült a setlist, került rá dal például a Playing The Angel-ről (2005), és a Construction Time Again-ről (1983) is.

Ami a zenekar tagjait illeti, jól láthatóan élvezték a koncertet, többször is megdicsérték a magyar közönséget, amiért remekül befogadják, kiegészítik, velük együtt éneklik a dalokat. Dave szokás szerint dívákat megszégyenítő mozdulatokkal és lendülettel rúgta ki az aréna falait: többször előrejött a számára kiépített kifutón, táncolt, pörgött körbe-körbe, míg el nem szédült – majd újra táncolt. Korához és mozgalmas (elő)életéhez képest nem kis teljesítmény, amit egy ilyen ~20 dalos (körülbelül kétórás) koncerten letolt, és ezt a közönség is díjazta. Bár egymaga is kihasználta a színpadot, a zenekar olyan csodás vizuális elemekkel tette kompletté az előadását, hogy az ember egy percre sem tudta levenni a szemét róla (többek között Anton Corbijn fotós munkásságát is láthattuk, aki nem kisebb nevekkel dolgozott már együtt, mint a U2, Nirvana, vagy épp a Coldplay, és aki már 30 éve dolgozik együtt a Mode-dal).

Élőben egészen hátborzongatóan fantasztikus érzés volt hallani az új, energikus dalok mellett az olyan klasszikusokat, mint a World In My Eyes, a Precious, vagy az Enjoy The Silence, mely felturbózott dobszolókkal, hosszas közönségénekeltetéssel is kiemelkedően élvezetes volt.

Összességében a koncert lendületes volt, felemelő élményt adott, pontosan olyat, amit egy ilyen kultikus zenekar csak adhat. A zenészek ugyanúgy odatették magukat, mint a frontember Dave, aki hozta a tőle megszokott formát, és egymagában olyan show-t csinál, amire igen kevesen képesek ebben az iparban. A setlist kiválóan vegyítette a zenekar legújabb lemezét a régi klasszikusokkal, és a vizuális csodák sem hagytak kivetnivalót maguk után.

Nem csodálkoznék, ha a Volt fesztiválos koncertjük is ugyanúgy teltházas lenne, hiszen bebizonyították, hogy még mindig a topon vannak.


 

 

Szólj hozzá!


Citromból limonádét, avagy hogy lesz dal egy elmaradt Coachella-buliból?

Citromból limonádét, avagy hogy lesz dal egy elmaradt...

FKA twigs legújabb dala, az On Your Mind egy olyan időszak emlékét őrzi, amikor egy adminisztrációs hiba miatt az utolsó pillanatban meghiúsult a...
 
Koncert naptár
Töltsd fel az oldalrakoncerted, helyszíned, zenekarod

Summer Hell 2026 – amikor a Barba Negrában felizzik a nyári pokol

Ha nyár, akkor kánikula, fesztiválok – és egy este, amikor a Barba Negra környékén konkrétan megnyílik a föld: 2026. július 25-én In Flames, Napalm Death, Bleed From Within, Unearth és Employed To Serve sorakozik fel a Summer Hell aktuális felvonásán. A svéd In Flames épp Európa-szerte nyomja majd eddigi legnagyobb szabású nyári...

Visszatérés a tett helyszínére: duplán ünnepli meg a jubileumát a 45 éves Solaris

Kevés olyan zenekar létezik Magyarországon, amely immár 45 éve töretlenül alkot és arat sikereket hazai és nemzetközi színtéren egyaránt. A Magyar Örökség Díjjal kitüntetett Solaris ezt a páratlan jubileumot ünnepli majd meg 2026.március 21-én és 22-én a Várkert Bazárban.

Több mint beszélő fej: David Byrne Budapesten

David Byrne nem egyszerűen koncertet adott péntek este a Papp László Budapest Sportarénában. A Talking Heads egykori frontembere a Who Is The Sky? turnéval egy olyan előadást hozott Budapestre, amelyben a zene, a koreográfia, a színház és a vizuális művészet szinte elválaszthatatlan egységet alkotott. A csaknem kétórás műsorban a...

Ritka vendégnek számít Budapesten az amerikai post-grunge banda

Június 25-én a Barba Negra Red Stage színpadán lép fel a Breaking Benjamin, amely az elmúlt két évtized egyik legsikeresebb amerikai rockzenekaraként vált ismertté. A koncert különlegessége nemcsak az, hogy a csapat új dalokkal érkezik Budapestre, hanem az is, hogy hosszú európai kihagyás után tér vissza a kontinensre.
Új koncertek